Mariusz Smolij –dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. American Symphony Orchestra League wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty. Od wielu lat związany stałymi kontraktami z wybitnymi instytucjami muzycznymi w USA, dyrygował ponad 130 orkiestrami w 28 krajach, na czterech kontynentach, występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata.
Dokonał licznych nagrań dla firm płytowych Hungaroton, Universal Poland oraz Narodowego Radia USA (NPR). Od 2004 roku regularnie współpracuje z międzynarodową wytwórnią NAXOS, często prezentując światowe premiery nagraniowe (m.in.: muzyka Andrzeja Panufnika nagrana wspólnie z Polską Orkiestrą Kameralną, utwory Tadeusza Szeligowskiego wspólnie z Filharmonią Poznańską, czy siedem płyt z muzyką węgiersko/amerykańskich kompozytorów (M. Rozsa, E. Zador) nagrane z Budapesztańską Orkiestrą Symfoniczną).
W Polsce dyrygent często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną oraz orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą dokonał szeregu nagrań (Naxos, CDAccord) i którą prowadził podczas tournee koncertowych w Japonii, Francji oraz USA. Artysta dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych, m.in. Filharmonią Narodową w Warszawie podczas festiwalu Forum Lutosławskiego. W latach 2002 – 2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej oraz Festiwalu Wratislavia Cantans. Od 2016 do 2019 roku pełnił rolę dyrektora artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego w Toruniu. W Stanach Zjednoczonych pełni funkcję Dyrektora Artystycznego orkiestry kameralnej Riverside Symphonia w New Jersey oraz Acadiana Symphony Orchestra w Luizjanie. Od 2009 roku artysta jest również gościnnym profesorem i dyrygentem uniwersytetu muzycznego w Tianjin (Chiny).
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec. Wraz z założonym przez siebie Kwartetem Smyczkowym im. K. Pendereckiego, wyjechał do USA. Kontynuował tam studia m.in. w prestiżowej Eastman School of Music w Rochester, w stanie Nowy Jork. W 1998 roku z ramienia tej instytucji otrzymał stopień doktorski. W roku 2019 za zasługi w promowaniu kultury polskiej otrzymał z rąk prezydenta Polski Krzyż Kawalerski.
Ceny biletów:
Ulgowy: 60 zł