Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2018-12-20

KONCERT ODWOŁANY. ODBĘDZIE SIĘ 1 LUTEGO 2019

KONCERT NA ZAKOŃCZENIE OBCHODÓW ROKU ADAMA ASNYKA

 

20 grudnia 2018
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30
 

Z przyczyn niezależnych od organizatora
został zmieniony termin koncertu

Koncert odbędzie się dnia 1 lutego 2019

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

 

Zakupione bilety zachowują ważność.
Jeżeli nowy termin Państwu nie odpowiada, aby otrzymać zwrot środków za zakupione bilety, 
prosimy o kontakt pod nr. tel. 62 757 07 48 
lub zapraszamy do kasy Filharmonii w ciągu miesiąca 
tj. do dnia 14 stycznia 2019

Za powstałe niedogodności serdecznie przepraszamy.

Ewa Iżykowska - sopran 
Jan Kalinowski - wiolonczela
Marek Szlezer - fortepian

Kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki
w składzie:
Sebastian Karpiel-Bułecka 
- wokal, skrzypce
Wojciech Topa
 - wokal, skrzypce
Bartek Kudasik - wokal, skrzypce
Józek Chyc - wokal, basy podhalańskie

Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum"

Janusz Siadlak - przygotowanie chóru

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Adam Klocek
 - dyrygent


 

Krzysztof Meyer - Concertante na wiolonczelę, fortepian, perkusję i smyczki
Piotr Moss - Sonety Asnyka (prawykonanie)
***
Zygmunt Noskowski - "Cieniom Adama Asnyka" marsz żałobny na orkiestrę symfoniczną
Karol Szymanowski - Harnasie  

Ewa Iżykowska - śpiewaczka, aktorka, studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem), a nastepnie we Włoszech w studio operowym w La Scali oraz Accademia di S. Cecilia, Accademia Chigiana - Siena (Diploma d’Honore) pracując z G. Favaretto, G. Simionato, E. Campogagliani. 
Jest laureatką konkursów wokalnych. Występowała w Polsce i za granica, m. in. w La Scali, wiedeńskiej Kammeroper, Carnegie Hall, była solistką opery w Luzernie w Szwajcarii. Wykonywała takie partie operowe jak Traviata, Mimi, Fiordiligi, Hrabina, Tatiana, Adriana Lecouvreur, Blanche, Salome, Nedda, Michaela, Liu, Blonda, a także główne role w większości oper K. Pendereckiego. Współpracowała z takimi dyrygentami jak E. Muller, M. Viotti, H. Gielen, K. Penderecki, J. Kasprzyk, G. Nowak i inni. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach, jak również na scenach i estradach świata w dużych formach oratoryjnych jak II i VIII Symfonia Mahlera, oratoria K. Pendereckiego, 
III symfonia H. M. Góreckiego. Dokonała wielu nagrań. Obecnie jest profesorem UFMC w Warszawie, prowadzi masterclass po całym świecie, koncertuje i reżyseruje. Przez 4 lata uczyła na Uniwersytecie w Korei Płdn piastując tam stanowisko dyrektora. Jest odznaczona złotym orderem zasługi w Korei, nagrodą Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz tytułem Ambasador Miasta Kalisza.

Kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki
Przed powstaniem zespołu "Zakopower", w latach 1991 - 2005, jego podhalański rdzeń (Sebastian Karpiel Bułecka, Józef Chyc, Wojciech Topa i Bartłomiej Kudasik) funkcjonował, jako kapela (po góralsku - "muzyka") Sebastiana Karpiela Bułecki. Zgodnie z podhalańskim zwyczajem nazwa była związana z osobą prymisty - pierwszego skrzypka.
Sebastian Karpiel Bułecka kontynuował rodzinne tradycje muzyczne – „poszedł w ślady” ojca Bolesława i starszego brata Jana Karpieli Bułecków, słynnych góralskich muzykantów.
Muzyka Sebastiana Karpiela Bułecki grała wszędzie tam, gdzie na Podhalu muzyka jest żywa. Grali akustycznie na tradycyjnych góralskich instrumentach (skrzypce, basy podhalańskie, dudy podhalańskie, fujara słowacka) w zakopiańskich knajpach i na festiwalach folkowych czy na wszelkiego rodzaju impreza rodzinnych, chrzcinach, weselach, pogrzebach. Grając razem kapela zjeździła Europę i Amerykę Północną występując na festiwalach folkowych. Muzyka była wielokrotnie nagradzana na konkursach i przeglądach muzyki ludowej (m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą).
Jako jedni z nielicznych dostąpili zaszczytu zagrania w barcelońskiej Katedrze Sagrada Familia z programem kolędowym na zakończenie Polskiej Prezydencji w UE.
Do tej pory Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki koncertuje promując kulturę ludową skalnego Podhala. Współtworzy projekt „Głosy Gór” m.in. z Januszem Olejniczakiem i Jerzym Maksymiukiem ukazujący wpływ muzyki i tradycji góralskiej na twórczość wybitnych kompozytorów polskich: Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Mieczysława Karłowicza; Wystąpili kilkukrotnie w wykonaniu koncertowym baletu Harnasie Szymanowskiego współpracując m.in. z Michałem Nesterowiczem, czy orkiestrą Marka Mosia.

Ciesząc się uznaniem na Podhalu członkowie kapeli zaczęli współpracować z wykonawcami muzyki jazzowej i popowej. Udzielali się na płytach m.in. Kayah i Bregovic, T.Love. Koncertowali i nagrywali miedzy innymi ze Zbigniewem Preisnerem, Zbigniewem Namysłowskim, Mateuszem Pospieszalskim, Michałem Nesterowiczem. Te spotkania pozwoliły rozwinąć się Kapeli i dojrzeć decyzji o spróbowaniu swych sił również poza muzyką stricte folkową. Tak powstał zespół Zakopower.

 

Do znaczących dokonań Jana Kalinowskiego należą liczne nagrania dla radia i telewizji oraz dla wytwórni DUX. Wraz z Markiem Szlezerem nagrał dla tej wytworni w 2009 r. płytę kompaktową z utworami Tansmana, która otrzymała nagrodę francuskiej krytyki La Clef de ResMusica. Kolejna płyta monograficzna z kompletem dzieł kameralnych Chopina, nagrana wraz z Bartłomiejem Niziołem i Markiem Szlezerem otrzymała nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk. W 2013 r. nagrał płytę Polską muzyka wiolonczelowa zawierającą utwory na składy od jednej do ośmiu wiolonczel. W 2014 r. ukazała się płyta Dedykacje nagrana wraz z pianistą Markiem Szlezerem, z utworami napisanymi dla artystów przez krakowskich kompozytorów. Następna płyta Krzysztof Penderecki - utwory kameralne, opublikowana z okazji 80. urodzin maestro, otrzymała nagrodę Gramophone Editor’s Choice w lutym 2015 r. i nominację do Narody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2015. Płyta Joanny Freszel real life song, nagrana z udziałem artysty otrzymała dwie nominacje do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016.

Wraz z Markiem Szlezerem od 2001 r. współtworzy zespół „Cracow Duo”, koncertując w Polsce i na świecie. W roku 2015 artyści zadebiutowali m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles oraz w nowojorskiej Carnegie Hall gdzie wykonali koncert z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Artyści odbyli dwie trasy koncertowe po Meksyku i Ameryce Południowej, które zainaugurował ich debiut w sali koncertowej Palacio de Bellas Artes. W 2017 roku odbyli miesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. Wielu polskich i zagranicznych kompozytorów poświęciło im swoje utwory m.in. Krzysztof Meyer, którego Musica concertante na wiolonczelę, fortepian, orkiestrę smyczkową i perkusję artyści prawykonali z Sinfoniettą Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała w grudniu 2017 roku.

Marek Szlezer
Ceniony za swoje interpretacje dzieł Fryderyka Chopina otrzymał m.in I miejsce w konkursie stypendialnym Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, III na Międzynarodowym Konkursie chopinowskim w Mariańskich Łaźniach, nagrodę specjalną Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina a także wiele innych nagród na renomowanych międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jego recital otwierał 56. festiwal chopinowski w Dusznikach Zdroju. Miał także zaszczyt wykonywać recital na oryginalnym fortepianie Chopina w muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w noc wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. W marcu 2015 roku z okazji 205. rocznicy urodzin kompozytora wystąpił z koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall. Ma na swoim koncie liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. kwartetu Marka Stachowskiego „Mirroir du Temps” oraz dedykowanych mu utworów: Z.Bujarskiego, M.Chyrzyńskiego, M.Jabłońskiego, K.Meyera, M. Negreya, T.J. Opałki, A.Walacińskiego i W.Widłaka). W trakcie swoich studiów brał udział w klasie interpretacji dzieł kameralnych prof. Krzysztofa Pendereckiego, przygotowując utwory pod kierunkiem kompozytora w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Prowadził wykłady oraz występował z koncertami na wielu prestiżowych uczelniach m.in. Cambridge University, Indiana University Bloomington, University of Chicago, University of Southern California, UNAM, UNICAMP, Uniwersytecie Sao Paulo, Konserwatorium Królewskim w Brukseli. Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną zbierając przychylne recenzje w prestiżowych magazynach i czasopismach (m.in. Gramophone, Kulturspiegel, The Strad, Pizzicato, Fanfare, American Record’s Guide). Otrzymał za nie wiele prestiżowych nagród m.in.: dwukrotnie nagrodę francuskiej krytyki muzycznej „La Clef de ResMusica” za płyty z twórczością Tansmana i Chopina, Gramophone Editor’s Choice za nagranie utworów kameralnych Krzysztofa Pendereckiego, Prix de la SACD przyznaną za najlepszą interpretację muzyki współczesnej oraz wyróżnienie „Płyta roku 2017” magazynu Hi-fi za nagrania utworów Beethovena i Szostakowicza. Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych FRYDERYK. W roku 2016 nagrania z jego udziałem otrzymały równocześnie nominację do tej nagrody w trzech kategoriach.
Jest członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej oraz Towarzystwa im. Ferenca Liszta.


Chór Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum”
 jest zawodowym chórem mieszanym który rozpoczął działalność we wrześniu 2012 roku.
Chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Orderem Honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej".
Zespół dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich - A. Koszewskiego, W. Łukaszewskiego, J. Łuciuka, R. Maciejewskiego, M. Bembinowa, E. Bogusławskiego, M. Borkowskiego, M. Jasińskiego, St. Moryty. Za sprawą „Collegium Cantorum” po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana została w Polsce „Misa por la paz y la Justicia” Ariela Ramireza, partyturę której dyrygent chóru otrzymał od kompozytora podczas tournée chóru w Argentynie. Chór “Collegium Cantorum” koncertował w wielu miastach Polski i na całym świecie. 
 

 

rezerwacja pod numerem telefonu 62 757 07 48

Normalny: 60 zł
Ulgowy: 45 zł
melomani do lat 18 - 10 zł 

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również


2020-07-18
XIII FESTIWAL MUZYCZNY POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI 2020

Kalisz, Pagoda w Parku Miejskim

czytaj więcej


Sierpień 2020

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP