Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2022-08-27

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ - DĘBSKI | SIMIŃSKA | SZCZEŚNIAK

Koncert na Święto Rzeki Prosny  

 
 
27 sierpnia 2022 r.
godz. 20:00

Platforma na rzece Prośnie przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
 

 
 

Mietek Szcześniak  –  wokal
 
Anastazja Simińska  –wokal
 
Krzesimir Dębski – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
 
 
 
Muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego.
 
 
 

Wstęp wolny
 

 
 
KRZESIMIR DĘBSKI – wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną. Prof. dr hab. Krzesimir Dębski jest wykładowcą kompozycji i aranżacji na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. 80% swojego czasu poświęca na twórczość, która jest polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Komponowanie to dla Krzesimira Dębskiego najważniejszy aspekt kariery muzycznej. Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych. Napisał 4 koncerty fortepianowe i 3 skrzypcowe.
Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, co najważniejsze poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, jak Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, na festiwalach w Malmo, Brukseli i w Pasandenie, ale także w tak egzotycznych krajach, jak Meksyk, Indie, Korea. Należy podkreślić, że wykonywali je wielcy wykonawcy, którzy nieczęsto dają się namówić na wykonawstwo nowej muzyki: Vadim Riepin, Jose Cura, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa – wykonawca II Koncertu skrzypcowego, Gilad Atzmon, „Cello Ansamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chór z Oslo i wykonawca III Koncertu skrzypcowego Konstanty Andrzej Kulka. Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: Konkursu z okazji 25-lecia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” i nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci. Skomponował także muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: „Medium”, „Thomas Falconer”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Wojna światów” (2020) i seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Czułość i kłamstwa”, „Sfora”, „Na Wspólnej”, „Matki żony i kochanki”, „Ranczo”).
W roku 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy”. Muzyka do filmu „Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „Złota Kaczka 2003”. W 2007 w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci. Serial ten nagrodzony został także na Festiwalu Artiek (Ukraina). W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914 – 1917. Wykładał kompozycję na warsztatach w Bilkent, Darmstadt, Salzau i San Diego.
 
Mietek Szcześniak - artysta ceniony przez krytyków, uwielbiany przez swoją publiczność, szanowany przez branżę muzyczną. Ma wpływ na wielu śpiewaków, kształtował gusty i estetykę, lansował śpiewanie po polsku muzyki gospel i soul, wpółpracował ze świetnymi instrumentalistami, aranżerami i producentami w kraju i za granicami. Konsekwentnie i wrażliwie opowiada światu historie, których jeszcze nikt nie słyszał - własne historie. Aksamitnym głosem śpiewa bossanowę, z siłą i ekspresją soul, gospel i jazz, z przekonaniem, empatycznie dotyka serca i głowy, śpiewając własne popowe pieśni. Wszechstronny, świadomy wokalista, autor tekstów i muzyki, współproducent własnych nagrań. Laureat wielu konkursów polskich i międzynarodowych. Trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem, za największą nagrodę uważa to, że spotkał własną publiczność. Dwie ostatnie płyty – ”Songs From Yesterday” wydana z Krzysztofem Herdzinem (2015 Sony) i ,,Nierówni”(2016 APR) – jego kompozycje do wierszy ks.Jana Twardowskiego, nagrana m.in. z muzykami brazylijskimi, są złote. Rozpoczął pracę jako młody piosenkarz w trudnych czasach komunizmu, stopniowo osiągając sukcesy w jazzie, popie, nagrywając do filmów, dla radia i telewizji. Pochodzący ze starożytnego Kalisza, zaczął śpiewać przed publicznością w wieku sześciu lat. Już jako nastolatek przyciągał uwagę jako bardzo utalentowany piosenkarz. Jego pierwsze trofeum to Nagroda Publiczności na ,,Śpiewać każdy może”. W wieku dwudziestu jeden lat zadebiutował oficjalnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył główną nagrodę. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach na całym świecie, od Alma-Ata, Rosji, Turcji, Hongkongu i Izraela po większość krajów europejskich i USA. Laureat Bursztynowego Słowika i Nagrody Dziennikarzy w 1089 w Sopocie. W 1990 roku nagrał swoją pierwszą płytę ,,Niby Nowy” i natychmiast trafił na listy przebojów. Wraz z Edytą Górniak nagrał „Dumkę na Dwa Serca”, najpopularniejszą polską piosenkę filmową. Utwór ugruntował reputację Mietka jako jednego z najlepszych wokalistów w Polsce, co jest dziś zgodnie uznawane. Nagrał 10 solowych płyt, i wiele płyt w nurcie gospel z m.in. New Live M, chórami Deus Meus i TGD.
 
 
 
 
Anastazja Simińska - aktorka musicalowa, wokalistka, trenerka wokalna. Od trzech lat asystentka w klasie śpiewu w Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalności musical.
Najważniejsze role:
tytułowa Aida - w Teatrze Muzycznym ROMA;
Wednesday Addams w Rodzinie Addamsów - Teatr Syrena w Warszawie;
Polly Baker - Crazy For You - Opera na Zamku w Szczecinie;
Lilu - Przypadki Robinsona Crusoe - Nova Scena Teatru Muzycznego ROMA;
Nel - Piloci - Teatr Muzyczny ROMA.
Współpracowała m.in. z Teatrem Komedia w Warszawie - musical Zorro, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem Miejskim w Lesznie, Teatrem na plaży w Sopocie, Gliwickim Teatrem Muzycznym oraz Mazowieckim Teatrem Muzycznym - dyplomowa rola Carmen Diaz w musicalu FAME.
Od sezonu 2020/2021 rozpoczęła współpracę ze Sceną Relax w Warszawie przy spektaklu "Abonament na szczęście", a także przy projekcie muzycznym ,,Posyłka".
Laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in.: Międzynarodowego Festiwalu im. Anny German w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Słonecznym Brzegu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Konkursu Ballady i Piosenki Filmowej w Toruniu, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Finalistka przeglądu Gazety Wyborczej w kategorii „Młody Twórca Kultury". Za rolę Aidy została nominowana do XIV. Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza wokalistka musicalowa.
 
 
 
 
 
WSTĘP  WOLNY
 
 

 
 

Przeczytaj również


2022-12-07
MIKOŁAJKI W STARYM STYLU - KONCERT DLA DZIECI

Zapisy na koncerty ruszają 28 października o godz. 08.00.

czytaj więcej

2022-11-25
W BLASKU TRĄBKI

Koncert symfoniczny

czytaj więcej


2022-11-11
49. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych

Daniel Nosewicz - The Shining

czytaj więcej

2022-10-28
Litania Wolności - KONCERT ODWOŁANY

SZANOWNI PAŃSTWO! Informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych koncert zostaje ODWOŁANY.

czytaj więcej

2022-10-21
W ogrodach Hiszpanii

Koncert muzyki hiszpańskiej

czytaj więcej


Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP