Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2016-02-19

WARIACJE I TANGO

Paganini / Piazzolla / Bizet  

  

19 lutego 2016
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30


Jan Kalinowski – wiolonczela 
Bartłomiej Kominek – fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Jacek Rogala – 
dyrygent 


A. Piazzolla – Tango Cafe na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową 
N. Paganini – Wariacje na temat Rossiniego na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową 
A. Piazzolla – Koncert podwójny na fortepian, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową 
G. Bizet – I i  II Suita z Carmen

Jan Kalinowski ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (2005) w klasie wiolonczeli prof. Witolda Hermana oraz w Ecole Normale de Musique de Paris "Alfred Cortot" gdzie w 2004 roku otrzymał "Diplôme Supérieur d'Exécution" w klasie wiolonczeli prof. Paula Julien. W roku 2008 ukończył studia podyplomowe w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie prof. Petera Bucka. Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u profesorów: Davida Geringasa, Ivana Monighettiego oraz Arto Norasa. Pracował również w klasie specjalnej interpretacji dzieł prof. Krzysztofa Pendereckiego, pod kierunkiem MistrzaJan Kalinowski brał udział jako solista i kameralista w licznych konkursach i festiwalach muzycznych otrzymując nagrody i zbierając pozytywne recenzje. Do znaczących dokonań należą także występy na festiwalach polskich m.in. Warszawska Jesień; Polonica Nova – Wrocław (prawykonanie Deja vu Macieja Jabłońskiego z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego); Festiwal Aleksandra Tansmana w Łodzi (wykonanie Koncertu wiolonczelowego oraz polskie prawykonanie III Symfonii koncertującej Aleksandra Tansmana wraz z Marią Machowską, Arturem Rozmysłowiczem i Markiem Szlezerem z towarzyszeniem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza).
Od roku 2005 pracuje w Katedrze Wiolonczeli i Kontrabasu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie
w roku 2009 otrzymał tytuł naukowy doktora i od roku 2011 prowadzi swoją klasę wiolonczeli.

Bartłomiej Kominek
pianista; ur. 22 maja 1973, Warszawa. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie Janusza Olejniczaka. Brał udział w kursach mistrzowskich najwybitniejszych pedagogów fortepianu, między innymi Andrzeja Jasińskiego, Oxany Jablonskiej, Lee Kum-Singa i Ryszarda Baksta. Obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2015 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w Kil (Szwecja), Glasgow i w Londynie, a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwalu Talentów w Tarnowie. Występuje na estradach koncertowych Polski (Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia w Warszawie, Festiwal "Bravo Maestro" w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Festiwal Talentów w Tarnowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Warszawskie Spotkania Muzyczne,"Muzyka na Szczytach" w Zakopanem, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Międzynarodowe Dni Kompozytorów Krakowskich), w niemal całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, zbierając znakomite recenzje. Brał również udział w festiwalach chopinowskich w Gandawie (Belgia), Valldemossie (Majorka) i Nohant (Francja). Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Zagrał rolę Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską. Jest autorem opracowania wszystkich utworów orkiestrowych Fryderyka Chopina w wersji na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Jacek Rogala
W roku 2012 z rąk Ministra Kultury otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”W latach dziewięćdziesiątych był asystentem dyrygenta we wrocławskiej Operze, a także współpracował jako stały gościnny dyrygent z Orkiestrą Capella Bydgostiensis. Następnie przebywał na stypendium dyrygenckim im. Artura Rodzińskiego w The Cleveland Symphony Orchestra. W tym okresie pracował w Redakcji Muzycznej Polskiego Radia we Wrocławiu, był pełnomocnikiem Ministra Kultury i Sztuki do spraw muzyki i kierował Redakcją Muzyki Współczesnej Programu II Polskiego Radia. W 1999 sprawował kierownictwo artystyczne Dni Grażyny Bacewicz – festiwalu PR i TVP. W latach 2000-2007 był prezesem, a do roku 2010 – wiceprezesem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), w którym kierował także Konkursem Muzyki XX i XXI Wieku dla Młodych Wykonawców. Udziela się jako juror konkursów wykonawczych i członek komisji programowych festiwali (ostatnio Światowych Dni Muzyki Wrocław’ 2014). Jest autorem książki Muzyka polska XX wieku wydanej przez PWM (2000). Prowadzi działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 2012 został wiceprzewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich oraz członkiem Rady do spraw Instytucji Artystycznych powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych utworów kompozytorów współczesnych oraz utworów uznawanych za zaginione.
Jest kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory, poza Polską, wykonywane były w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, na Ukrainie i Białorusi.

Normalny: 40 zł
Ulgowy: 30 zł

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również2019-12-13
ROSYJSKIE PEJZAŻE

HAYOUNG CHOI

czytaj więcej


2019-11-29
ANDRZEJKI W FILHARMONII

KHALEESI BRASS. ROZRYWKA Z BLASKIEM

czytaj więcej

2019-11-22
NATURA, LATO, SIELANKA

 KONCERT SYMFONICZNY

czytaj więcej

2019-11-18
PRZEBOJE MUZYKI BIG BANDOWEJ

wystąpią: The U.S. Air Forces in Europe Band (USA) i Orkiestra Wojskowa w Bytomiu 

czytaj więcej


Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP