Marcin Ostrowski naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie talentów prof. Michaiła Kuzniecowa i Wiktora Kuzniecowa we Wrocławiu. W 2005 roku przeprowadził się do Poznania, by doskonalić grę pod okiem profesora Wojciecha Malińskiego w Szkole Muzycznej II st. oraz w poznańskiej Akademii Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 2012 roku. W 2016 roku uzyskał tytuł master w zakresie kameralistyki na Universitaet der Kuenste w Berlinie w klasie słynnego Artemis Quartet. W tym samym roku ukończył wraz z zespołem Diverso String Quartet elitarne studia International Artist Diploma w Royal Northern College of Music w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od października 2018 pełni funkcję koncertmistrza Filharmonii Zabrzańskiej. Obecnie łączy tę rolę z działalnością dydaktyczną, solistyczną i kameralistyczną. Podczas studiów i kursów mistrzowskich doskonalił grę pod okiem światowej sławy pedagogów: Idy Haendel, Wandy Wiłkomirskiej, Maxima Vengerova, Tomasza Tomaszewskiego, Nataschy Prischepenko, Alexandra Sitkovetskego, Viniety Sareiko, Gregora Sigla, Pavla Fischera i Roberta Szredera.
Marcin Ostrowski był nagradzany i wyróżniany na konkursach ogólnopolskich w Poznaniu, we Wrocławiu, w Olsztynie, Legnicy i w Zielonej Górze. W 2011 roku decyzją Maxima Vengerova zakwalifikował się do polskiej reprezentacji na XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W ramach działalności Diverso String Quartet został laureatem nagród specjalnych na Międzynarodowych Konkursach Kameralnych im. K. Szymanowskiego w Katowicach i im. L. van Beethovena w Lusławicach. Jest wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Wrocławia, laureatem programu stypendialnego "Młoda Polska 2015", stypendystą berlińskiej edycji programu Yehudi Menuhina "Live Music Now!". W 2015 roku otrzymał stypendium im. Jerzego Grotowskiego dla najlepszego
dolnośląskiego doktoranta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Jako solista i kameralista koncertował w kraju i za granicą: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Belgii, Holandii i Rosji. Występował w prestiżowych salach, m.in. wielokrotnie w Kammermusiksall Filharmonii Berlińskiej i Katedrze Berlińskiej. W 2018 roku nakładem wydawnictwa RecART ukazał się jego podwójny album płytowy „Skrzypce w miniaturze” zawierający 17 utworów nagranych z pianistką Katarzyną Kaczorowską Artysta ma na koncie także płytę z polskimi kwartetami smyczkowymi, nagraną w 2017 roku z Diverso String Quartet. Gra na osiemnastowiecznym instrumencie Pietro Antonio Landolfiego.
SŁAWOMIR CHRZANOWSKI
Urodził się w Rybniku na Śląsku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 roku ukończył Teorię Muzyki, a w 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.
W latach 1985-1990 prowadził orkiestry- kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych ( Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, ”Musica senza frontiere” w Bolonii-Włochy),występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W 1987 roku brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga),gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 roku uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. W 1990 roku w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał ponad 2800 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Dyrygował na festiwalach ( „Gaude Mater” w Częstochowie, ”Viva il canto” w Cieszynie, ”Zabrzański Festiwal Muzyki”, Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, „Silesia-Pradziad” w Kędzierzynie, Trnawska Wiosna Muzyczna w Trnawie,”Chopin Festival” w Gaming (Austria) „Pro Baltica” w Toruniu, Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal w Łańcucie, Żartu Muzycznego w Nowym Sączu i in.)Wielokrotnie dyrygował imprezami cyklicznymi-„Nieszpory ludźmierskie”, ”Koncert trzech polskich tenorów”. Ponad 90 razy prowadził koncerty-również wielkie imprezy charytatywne -z udziałem największego polskiego tenora Wiesława Ochmana. Dokonał kilkunastu nagrań CD, a także rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Ze swoją orkiestrą występował za granicą - w Rosji, Niemczech, Czechach, Austrii, Ukrainie, Słowacji, Rumunii i Japonii. W latach 1991-1995 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Rybniku.
Dyrygował ponad 70 orkiestrami na świecie, w tym wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi- Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Gdańsku, Białymstoku, Łodzi i Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 r. przygotował premierę „Wesołej wdówki” Lehara w Warszawie, zaś w roku 2019”Kandyda” Bernsteina w Krakowie.
Podczas swoich koncertów dokonał wielu światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira i im. Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził także wykłady otwarte dla studentów z zakresu historii muzyki polskiej, oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury.(Northwestern University Chicago i Mary Washington College Fredericksburg) Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Fredericksburgu(USA). W 2002 wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki - Carnegie Hall w Nowym Jorku z koncertem muzyki polskiej, oraz Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra. Od roku 2004 stale współpracuje ze słynną orkiestrą Chicago Philharmonic, zaś w roku 2005 zadebiutował w Chinach prowadząc Wuhan Symphony Orchestra. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Od 2016 roku pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ave Maria” w Czeladzi.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień- m.in.- Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki- Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, ”Gloria Artis”, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza, Lider z powołania- Nagroda magazynu Why Story i wielu innych.