Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2021-02-07

MUZYCZNE PODRÓŻE - DALEKIE I BLISKIE

 Premiera 2021-02-07

 Koncert online

Emisja na Facebooku, YouTube oraz stronach internetowych Filharmonii Kaliskiej


 

07 lutego 2021
godz. 14:00 Facebook Filharmonii Kaliskiej
godz. 14:00 Kanał YouTube Filharmonii Kaliskiej

Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Kaliskiej

Stanisław Dziewior – trąbka

Michał Dziewior – fortepian

Paweł Kotla - Dyrygent

 

Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento D-dur KV 136

Ignacy Jan Paderewski  – Suita G-dur na orkiestrę smyczkową (1884)

Dimitrij Szostakowicz – Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op.35

 

 

Wolfgang Amadeus Mozart i Ignacy Jan Paderewski bardzo dużo podróżowali po Europie i po świecie, jednak sięgając przede wszystkim do tradycji muzycznych miejsc, z których pochodzili – Polska i Austria. Dymitr Szostakowicz podróżował mniej, zwłaszcza we wczesnych latach swojego życia, ale w jego Koncercie na fortepian i trąbkę z 1933 r. już słychać  wyraźne wpływy amerykańskiego jazzu. Bogata polirytmia, wykroczenie poza ramy tonalności, nowatorstwo instrumentalne to podstawowe cechy wyróżniające jego dzieła.

 

Stanisław Dziewior jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego  Radia w Katowicach, z którą związany jest  od 1980 roku, pełniąc obecnie funkcję trębacza-solisty oraz kierownika grupy trąbek. Jako muzyk tej orkiestry wziął udział w ponad stu tournee koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i  podczas znaczących festiwali  muzycznych. Koncertował pod batutą znakomitych dyrygentów,   takich jak min: Leonard Bernstein, Christoph Eschenbach, Kurt Masur,  Lorin Maazel, Jerzy Semkow, Stanisław Skrowaczewski. Z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych (min. Philips, Newport Classic, Camerata Tokio, EMI, Naxos). Jako solista nagrał dla Polskiego Radia Koncert na trąbkę i orkiestrę Aleksandra Arutuniana, Concerto in modo antico Andrzeja Panufnika, Koncert na trąbkę i orkiestrę  Krzysztofa Meyera  Koncert na trąbkę i orkiestrę Mieczysława Weinberga. Jest prawykonawcą Solemn Concerto na trąbkę i orkiestrę Krzesimira Dębskiego. Współpracował min. z orkiestrami: Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Śląska, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Wrocławska, Filharmonia Częstochowska, Orkiestra Aukso.  Bierze udział w licznych festiwalach muzyki kameralnej i organowej wykonując dzieła kompozytorów baroku. W Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na stanowisku profesora prowadzi klasę trąbki. Jego studenci są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Uczestniczy w pracach jury konkursów i przesłuchań oraz prowadzi działalność konsultacyjną  w  klasach  trąbki  szkół  muzycznych  I i II  stopnia.

Michał Dziewior ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały oraz studia podyplomowe na Universitat fur Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Jana Jiracka von Arnim. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych pianistów jak: Daniil Trifonov, Kevin Kenner, Tobias Koch, Nikolai Demidenko, Krzysztof Jabłoński, Anna Malikova, Andrzej Jasiński, Józef Stompel. Jest zdobywcą wielu nagród konkursowych, do najważniejszych należą: wyróżnienie oraz „nagroda młodych krytyków” na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie (2019), I nagroda na II Międzynarodowym Konkursie „Livorno Piano Competition – Young” we Włoszech (2018 r.), III nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska In memoriam” w Poznaniu (2017 r.), IV Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Katowicach (2016 r.), tytuł Laureata Estrady Młodych 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2015r.). W 2018 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Występował z recitalami m. in. w Ehrbar Saal w Wiedniu, w Łazienkach Królewskich oraz w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, w Domu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Koncertował z wieloma orkiestrami, w tym: Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Świętokrzyską. W 2015 roku wystąpił w Filharmonii Berlińskiej z towarzyszeniem Das Sinfonieorchester Berlin, inaugurując sezon koncertowy tej orkiestry, a w roku 2016 wystąpił z recitalem na 50. Festiwalu Chopinowskim w Nohant we Francji.

 Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

 

Przeczytaj również


2021-07-31
XIV Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

Klasycznie i filmowo - koncert kwintetu smyczkowego Libiamo

czytaj więcej


2021-07-10
XIV Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

Z południa na północ - koncert kwartetu smyczkowego Filharmonii Kaliskiej 

czytaj więcej


2021-06-25
Koncert na zakończenie sezonu

Anastasia Kobekina - laureatka XVI Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Petersburgu 

czytaj więcej

2021-06-18
Tomasz Bielski Jazz Orchestra

Koncert z inicjatywy Ewy Fibiger-Bielskiej i Tomasza Bielskiego dedykowany Przodkom Rodziny Fibigerów

czytaj więcej

Lipiec 2021

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP