Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2018-07-15

OSTRÓW WIELKOPOLSKI - BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI

XI Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

 

15 lipca 2018, godz. 15.00
Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim
63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Raszkowska 21
 

BALTIC NEOPOLIS VIRTUOSI

Rafał Zambrzycki-Payne - skrzypce
Emanuel Salvador - skrzypce
Magdalena Ziarkowska - skrzypce 
Karolina Koczur - skrzypce
Vladimir Bukac - altówka
Bogoslav Andreev - altówka
Adam Klocek - wiolonczela
Andreas Lend - wiolonczela

Danuta Synkiewicz – słowo o muzyce

 

 

Mikołaj Górecki - Uwertura na oktet smyczkowy (prawykonanie)
Dag Wiren  - Serenade op. 11
Peeter Vahi - Oktet smyczkowy  “To the mother”
Arvo Pärt  - Summa 
Max Bruch - Oktet smyczkowy B-dur  

 

To istna wieża Babel od Portugalii po Estonię. Mówią językami świata, ale najpiękniej w ich wykonaniu brzmi język... muzyki. W dawnej ostrowskiej Synagodze wystąpi międzynarodowy zespół Baltic Neopolis Virtuosi. Ośmioro wybitnych artystów krajów nadbałtyckich spotka się by zaprezentować dzieła kompozytorów z Polski, Szwecji, Estonii oraz Niemiec, których twórczość stanowi „ klasykę współczesności” i kamień milowy sztuki XX wieku. Jaką ma temperaturę muzyka północnej Europy?
Będzie można sprawdzić w niedzielę w Forum Synagoga o godz. 15:00

 

Projekt Baltic Neopolis Virtuosi przedstawia najcenniejsze zjawiska i trendy w muzyce polskiej i europejskiej poprzez koncerty zespołu bałtyckiego złożonego z wybitnych muzyków. Baltic Neopolis Virtuosi został założony przez polskich artystów, solistów we współpracy z międzynarodowymi artystami, ze szczególnym uwzględnieniem muzyków z krajów nadbałtyckich. Ten międzynarodowy projekt, którego celem jest połączenie niesamowitych talentów regionu Morza Bałtyckiego rozpoczął działalność w 2016 roku i koncertował m.in. w Polsce, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Litwie i w Estonii, a w najbliższych miesiącach zagości w salach koncertowych w Rosji, Wietnamie i Indiach. Główną misją BNV jest promocja muzyki zarówno polskiej, jak i nadbałtyckiej oraz standardowej muzyki kameralnej dla większych zespołów od kwintetów do oktetów, dostarczających wysokiej jakości koncerty.

 

Rafał Zambrzycki Payne

Solista, kameralista, koncertmistrz renomowanych zespołów muzycznych. Koncertuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Wystąpił w wielu słynnych salach koncertowych i na ważnych festiwalach muzycznych. Jako solista koncertował z licznymi orkiestrami: London Philharmonic, Royal Philharmonic, Bournemouth Symphony, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Philharmonia Orchestra London, Johannesburg Philharmonic, Northern Sinfonia, Sinfonia Varsovia, English Chamber Orchestra, Münchenner Kammerorchester i Zürcher Kammerorchester.
Urodził się w Łodzi, w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jest absolwentem The Yehudi Menuhin School w Anglii oraz uczelni w Manchesterze (prof. Wen Zhou Li) i w Wiedniu (prof. Gerhard Schulz). Ważny wpływ na jego rozwój miała także współpraca z Lordem Yehudi Menuhinem, prof. Jadwigą Kaliszewską i prof. Maurizio Fuksem. Jest laureatem pierwszych nagród konkursów: BBC Young Musician of The Year i Parkhouse International Chamber Music Competition, a także drugiej Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Luksemburgu.
Od 2005r. Rafał Zambrzycki-Payne jest koncertmistrzem Ensemble Modern, jednego z najważniejszych europejskich zespołów muzycznych specjalizujących się w wykonywaniu muzyki współczesnej. Ponadto współpracuje jako koncertmistrz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Santa Cecilia w Rzymie, Scottish Chamber
Orchestra oraz Filharmoniami w Monte Carlo i Strasburgu. Prowadził również kursy mistrzowskie w Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie, na Uniwersytecie Chińskim w Hong Kongu oraz w Austrii, Grecji, Korei Południowej i Japonii.
Artysta ma na swoim koncie wiele prawykonań m.in.: brytyjskiej premiery Koncertu Skrzypcowego Alexandra Arutuniana w 2004 r. oraz polskiej premiery II Koncertu Skrzypcowego Hanny Kulenty z orkiestrą NOSPR na Festiwalu Warszawska Jesień 2009r. Jako solista z Ensemble Modern wystąpił m.in. w Terrain Briana
Ferneyhough (Festiwal w Salzburgu), Koncercie Kameralnym Albana Berga (Alte Oper we Frankfurcie, Festiwal SWR w Schwetzingen) i Concertino de Printemps Dariusa Milhaud (Kurt Weil Fest w Dessau).
Dokonał szeregu nagrań płytowych m.in. dla wytwórni EMI (Britten, Grieg, Szymanowski) oraz Ensemble Modern Medien (Bartok, Janacek i Lutosławski). Tę ostatnią płytę magazyn The Strad określił jako mistrzowską i porywającą. W maju 2012 artysta zarejestrował Koncert skrzypcowy Zbigniewa Bagińskiego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Jest założycielem Dimension Piano Trio, z którym występował w Wigmore Hall,
St. John’s Smiths Square, Cadogan Hall i South Bank Centre w Londynie, Teatro Monumetnal w Madrycie oraz na Festiwalu w Łańcucie i XII Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie. Wraz z zespołem wielokrotnie wykonywał Koncert Potrójny L. van Beethovena w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polsce i Armenii. W planach wydanie płyty z utworami Ireland’a, Bridge’a, Suka i Schönberga, która zostanie wydana przez brytyjską wytwórnię Champs Hill Records.
Artysta gra na skrzypcach zbudowanych przez J. B. Villaume w 1844 roku.

 

Emanuel Salvador

Urodział się w 1981 roku. Jako solista i kameralista występował na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie. Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: The Royal Opera House, Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Był założycielem i członkiem trio fortepianowego Vianna da Motta, a w 2003 roku założył duet skrzypce - harfa z Ieuanem Jonesem, z którym regularnie koncertuje w Anglii. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Obecnie jest głównie solistą oraz gościnnym koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra. Gra na tonalnej kopii instrumentu Guarnerius del Gesu.

 

Magdalena Ziarkowska

Magdalena Ziarkowska, koncertmistrzyni Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana oraz skrzypaczka zespołu Huberman Piano Trio. Urodzona 23 kwietnia 1993 roku naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Zespole Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Z wyróżnieniem ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi pod kierunkiem prof. Tomasza Bartosiaka, a w 2017 roku została absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jarosława Żołnierczyka. Od lutego 2018 roku jest studentką studiów podyplomowych na kierunku kameralistyka w klasie prof. Marii Szwajger- Kułakowskiej oraz prof. Szymona Krzeszowca. Od 2011r. Magdalena Ziarkowska należy do orkiestry Młoda Polska Filharmonia prowadzonej przez Adama Klocka z którą grała w najważniejszych salach koncertowych kraju. W latach 2013-2016 była koncertmistrzem Młodzieżowej Orkiestry Regionu Łódzkiego ,,Sinfonietta”. Jako solistka, kameralistka i członek orkiestry brała udział w wielu festiwalach.

Karolina Koczur

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Wiesława Kwaśnego. Studiowała także we Wiedniu na Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Stefana Kamilarova. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich z cenionymi artystami jak np. Ilya Gruberts, Krzysztof Węgrzyn, Grigorij Żyslin.
Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy występowała na scenach międzynarodowych festiwali, Istanbul Music Festival, Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie, Aurora Chamber Music Festival, Wawel o Zmierzchu, Muzyka w Starym Krakowie, występując z wybitnymi muzykami, m.in. Daniel Harding, Clemens Hagen, John Axelrode, Gautier Capuçon, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk. Regularnie współpracuje z cenionymi w Polsce orkiestrami, m.in. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orkiestra kameralna AUKSO, Sinfonietta Cracovia. Brała udział w Gustav Mahler Academy w Bolzano, Moritzburg Festival Academy, oraz jednym z najbardziej prestiżowych projektów polskich, Santander Orchestra. Ukończyła akademię orkiestrową Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz orkiestry kameralnej AUKSO.

 

Bogoslav Andreev

Rozpoczął grę na skrzypcach w wieku 5 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Vesselina Stoyanova w Ruse, którą ukończył w 2000 roku w klasie altówki profesor Galiny Kosevej.
W 2007 roku ukończył Państwową Akademię Muzyczną im. Pancho Vladigerova w Sofii (Bułgaria), w klasie altówki profesora Georgya Stoianova.
Podczas festiwalu Match Music Days 2001 w Ruse (Bułgaria) uczestniczył w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Yuri Bashmeta.
Podczas pobytu w Bułgarii występował z orkiestrą kameralną Classic FM, NSO, Ruseńską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Bułgarii, Orkiestrą Filharmonii Sofii oraz wykonywał partię solową w Simfonieta Sofia.
W 2007 roku wyjechał do Cascais (Portugalia), by prowadzić grupę altówek w orkiestrze kameralnej OCCO.
W 2009 otrzymał stanowisko altówki tutti w OSRM Murcia (Hiszpania), a w 2010 roku powrócił do Portugalii, by grać w Orkiestrze do Norte Amarante.
W 2013 roku został solistą w Thüringer Symphoniker Saalfeld-Rudolstadt (Niemcy).

 

Vladimir Bukač

Vladimír Bukač jest jednym z najznamienitszych altowiolistów Republiki Czeskiej. Urodzony w 1964 roku, rozpoczął naukę gry w bardzo młodym wieku. Kontynuował ją pod okiem Nory Grumlikowej w Konserwatorium oraz Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, następnie u Wolfganga Marshnera na Uniwersytecie Muzycznym we Freibergu (Niemcy). Podczas swoich studiów Bukač zyskał uznanie wygrywając kilkanaście konkursów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.
W latach 1990 – 1993 Vladimír występował w prestiżowych salach koncertowych Japonii, Australii oraz Nowej Zelandii jako solista i kameralista. Po powrocie do Europy został zaproszony do współtworzenia słynnego kwartetu smyczkowego Talich, uważanego od lat za jeden z najlepszych na świecie. Od dziesiątek lat reprezentuje on muzykę czeską nie tylko na arenie europejskiej, ale i w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej czy Korei Południowej, nagrywając i prowadząc kursy mistrzowskie.
Poza kwartetem smyczkowym Vladimír występuje regularnie jako solista i członek zespołu kameralnego na głównych europejskich (m.in. Helsinki, Sardegna, Prades), izraelskich, amerykańskich czy japońskich festiwalach.
Vladimír Bukač zrealizował dla Czeskiego Radia i BBC wiele wybitnych nagrań. Kilka jego płyt zostało okrzykniętych nagraniami miesiąca przez magazyn Classic CD Magazine, czy powitane z niemniejszym entuzjazmem przez The Strad Magazine i The Gramophone.
Od 2002 roku Vladimír Bukač jest również wysoce cenionym profesorem altówki Uniwersytetu Muzycznego w Dreźnie (Niemcy), regularnie wykłada gościnnie w Królewskim Północnym Kolegium Muzycznym w Manchesterze, jak również prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Ponadto jest zapraszany jako członek składu sędziowskiego zasiadającego w międzynarodowych konkursach (m.in. L.Tertis, ARD Munich).
Gra na niezwykle rzadkim włoskim instrumencie, zbudowanym przez mistrzów Santiniego Lavazzę (1725) i G.P. Guadagniniego, Mediolan (1775).

 

 

Adam Klocek

Adam Klocek ¬ dyrygent i wiolonczelista, laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji” . W roku 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta¬ asystenta Maestro Jana Lathama -Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu „Vratislavia Cantans”. Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, a od roku 2011 dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia. W roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Występ artysty na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Ermitage” w Petersburgu, podczas którego dyrygował on Państwową Orkiestrą Ermitażu został określony przez czołowy ogólnorosyjski dziennik „Niezawisimaja Gazeta” jako „dar niebios”. Zainteresowania i zdolności dyrygenckie Adama Klocka zauważył Jerzy Maksymiuk mianując go swoim „asystentem”. W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.


Andreas Lend

Andreas Lend jest znanym wiolonczelistą z Estonii, grającym liczne koncerty solowe i kameralne zarówno w kraju, jak i za granicą. Studiował w Helsinkach w Akademii Sibeliusa i otrzymał stopień licencjata i magistra z Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru. Jest członkiem kwartetu smyczkowego Prezioso i estońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich m.in. u F.Helmersona, D.Geringasa, M.Ostertaga, N.Ullneara, M. de Oliveira Pinto, A.Ivashkina, J.Goritzkiego, J.-E. Gustafssona i wielu innych. Andreas jest laureatem wielu konkursów, ostatnio zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Festiwalu "Renaissance" w Armenii (2013). Andreas regularnie bierze udział w największych festiwalach w Finlandii, Szwecji, Łotwy, Rosji, Kanadzie, Anglii, Danii, Niemiec, Czech, Holandii i Belgii.


 

wstęp wolny

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Przeczytaj również


2020-04-11
Kasa biletowa

czynna tylko w środy

czytaj więcej

2020-04-10
ODWOŁANE KONCERTY

W KWIETNIU I MAJU 2020

czytaj więcej

2020-04-09
POŻEGNANIE

Żegnamy Panią Adelę Przybył – pedagoga, społecznika, melomankę

czytaj więcej

2020-03-28
Decyzją Prezesa Rady Ministrów, w związku z zagrożeniem epidemicznym, zamknięte będą instytucje kultury i placówki edukacyjne.

Koncerty KOMEDA SYMFONICZNIE, NA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY oraz LIBIAMO odbędą się w innym terminie

czytaj więcej

2020-03-27
KLASYCZNIE I Z HUMOREM

Kwintet smyczkowy LIBIAMO. Koncert został przeniesiony na 8 maja 2020

czytaj więcej

2020-03-20
KONCERT NA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY / 2020

KONCERT ODWOŁANY      

czytaj więcej

Maj 2020

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP