Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2016-10-07

CHOPIN KAMERALNIE

wiolonczela & fortepian

   

7 października 2016
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

Aleksander Tomaszkiewicz – wiolonczela
Oliwia Grabowska – fortepian

Dymitr Szostakowicz 
Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian op. 40 
* * *

Fryderyk Chopin 
Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65 

 

 

 

Muzycy o sobie: Jesteśmy dwojgiem przyjaciół, których połączyła wspólna pasja do muzyki. Zainspirowani szczególnym zamiłowaniem do różnorodności sztuki kameralnej, postanowiliśmy przekształcić okazjonalne wspólne spotkania muzyczne w regularną pracę w duecie. Duet jest dla nas najintymniejszą formą muzykowania. Jedno słowo, jeden gest, jedno czasami spojrzenie wystarcza, by niczym jeden organizm odnaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia w kreowaniu dzieła muzycznego. Bez łączącej nas więzi emocjonalnej prawdopodobnie nie mielibyśmy odwagi na tak intymne muzyczne wyznania. Przyjaźń nie przeszkadza nam być wobec siebie wymagającymi. Do treści zapisanych przez kompozytora dodajemy przecież własne doświadczenia, kawałki swoich własnych biografii. Tacy jesteśmy my: Oliwia i Aleksander. Duet przyjaźni i muzycznej pasji.

 

Oliwia Grabowska należy do grona wybitnych pianistów polskich młodego pokolenia. Była stypendystką polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Szwajcarskiego, szwajcarskiej fundacji „Stiftung Lyra” oraz wielu innych instytucji. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Europie (Polska, Niemcy, Czechy, Hiszpania, Estonia, Szwajcaria, Kosowo, Ukraina, Włochy,Francja), Azji (Singapur) i Ameryce Północnej (USA). Występowała z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Sinfonieorchester Basel oraz z Kameralną Orkiestrą Berlińską. Artystka brała udział w wielu festiwalach. muzycznych. 
zdobyła wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in.: III nagrodę w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Singapurze (Singapur, 2010), II nagrodę w XIV Międzynarodowym Konkursie „Pietro Argento” (Gioia del Colle, Włochy 2011), III nagrodę w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rotary Club im. Ramóna Llull (Palma de Mallorca, Hiszpania 2012), nagrodę Fundacji Nicati-de Luze (Lozanna, Szwajcaria 2014), II nagrodę (pierwszej nie przyznano) – z wiolonczelistą Aleksandrem Tomaszkiewiczem i III nagrodę – z klarnecistą José Andrés Fernandez Camacho w Konkursie Duetów Instrumentalnych organizowanym przez August Pickhardt-Stiftung i Hochschule für Musik Basel (Basel, Szwajcaria 2015).

Aleksander Tomaszkiewicz -  Od roku 2012 studiuje w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii w klasie prof. Thomasa Demengi. Młody wiolonczelista prowadzi aktywną działalność koncertową. W lipcu 2007 r., na zakończenie XXXIII Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie, dokonał prawykonania dedykowanego właśnie Aleksandrowi Tomaszkiewiczowi – „Concertino na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową” prof. Edwarda Sielickiego, Kierownika Studium Muzyki Nowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako solista występował z Polską Orkiestrą Radiową (Warszawa), Orkiestrą Filharmonii Dolonśląskiej (Wrocław) oraz Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej (Zielona Góra). Brał udział w wielu festiwalach muzycznych.
Do ważniejszych osiągnięć młodego wiolonczelisty należą: I nagroda z wyróżnieniem na II Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczelowym (2012) oraz zdobyta wspólnie z pianistką Oliwią Grabowską II nagroda (pierwszej nie przyznano) w Konkursie Duetów Instrumentalnych organizowanym przez August Pickhardt-Stiftung i Hochschule für Musik Basel (Basel 2015). Szczególnym wydarzeniem w karierze Aleksandra Tomaszkiewicza był jego udział w konkursie Młody Muzyk Roku 2012 organizowanym przez TVP. Artysta, jako finalista konkursu, wystąpił na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonał I część I Koncertu wiolonczelowego op. 107 Dymitra Szostakowicza, wzbudzając entuzjazm widowni oraz uznanie krytyków muzycznych. 

 

Normalny: 20 zł
Ulgowy: 10 zł

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również


2020-04-11
Kasa biletowa

czynna tylko w środy

czytaj więcej

2020-04-10
ODWOŁANE KONCERTY

W KWIETNIU I MAJU 2020

czytaj więcej

2020-04-09
POŻEGNANIE

Żegnamy Panią Adelę Przybył – pedagoga, społecznika, melomankę

czytaj więcej

2020-03-28
Decyzją Prezesa Rady Ministrów, w związku z zagrożeniem epidemicznym, zamknięte będą instytucje kultury i placówki edukacyjne.

Koncerty KOMEDA SYMFONICZNIE, NA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY oraz LIBIAMO odbędą się w innym terminie

czytaj więcej

2020-03-27
KLASYCZNIE I Z HUMOREM

Kwintet smyczkowy LIBIAMO. Koncert został przeniesiony na 8 maja 2020

czytaj więcej

2020-03-20
KONCERT NA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY / 2020

KONCERT ODWOŁANY      

czytaj więcej

Maj 2020

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP