










Jarosław Praszczałek- dyrygent, prowadzenie








Na-dęte melodie dla małych i dużych to koncert stworzony z myślą o słuchaczach w każdym wieku. Zapraszamy rodziców z dziećmi, dziadków, ciocie, wujków i każdego, kto kocha muzyczne tematy z wielkiego ekranu i chce obudzić w sobie dziecięcą radość.
W programie znajdą się piosenki filmowe zarówno dla młodszych słuchaczy (składanka motywów przewodnich z bajek Disneya), jak i coś dla starszego pokolenia (fragmenty ścieżki dźwiękowej z James’a Bonda czy wiązanka przebojów The Beatles).
Znakomite aranżacje słynnych melodii wykona Orkiestra Dęta Filharmonii Kaliskiej pod batutą Jarosława Praszczałka.
Spędźcie to niedzielne popołudnie z nami!
Jarosław Praszczałek dyrygent, kompozytor, instrumentalista, pedagog, popularyzator wiedzy o muzyce. Ukończył Wydział Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (kierunek: dyrygentura symfoniczno-operowa) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Licencjat obronił w klasie prof. Marka Pijarowskiego, studia magisterskie — w klasie prof. Szymona Kawalli. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach, prowadzonych przez takich mistrzów batuty jak Douglas Bostock, Frank Cramer, Colin Metters czy Johannes Stert. W 2017 roku uzyskał na macierzystej uczelni tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Laureat licznych konkursów z zakresu teorii muzyki, kompozycji oraz improwizacji. Finalista II i III edycji programu Scena Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej, w ramach którego poprowadził prawykonania oper współczesnych kompozytorów.
Artysta od 2011 jest prelegentem koncertów edukacyjnych w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a od 2014 pracuje jako dyrygent-pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W 2016 album sopranistki Joanny Freszel Real Life Song, na którym artysta dyryguje prawykonaniami utworów Miłosza Bembinowa i Katarzyny Szwed, otrzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyka oraz prestiżową nagrodę Les Orphées d'Or. Jako dyrygent współpracuje także z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Filharmonią Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonią Kameralną im. W. Lutosławskiego w Łomży, Filharmonią Rybnicką im. Braci Szafranków, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Muzycznym Arte Creatura, Teatrem Muzycznym Proscenium oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Od 2017 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej oraz jest organizatorem licznych konferencji naukowo-artystycznych. Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Podyplomowych Studiów Dyrygentury Orkiestr Dętych w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
w Warszawie.
Warto nadmienić, że z prowadzonymi przez siebie młodzieżowymi orkiestrami, artysta występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Częstochowskiej, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a także na festiwalach muzycznych w Grecji, Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech.
Ważną częścią jego działalności dyrygenckiej są również prawykonania utworów muzyki współczesnej oraz popularyzowanie zapomnianych dzieł muzyki polskiej epoki klasycyzmu i romantyzmu (uwertura Królowa Jadwiga, I Koncert fortepianowy g-moll, II Koncert fortepianowy G-dur Wojciecha Alberta Sowińskiego, Adagio et Allegro Concertans Franciszka Mireckiego, Koncert fortepianowy h-moll Józefa Krogulskiego). Artysta jest jurorem międzynarodowych konkursów dyrygenckich i kompozytorskich.
Dorosły - 35 zł


