Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

PIAZZOLLA, DVOŘÁK, MEYER

Start: 2019-02-22 | Koniec: 2019-02-22

CRACOW DUO

22 lutego 2019
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

Jan Kalinowski - wiolonczela
Marek Szlezer - fortepian

Ensemble Frédéric

Adam Klocek - dyrygent

Krzysztof Meyer - Concertante na wiolonczelę, fortepian, perkusję i smyczki
Astor Piazzolla - Koncert na wiolonczelę i fortepian
Antonin Dvořák - Serenada na smyczki

Nadają życie muzyce. Dwaj przyjaciele z dzieciństwa, którzy scenę uczynili sobie poddaną. Publiczność wie, że Cracov Duo wyznacza muzyczny kurs. Ich biegunem są dzieła klasyków. Nie inaczej będzie w Kaliszu.
Duet wiolonczelowo- fortepianowy i klasyka gatunku … prosto z nadbrzeży Argentyny. Czyli Astor Piazzola, autor najsłynniejszego tanga wszechczasów, tym razem w wersji na wiolonczelę i fortepian. A do tego, niemal gorące wirtuozowskie „Concertante na wiolonczelę, fortepian, perkusję i smyczki” Krzysztofa Meyera. Temperaturę tego wieczoru podniesie jeszcze "Serenada na smyczki" Antonina Dvořáka w wykonaniu młodej kaliskiej orkiestry Ensemble Frédéric. Czy można sobie wymarzyć lepsze zakończenie dnia?

Do znaczących dokonań Jana Kalinowskiego należą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz dla wytwórni DUX. Wraz z Markiem Szlezerem nagrał dla tej wytworni w 2009 r. płytę kompaktową z utworami Tansmana, która otrzymała nagrodę francuskiej krytyki La Clef de ResMusica. Kolejna płyta monograficzna z kompletem dzieł kameralnych Chopina, nagrana wraz z Bartłomiejem Niziołem i Markiem Szlezerem otrzymała nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk. W 2013 r. nagrał płytę Polską muzyka wiolonczelowa zawierającą utwory na składy od jednej do ośmiu wiolonczel. W 2014 r. ukazała się płyta Dedykacje nagrana wraz z pianistą Markiem Szlezerem, z utworami napisanymi dla artystów przez krakowskich kompozytorów. Następna płyta Krzysztof Penderecki - utwory kameralne, opublikowana z okazji 80. urodzin maestro, otrzymała nagrodę Gramophone Editor’s Choice w lutym 2015 r. i nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Płyta Joanny Freszel real life song, nagrana z udziałem artysty otrzymała dwie nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016.
Wraz z Markiem Szlezerem od 2001 r. współtworzy zespół „Cracow Duo”, koncertując w Polsce i na świecie. W roku 2015 artyści zadebiutowali m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles oraz w nowojorskiej Carnegie Hall gdzie wykonali koncert z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Artyści odbyli dwie trasy koncertowe po Meksyku i Ameryce Południowej, które zainaugurował ich debiut w sali koncertowej Palacio de Bellas Artes. W 2017 roku odbyli miesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. Wielu polskich i zagranicznych kompozytorów poświęciło im swoje utwory m.in. Krzysztof Meyer, którego Musica concertante na wiolonczelę, fortepian, orkiestrę smyczkową i perkusję artyści prawykonali z Sinfoniettą Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała w grudniu 2017 roku.

Marek Szlezer - ceniony za swoje interpretacje dzieł Fryderyka Chopina otrzymał m.in I miejsce w konkursie stypendialnym Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, III na Międzynarodowym Konkursie chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, nagrodę specjalną Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina a także wiele innych nagród na renomowanych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jego recital otwierał 56. festiwal chopinowski w Dusznikach Zdroju. Miał także zaszczyt wykonywać recital na oryginalnym fortepianie Chopina w muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w noc wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. W marcu 2015 roku z okazji 205. rocznicy urodzin kompozytora wystąpił z koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall. Ma na swoim koncie liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. kwartetu Marka Stachowskiego „Mirroir du Temps” oraz dedykowanych mu utworów: Z.Bujarskiego, M.Chyrzyńskiego, M.Jabłońskiego, K.Meyera, M. Negreya, T.J. Opałki, A.Walacińskiego i W.Widłaka). W trakcie swoich studiów brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych prof. Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Prowadził wykłady oraz występował z koncertami na wielu prestiżowych uczelniach m.in. Cambridge University, Indiana University Bloomington, University of Chicago, University of Southern California, UNAM, UNICAMP, Uniwersytecie Sao Paulo, Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. Gramophone, Kulturspiegel, The Strad, Pizzicato, Fanfare, American Record’s Guide). Otrzymał za nie wiele prestiżowych nagród m.in.: dwukrotnie nagrodę francuskiej krytyki muzycznej „La Clef de ResMusica” za płyty z twórczością Tansmana i Chopina, Gramophone Editor’s Choice za nagranie utworów kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, Prix de la SACD przyznaną za najlepszą interpretację muzyki współczesnej oraz wyróżnienie „Płyta roku 2017” magazynu Hi-fi za nagrania utworów Beethovena i Szostakowicza. Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych FRYDERYK. W roku 2016 nagrania z jego udziałem otrzymały równocześnie nominację do tej nagrody w trzech kategoriach.
Jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej oraz Towarzystwa im. Ferenca Liszta.

Normalny: 40 zł
Ulgowy: 30 zł
Dzieci i młodzież do lat 18 - 10 zł

Rezerwacja pod numerem telefonu 62 757 07 48

Kup bilet
Galeria zdjęć

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP