Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

W BLASKU TRĄBKI

Start: 2022-11-25 | Koniec: 2022-11-25

Godzina: 19:30

Koncert symfoniczny

25 listopada 2022 r.
godz. 19:30

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Wojciech Kaszuba – trąbka

Piotr Wacławik – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Witold Pelka – prowadzenie
Georg Philipp Telemann - Koncert na trąbkę D-dur TWV 51:D7
Karol Szymanowski - Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (w opr. G. Fitelberga)
Joseph Haydn - Koncert na trąbkę Es-dur Hob. VIIe:1
Johannes Brahms - II symfonia D-dur op. 73
Wojciech Kaszuba
Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Od października 2020 roku podjął współpracę z macierzystą uczelnią w charakterze asystenta w klasie trąbki prof. dr hab. Benedykta Matusika. Pochodzi z Katowic, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz średnią. Studiował także w Karlsruhe (Niemcy) w klasie prof. Reinholda Friedricha. Był dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta Katowice oraz stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Jest laureatem licznych nagród, uzyskanych na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: 1. Nagroda na IX Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy (Kalisz 2020), wygrał stypendium Yamahy (2019), 1. Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych (Katowice 2019), 2 etap na 67 Międzynarodowym Konkursie ARD (Monachium 2018), 2. Nagroda na II Międzynarodowym Konkursie Trębaczy (Łódź 2017), 2. Nagroda na XÎ Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej (Brno 2017), 1. Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych (Warszawa 2017), 2. Nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Michała Spisaka (Dąbrowa Górnicza 2016), Grand Prix na II Międzynarodowym Konkursie Trębaczy (Krapkowice 2014), 3. Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych (Katowice 2014), Grand Prix na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych (Opole 2014), Finalista konkursu Młody Muzyk Roku (Warszawa 2014).
Współpracował z takimi orkiestrami jak: NOSPR, Narodowa Orkiestra Republiki Czech, Opera Krakowska, Narodowe Forum Muzyki, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Filharmonia Śląska, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Zabrzańska, Młoda Krakowska Filharmonia, Neue Philharmonie München. Jest członkiem kilku zespołów kameralnych działających na terenie Polski oraz za granicą. Jako solista występował z Filharmonią Śląską, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Filharmonią Zabrzańską, Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną im Karola Szymanowskiego w Katowicach, Filharmonią Lubelską, Maklenburger Kammersolisten i Hochschulorchester Rostock.

Piotr Wacławik
Urodził się w 1996 roku w Katowicach. W 2020 roku ukończył studia z wynikiem celującym na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz dr Krzysztofa Firlusa w klasie violi da gamba. Od sezonu artystycznego 2022/2023 pełni funkcje asystenta dyrygenta w Filharmonii Narodowej. Jest również dyrygentem-rezydentem w Filharmonii Świętokrzyskiej oraz doktorantem i wykładowcą w Akademii Muzycznej im. L. Janáčka w Brnie.
Piotr Wacławik jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach dyrygenckich. W 2017 roku, będąc najmłodszym uczestnikiem konkursu, otrzymał II Nagrodę oraz Nagrodę Orkiestry Symfonicznej na II Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. W 2018 roku otrzymał I Nagrodę na międzynarodowym konkursie dyrygenckim London Classical Soloists. W 2019 roku otrzymał I Nagrodę na V Atlantic Coast International Conducting Masterclass and Competition. W 2019 roku był finalistą Athens International Conducting Masterclass and Competition, gdzie w drodze konkursu zajął 3 miejsce. W 2022 roku otrzymał III nagrodę na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. Został również laureatem nagrody pozaregulaminowej podczas 10th International Conducting Competition Jeunesses Musicales Bucharest w 2019 roku.
Latem 2019 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych w ramach stypendium Aspen Music Festival and School, gdzie przez cztery miesiące, doskonalił swoje umiejętności dyrygenckie, pod okiem dyrektora artystycznego festiwalu Roberta Spano. Został dwukrotnie uhonorowany nagrodą główną - Robert Spano Conductor Prize w 2019 i 2022 r.
Jako dyrygent zadebiutował w wieku 19 lat wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W sezonie 2019/2020 był dyrygentem-rezydentem Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Został również wybrany w drodze konkursu na stanowisko asystenta dyrygenta w Operze Śląskiej na sezon 2019/2020 a w latach 2020-2022 regularnie współpracował z Operą Krakowską w charakterze asystenta dyrygenta.
Swój warsztat dyrygencki rozwijał pod okiem m.in.: Jormy Panuli, Michaiła Jurowskiego, Leonarda Slatkina, Cristiana Măcelaru, Alana Gilberta, Roberta Spano i Marka Stringera. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Tonhalle w Zurychu w ramach X Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich z Davidem Zinmanem.
Został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019), Nagrodą w Ramach Promocji Młodych Twórców Kultury przez Urząd Miasta Katowice (2017, 2019, 2021) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Katowic (2015). Rokrocznie otrzymywał Stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach dla najlepszych studentów (2017-2020).
Normalny: 40 zł
Ulgowy: 30 zł

Kup bilet

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP