Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2019-01-25

BEETHOVEN - ENERGIA I RYTM

Ensemble Frédéric 

     

25 stycznia 2019
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

Ensemble Frédéric
Andrzej Kosendiak
 - dyrygent
 

Ludwig van   Beethoven - II Symfonia D-dur op. 36
Ludwig van  Beethoven - VII Symfonia A-dur op. 92

Koncert BEETHOVEN - ENERGIA I RYTM zagramy w niezwykłym składzie. Będzie to skład klasycznych orkiestr przełomu XVIII i XIX wieku, co nadaje brzmieniu niepowtarzalnego charakteru.
Na scenie Ensemble Frédéric pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka wykona dwie symfonie Beethovena. Obie cechuje żywiołowość narracji muzycznej, radość i nieokiełznana inwencja.


Andrzej Kosendiak
 - dyrektor Narodowego Forum Muzyki, artysta, dyrygent i pedagog, należy do najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA (m.in. współpracował z Chapel Hill University NC), występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i w salach koncertowych Polski. Dokonał nagrań nieznanych dotąd dzieł z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu – Musica da Chiesa (DUX), Biblioteki w Strasburgu – F.X. Richter: Missa Pastorale, Dixit, Magnificat (CYPRES) oraz Stabat Mater A.M. Bononciniego (DUX). W 2012 i 2014 roku ukazały się płyty (CD Accord) zawierająca dzieła G.G. Gorczyckiego pod batutą Andrzeja Kosendiaka, za pierwszą z płyt artysta otrzymał Wrocławską Nagrodę Muzyczną i nominację do nagrody Fryderyk. Jako dyrygent regularnie koncertuje z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną NFM, a także Wrocławską Orkiestrą Barokową oraz zespołami filharmonicznymi z całej Polski. 
W ostatnich latach poprowadził wykonania m.in. oratoriów Stworzenie Świata Haydna i Mesjasz Händla, Mszy c-moll Mozarta, a także obu Bachowskich Pasji (artysta wprowadził we Wrocławiu tradycję wykonywania tych dzieł w Wielkim Tygodniu). 

Orkiestra kameralna Ensemble Frédéric to zespół wywodzący się korzeniami z południowej Wielkopolski, związany ideowo z pałacem myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie - miejscem pobytu i twórczości Fryderyka Chopina. Logotyp orkiestry to podobizna młodego Chopina naszkicowana przez księżniczkę Elizę Radziwiłłównę, właśnie podczas jego pobytu w Antoninie. 
Zespół skupia młodych wybitnych instrumentalistów, których pasją jest gra w kameralnej formacji 
o najwyższych parametrach artystycznych i poziomie wykonawczym.
Muzycy związani są z Filharmonią Kaliską, ale współpracują oni także z tak renomowanymi zespołami jak orkiestra Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Narodowa, Sinfonietta Cracovia czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.
Orkiestra wykonuje repertuar od czasów Baroku po muzykę współczesną. 

Ich debiutem był niezwykły koncert z udziałem fortepianu smyczkowego skonstruowanego na podstawie pomysłu Leonardo da Vinci – viola organista.

Zespół ma w najbliższych planach współpracę 
z wybitnymi artystami jak Klaudiusz Baran, Andrzej Kosendiak, Volker Schmidt-Gertenbach a także trasę koncertową po Niemczech. 
W listopadzie orkiestra wystąpi podczas koncertu finałowego festiwalu Wszystkie Strony Świata 
w Puławach. W grudniu 2018 r. uświetni galowy koncert Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Sali Ziemi w Poznaniu oraz zarejestruje dla TVP wieczór kolęd emitowany w telewizji, w wigilijny wieczór, z udziałem m.in. Izabeli Trojanowskiej.
Wyróżniającą cechą członków orkiestry jest gra na wybitnych starowłoskich instrumentach mistrzowskich. Są to skrzypce z warsztatu Andrea Guarneri z roku 1690, Carlo Giuseppe Testore z roku 1711, Domenico Montagnana z roku 1727, instrument włoski ze szkoły Lorenzo Guadagnini ca 1720, a takže wiolonczele: Giovanni Battista Rogeri 1694 na której niegdyś grał jeden z największych wirtuozów wiolonczeli Emanuel Feuermann oraz wiolonczela ze szkoły neapolitańskiej, Vincenzo Ventapane, z ok. 1750 roku.
 

 

rezerwacja pod numerem telefonu 62 757 07 48

Normalny: 40 zł
Ulgowy: 30 zł
Dzieci i młodzież do lat 18 - 10 zł

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również
2020-07-18
XIII FESTIWAL MUZYCZNY POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI 2020

Kalisz, Pagoda w Parku Miejskim

czytaj więcej


2020-07-04
XIII FESTIWAL MUZYCZNY POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI 2020

Kalisz,  Pagoda w Parku Miejskim

czytaj więcej

2020-06-03
Kasa biletowa

czynna tylko w środy

czytaj więcej

Lipiec 2020

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP