"OD BLASKU WIEDNIA DO ŚWIATEŁ PARYŻA" - Koncert podwójny na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę

Start: 2020-12-20 | Koniec: 2020-12-20

prawykonanie - KONCERT ONLINE

Koncert online

20 grudnia 2020

Jan Kalinowski - wiolonczela
Marek Szlezer - fortepian

Paweł Kotla - dyrygent

Ludwig van Beethoven - I symfonia C-dur, Op. 21

Piotr Moss – "Sombres Lumières" Koncert podwójny na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę

Sombres lumières – koncert podwójny na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę (2020)

O napisanie tego koncertu zwrócili się do mnie Jan Kalinowski i Marek Szlezer, od lat grający w duecie wiolonczela/fortepian.
Znani pod nazwa Cracow Duo wykonywali wielokrotnie moje utwory kameralne i wreszcie przyszedł czas na „coś większego”, na kompozycję z towarzyszeniem orkiestry.
Utwór powstał w 2020 roku, w ramach ministerialnego programu Zamówienia Kompozytorskie finansującego nową twórczość muzyczną. Wniosek o zamówienie dla mnie na tę kompozycję złożyła Filharmonia Kaliska.
W Kaliszu odbędzie się więc prawykonanie utworu, 20 grudnia 2020. Solistom towarzyszyła będzie orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Pawła Kotli.
Już sam tytuł utworu, „Sombres lumières” („Ciemne światła”), sporo mówi o jego muzyce. Dużo tu posępnych barw instrumentalnych, mroku, tajemnicy, niepokoju…
Forma koncertu jest wypadkową kontrastowania krótkich odcinków muzycznych, bardzo różnych w swoim charakterze. Muzyka jest bardzo ekspresyjna, nasycona. Choć jest to koncert instrumentalny i soliści mają tu „co do grania”, to partia orkiestry nie jest tylko zwyczajnym akompaniamentem, orkiestra jest tu pełnoprawnym partnerem koncertującego duetu.
Warto zwrócić uwagę na wszechobecną w utworze perkusję, nadającą utworowi szczególny koloryt instrumentalny. Partia harfy też jest dość mocno rozbudowana.

Piotr Moss

Oprócz prawykonania nowego utworu Piotra Mossa, wykonaniem I Symfonii C-dur będziemy także świętować 250-tą rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena, która przypada 17.12.2020 r.

Zadanie pn. Piotr Moss – Koncert podwójny na wiolonczelę, fortepian i orkiestrę „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”