Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

RECITAL MISTRZÓW

Start: 2019-11-08 | Koniec: 2019-11-08

Duet klawesynowy

8 listopada 2019
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

Elżbieta Stefańska – klawesyn
Mariko Kato-Shioya – klawesyn

w programie utwory: Jana Sebastiana Bacha, Françoisa Couperina, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Claude-Bénigna Balbastra i innych.

Nasz program jest wynikiem chęci podtrzymania tradycji mojej muzycznej rodziny. Zafascynowana duetem moich rodziców, Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, chciałam razem z moja chrzestną córką i absolwentką Mariko Kato-Shioya przypomnieć repertuar moich rodziców, który mi towarzyszył od dziecka. Na szczęście zarówno J. S. Bach jak i W. A. Mozart komponowali na klawesyn. Do programu dołączyłyśmy utwory solowe muzyki francuskiej, aby nasze francuskie kopie klawesynów wg Pascala Taskin, XVIII-wiecznego budowniczego klawesynów, mogły zabrzmieć bardzo stylowo.
Nasza płyta CD z utworami Bacha i Mozarta otrzymała nominację do nagrody Fryderyka w 2018 roku.


Elżbieta Stefańska


Wspólna płyta CD pt. "HarpsichorDuo" (komp.: J.S. Bach, W.F. Bach, W.A. Mozart) została nominowana do nagrody "Fryderyk" 2018 w kategorii Album Roku Muzyka Dawna.

Elżbieta Stefańska - klawesynistka i pedagog.
Laureatka dwóch pierwszych nagród w Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi za wykonanie utworów kompozytorów epoki baroku - na klawesynie i fortepianie oraz pierwszej nagrody i nagrody im. Henri Gheza specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie (1965).
Była uczestniczką wielu festiwali - m.in. w Halle (Festiwal Haendlowski), Lipsku (Festiwal Bachowski), Hanowerze, Brnie, Bratysławie, Shiraz (Iran), Orvieto (Włochy), Interlaken (Szwajcaria), Gaming (Austria) i Paryżu oraz w Polsce.
W 1967 roku Elżbieta Stefańska wraz z flecistką Barbarą Świątek i wiolonczelistą Jerzym Klockiem (Trio Barokowe) została uhonorowana Nagrodą Miasta Krakowa – otrzymała Laur Melomanów Krakowskich "w dowód uznania i wdzięczności za popularyzowanie pięknej muzyki".
Zasiadała w jury wielu znanych konkursów: Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Monachium (1970), Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego w Krakowie (w latach 1986 i 87), Konkursu Pianistycznego w Tajpej (Tajwan 1990), Międzynarodowego Konkursu Bachowskiego w Lipsku (1992), Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Warszawie (1993). W latach 1974 – 1982 była etatową solistką Komitetu ds. Radia i Telewizji.
W 1985 zorganizowała w Krakowie I Konkurs Klawesynowy im. Wandy Landowskiej. Artystka jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę klawesynu. W latach 1981-90 pełniła funkcję kierownika Katedry Klawesynu i Instrumentów Dawnych, a po krótkiej przerwie to stanowisko zajmuje do dzisiaj.
W latach 1990-2011 na szlakach jej artystycznych podróży pojawiała się wielokrotnie Japonia, Korea Południowa i Tajwan – w krajach tych zagrała liczne i znaczące w karierze koncerty.
Elżbieta Stefańska Często występuje w Polsce i za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech, w Rosji, na Łotwie, Litwie, Ukrainie, we Francji, w Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Anglii, Szwecji, we Włoszech, Hiszpanii oraz w USA i Iranie.
Ma na swoim koncie wiele nagrań: Suity francuskie Bacha BWV 812-817 (Pony Canyon/Tokio), Sonaty (18) Mozarta – 6 CD (Pony Canyon), Polish Dances (Selene), .K. Ogiński – Harpsichord works (Acte Préalable), Fandango (Castello), Partitę Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita (Naxos).


Mariko Kato-Shioya urodziła się na Hokkaido w Japonii. Studia pianistyczne odbyła w School of Music w UOZU w Japonii u Prof. Jiro Yamamoto i w tym czasie została laureatką konkursów pianistycznych w Japonii. Mariko Kato była również uczestniczką międzynarodowych kursów muzycznych prowadzonych przez Prof. Halinę-Czerny Stefańską.
Ukończyła studia w zakresie gry na fortepianie u prof. Stefana Wojtasa, oraz klawesyn u prof. Elżbiety Stefańskiej w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Koncertuje na fortepianie i klawesynie, również w duecie ze swoją Profesorką Elżbietą Stefańską w Polsce, Francji, na Ukrainie i w Japonii. W latach 2005 – 2016 brała udział w znaczących festiwalach muzycznych m.in.:


· Festiwalu Bachowskim w Gliwicach,
· Festiwalu Muzyki Kameralnej w Wygiełzowie,
· Festiwalu Pianistyki w Słupsku, Muzycznym Festiwalu w Łańcucie,
· V Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej,
· Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie,
· Muzyka w Starym Krakowie. W czerwcu 2008 roku uczestniczyła w mistrzowskim kursie klawesynowym w Budapeszcie u prof. Jacques’a Ogg’a.

Brała udział ponadto w koncertach festiwalowych Cembalissimo 2008 w Budapeszcie i Györ
Wraz z Prof. Elżbietą Stefańską dokonała nagrania CD Polonezów Ogińskiego (Acte Prealable). We wrześniu 2007 nagrała na CD Koncert f-moll Jana Sebastiana Bacha, BWV 1056.
Od 2010 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II st. Im. W. Żeleńskiego w Krakowie jako nauczycielka i akompaniatorka. W 2011 roku otrzymała dyplom za wyróźniający się akompaniament w ramach Makroregionalnych Przesłuchań uczniów klas perkusji. Współpracuje za śpiewakami, a ostatnio występowałą z prof. Maciejem Gallasem. W roku 2015 bierze udział w koncertach poświęconych M.K.Ogińskiemu (250 rocznica urodzin) wraz z Prof. Elżbietą Stefańską i Cracovia Danza. W tym samym roku otrzymała nagrodę województwa małopolskiego ARS QUAERENDI razem z prof. Elżbietą Stefańską. W roku 2016 ukazała się kolejna płyta wytwórni DUX, na której wspólnie z prof. Elżbietą Stefańską zarejestrowała utwory na 2 klawesyny J.S. Bacha, W.F. Bacha i W. A. Mozarta.

rezerwacja pod numerem telefonu 62 757 07 48

Normalny: 40 zł
Ulgowy: 30 zł
Dzieci i młodzież do lat 18 - 10 zł

Kup bilet
Galeria zdjęć

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP