Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

DOBRZYCA - RECITAL KLAWESYNOWY - SOLO I W DUECIE

Start: 2018-07-22 | Koniec: 2018-07-22

XI Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

22 lipca 2018, godz. 18.00
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
Zespół Pałacowo - Parkowy
ul. Pleszewska 5,63-330 Dobrzyca

Elżbieta Stefańska – klawesyn
Mariko Kato – klawesyn

Danuta Synkiewicz – słowo o muzyce

M.K. Ogiński - Polonez G-dur na 3 ręce
M.K. Ogiński - Polonez G-dur na 4 ręce
M.K. Ogiński - 4 Polonezy solo w tonacjach a-moll, d-moll, d-moll, Es-dur
W.A. Mozart Sonata D-dur KV 381 na 4 ręce
W.A. Mozart - Wariacje C-dur "Ah!Vous dirai-je, Maman" KV 265
J.K. Vanhal - 3 utwory na 4 ręce
G.F. Handel - Chaconne G-dur HWV 435
A. Soler - Fandango
W.A. Mozart - Marsz turecki na 4 ręce KV 331

Pisał głównie polonezy, najpiękniejsze przed Chopinem. Jego nazwisko było na ustach wszystkich, a sława tym większa, że walczył o wolność Ojczyzny nie tylko orężem ale właśnie muzyką: komponował marsze, pieśni wojskowe i patriotyczne. Sam książę Michał Kleofas Ogiński będzie gościem Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. We wnętrzach pałacu Gorzeńskiego zabrzmi jego najsłynniejszy polonez: "Polonez bardzo ulubiony" czyli "Pożegnanie Ojczyzny". A zabrzmi na iście królewskim instrumencie, który dziś niemal zapomniany okazjonalnie gości na salonach!

Wspólna płyta CD artystek Harpsichorduo (komp.: J.S. Bach, W.F. Bach, W.A. Mozart) została nominowana do nagrody Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

Elżbieta Stefańska - klawesynistka i pedagog.
Laureatka dwóch pierwszych nagród w Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi za wykonanie utworów kompozytorów epoki baroku - na klawesynie i fortepianie oraz pierwszej nagrody i nagrody im. Henri Gheza specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1965).
Była uczestniczką wielu festiwali - m.in. w Halle (Festiwal Haendlowski), Lipsku (Festiwal Bachowski), Hanowerze, Brnie, Bratysławie, Shiraz (Iran), Orvieto (Włochy), Interlaken (Szwajcaria), Gaming (Austria) i Paryżu oraz w Polsce.
W 1967 roku Elżbieta Stefańska wraz z flecistką Barbarą Świątek i wiolonczelistą Jerzym Klockiem (Trio Barokowe) została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa – otrzymała Laur Melomanów Krakowskich otrzymała "w dowód uznania i wdzięczności za popularyzowanie pięknej muzyki".
Zasiadała w jury wielu znanych konkursów: Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Monachium (1970), Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego w Krakowie (w latach 1986 i 87), Konkursu Pianistycznego w Tajpej (Tajwan 1990), Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (1992), Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Warszawie (1993). W latach 1974 – 1982 była etatową solistką Komitetu ds. Radia i Telewizji.
W 1985 zorganizowała w Krakowie I Konkurs Klawesynowy im. Wandy Landowskiej. Artystka jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych, a po krótkiej przerwie to stanowisko zajmuje do dzisiaj.
W latach 1990-2011 na szlakach jej artystycznych podróży pojawiała się wielokrotnie Japonia, Korea Południowa i Tajwan – w krajach tych zagrała liczne i znaczące w karierze koncerty.
Elżbieta Stefańska Często występuje w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech, w Rosji, na Łotwie, Litwie, Ukrainie, we Francji, w Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Anglii, Szwecji, we Włoszech, Hiszpanii oraz w USA i Iranie.
Ma na swoim koncie wiele nagrań: Suity francuskie Bacha BWV 812-817 (Pony Canyon/Tokio), Sonaty (18) Mozarta – 6 CD (Pony Canyon), Polish Dances (Selene), .K. Ogiński – Harpsichord works (Acte Préalable), Fandango (Castello), Partitę Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita (Naxos).


Mariko Kato urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Mariko Kato była również uczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez Prof. Halinę-Czerny Stefańską.
Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa, oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją Profesorką Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii. W latach 2005 – 2016 brała udział w znaczących festiwalach muzycznych m.in.:
· Festiwalu Bachowskim w Gliwicach,
· Festiwalu Muzyki Kameralnej w Wygiełzowie,
· Festiwalu Pianistyki w Słupsku, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie,
· V Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej,
· Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie,
· Muzyka w Starym Krakowie. W czerwcu 2008 roku uczestniczyła w mistrzowskim kursie klawesynowym w Budapeszcie u prof. Jacques’a Ogg’a.
Brała udział ponadto w koncertach festiwalowych Cembalissimo 2008 w Budapeszcie i Györ
Wraz z Prof. Elżbietą Stefańską dokonała nagrania CD Polonezów Ogińskiego (Acte Prealable). We wrześniu 2007 nagrała na CD Koncert f-moll Jana Sebastiana Bacha, BWV 1056.
Od 2010 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Im. W. Żeleńskiego w Krakowie jako nauczycielka i akompaniatorka. W 2011 roku otrzymała dyplom za wyróźniający się akompaniament w ramach Makroregionalnych Przesłuchań uczniów klas perkusji. Współ pracuje za śpiewakami, a ostatnio występowałą z prof. Maciejem Gallasem. W roku 2015 bierze udział w koncertach poświęconych M.K.Ogińskiemu (250 rocznica urodzin) wraz z Prof. Elżbietą Stefańską i Cracovia Danza. W tym samym roku otrzymała nagrodę województwa małopolskiego ARS QUAERENDI razem z prof. Elżbietą Stefańską. W roku 2016 ukazała się kolejna płyta wytwórni DUX, na której wspólnie z prof. Elżbietą Stefańską zarejestrowała utwory na 2 klawesyny J.S. Bacha, W.F. Bacha i W. A. Mozarta.

wstęp wolny


Galeria zdjęć

Lipiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP