Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2020-02-28

MISTRZOWSKA KLASYKA

Andrzej Godek - klarnet, Barbara Borowicz - klarnet

28 lutego 2020
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30


Andrzej Godek - klarnet
Barbara Borowicz - klarnet

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Grigor Palikarov - dyrygent

 

Claude Debussy -  Prélude à l'après-midi d'un faune (Preludium do „Popołudnia fauna”)
Frantisek Kramar-Krommer - Koncert Es-dur op. 35  na dwa klarnety 
Johannes Brahms - IV Symfonia e-moll op. 98
 


 

Klarnet solo z orkiestrą to rzadkość, ale dwa klarnety... to rarytas. Dęte drewniane będą bohaterami koncertu Filharmonii Kaliskiej a wraz z nimi mistrzowska klasyka, czyli Frantisek Kramar-Krommer, Johannes Brahms i Claude Debussy. Kompozycje wiedeńskiego klasycyzmu, niemieckiego romantyzmu i francuskiego impresjonizmu. To będzie wirtuozowski koncert w znakomitej obsadzie, bowiem w roli solistów wystąpią Mistrz i Uczennica: Andrzej Godek i Barbara Borowicz.


Barbara Borowicz
Jako solistka i kameralistka występowała na 4 kontynentach w wielu krajach świata m.in.: w Australii, Nowej Zelandii, Republice Południowej Afryki, Gruzji, Armenii, Włoszech, Francji w najbardziej prestiżowych salach koncertowych jak m.in. Sydney Opera House, czy ZK Matthews Great Hall w Pretorii. Jako solistka zadebiutowała z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej.
Jest laureatką ponad 20 nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Klarnetowo-Saksofonowym w Reggiolo (Włochy, 2014), II nagrody oraz nagrody specjalnej za wyróżniającą się osobowość artystyczną na VI Międzynarodowym Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie (Polska, 2014), I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach/Warszawie (Polska, 2013), II nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym „Saverio Mercadante” w Noci/Bari (Włochy, 2012) oraz wielu innych.
W 2014 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Dokształca się też u wybitnych klarnecistów jak Shirley Brill, a także Suzanne Stephens, która jest najlepszą odtwórczynią dzieł Karlheinza Stockhausena – pracując nad jego kompozycjami, w tym In Freundschaft, na klarnet solo, na którego wykonanie klarnecistka uzyskała jedyny w Polsce certyfikat.
Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”, Stypendium Naukowe Ministra Nauki, Stypendium Naukowe Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Stypendium Artystyczne Miasta Poznania, Stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere Auso”, a także Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.
Od 2014 roku pracuje na stanowisku asystenta w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Andrzej Godek
W 1975 roku ukończył studia z wyróżnieniem w Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie klarnetu prof. S. Przystasia. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę dydaktyczną w PWSM. Jako solista i kameralista występował m.in. w Austrii, Francji, Holandii, RFN, Szwecji i na Białorusi. Brał udział w wielu festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, Międzynarodowym Festiwalu Jeunesses Musicales, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym w Krakowie, Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie, Festiwalu Muzyki Koreańskiej Mosaico w Krakowie, Festiwalu Europa in Aufbruch w Stuttgarcie i innych. Będąc solistą Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji koncertował z orkiestrą w większości krajów Europy oraz dokonał wielu nagrań płytowych: EMI, Stradivari Clasics (USA), Accord (Francja), Cambria Master Recordings (USA), Vienna Modern Master (Austria), KICA 172 King Record CO, LTD (Japonia), Conifer Records (Anglia), KOS Records Warsaw (Polska), DUX Recording Producers (Polska), Nightingale Classic (Szwajcaria) i innych. Współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami. Profesor zwyczajny w Katedrze Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu w Akademii Muzycznej w Krakowie.


Grigor Palikarov (1971) - ukończył National Music Academy w Sofii uzyskując tytuł magistra w specjalnościach: dyrygentura orkiestrowa, kompozycja, dyrygentura chóralna i fortepian. Kontynuował studia nad kompozycją podczas dwóch Summer Academies w Austrii z prof. Erichem Urbannerem (Wiedeń). W ostatnich latach Grigor Palikarov jest zapraszany do wielu orkiestr, oper oraz na międzynarodowe festiwale w Bułgarii i poza jej granicami, między innymi do Niemiec, Austrii, Belgii, Francji, Włoch, Luksemburga, Macedonii, Grecji, Słowenii, Szwajcarii, Tajwanu, Rosji, Anglii, USA, Korei Pd. Grigor Palikarov dokonuje również wielu nagrań dyrygując Orkiestrą Narodową Radia Bułgarskiego. Niektóre jego nagrania zostały wydane na CD i DVD. Oprócz dyrygowania Grigor Palikarov komponuje oraz występuje jako pianista solista z wieloma orkiestrami w Bułgarii. Jest laureatem wielu bułgarskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz kompozytorskich („Svetoslav Obretenov”, „Albert Roussel”, „Music and Earth”, “Crystal Lyre”, “Golden Pen”.) Niektóre z jego dzieł były wykonywane na festiwalach oraz nagrane przez National Radio w Sofii.  Jako dyrygent operowy zadebiutował w wieku 22 lat dyrygując Rigoletto Verdiego na dwóch głównych scenach operowych Bułgarii.
W sezonie 1998-1999 Grigor Palikarov zadebiutował na scenie Opery Narodowej i Baletu w Sofii. Później brał udział w wielu koncertach ze światowej sławy śpiewakami operowymi takimi jak: Ghena Dimitrova, Anna Tomowa-Sintow, Krassimira Stoyanova, Alexandrina Milcheva, Nadieżda Krasteva, Bojko Tzvetanov i Nickola Ghjuzelev. Od stycznia 2001 roku Palikarov pracuje jako dyrygent w Operze Narodowej i Baletu w Sofii. 
Od sezonu 2005-2006 objął stanowisko głównego kierownika artystycznego i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Pazariku. 
We wrześniu 2008 roku został pierwszym dyrygentem "Classic FM" Symphony Orchestra 
w Sofii.
Jego debiut w USA został określony przez amerykańskich krytyków jako "jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w 2009 roku”.

 

 

Normalny: 40 zł
Ulgowy:  30 zł
Melomani do lat 18 - 10 zł

Rezerwacja pod numerem telefonu 62 757 07 48

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również


2020-04-11
Kasa biletowa

czynna tylko w środy

czytaj więcej

2020-04-10
ODWOŁANE KONCERTY

W KWIETNIU I MAJU 2020

czytaj więcej

2020-04-09
POŻEGNANIE

Żegnamy Panią Adelę Przybył – pedagoga, społecznika, melomankę

czytaj więcej

2020-03-28
Decyzją Prezesa Rady Ministrów, w związku z zagrożeniem epidemicznym, zamknięte będą instytucje kultury i placówki edukacyjne.

Koncerty KOMEDA SYMFONICZNIE, NA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY oraz LIBIAMO odbędą się w innym terminie

czytaj więcej

2020-03-27
KLASYCZNIE I Z HUMOREM

Kwintet smyczkowy LIBIAMO. Koncert został przeniesiony na 8 maja 2020

czytaj więcej

2020-03-20
KONCERT NA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY / 2020

KONCERT ODWOŁANY      

czytaj więcej

Maj 2020

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP