ODJAZD:
1 czerwca 2023 r.
godz. 10.00
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej

Krzysztof Jakub Kozakiewicz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Karolina Bindel – prowadzenie
Zbigniew Antoniewicz – prowadzenie

Muzyczna lokomotywa jedzie do młodych słuchaczy z bardzo daleka, by w Dzień Dziecka zatrzymać się na dwa koncerty na „Stacji Filharmonia”. Pociąg to nie byle jaki: w pierwszym wagonie skrzypków jest chyba dwudziestu, w drugim kilkoro altowiolistów, w trzecim grupka wiolonczelistów, za nimi wielkie i ciężkie kontrabasy. Po smyczkach jadą trębacze i puzoniści, oboje, flety, fagoty, klarnety i waltorniści. W ostatnim wagonie rozsiedli się perkusiści. Wszyscy grają równo i pięknie, prosimy wsiadać i drzwi zamykać!

Polki, walce i marsze w większości powstałe jeszcze w erze kolei żelaznych i parowozów będą doskonałym punktem wyjścia do opowieści o elementach dzieła muzycznego.

Koncert wraz z autorką projektu – konduktorką Karoliną Bindel z Działu Edukacji Filharmonii Kaliskiej poprowadzi maszynista i wieloletni aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu – Zbigniew Antoniewicz.

Hans Christian Lumbye – Kopenhagener Eisenbahn Dampf Galopp
Edward Strauss – Polka Bahn Frei! op. 45
Johann Strauss II – Polka kolejowa (Vergnugungszug) op. 281
E. Sachsówna – Marsz na przywitanie Kolei Kaliskiej
Edward Strauss – Feuerfunken Walzer op. 185
Josef Strauss – Auf ferienteisen polka op. 133
Duke Ellington – Take the „A” Train
Johann Strauss II – Banditen-Galopp

CZAS TRWANIA: ok. 60 minut.



Zbigniew Antoniewicz

Aktor teatralny i filmowy. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu.
Pierwszym miejscem pracy był Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, gdzie zadebiutował w musicalu dla dzieci pt."Szalona klasa" (reż.Ewa Marcinkówna). Następnie zagrał tytułową rolę w spektaklu "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza w reżyserii Waldemara Matuszewskiego oraz Horacia w "Hamlecie" Williama Szekspira (reż. W.Matuszewski).
Od 1996 roku jest aktorem Teatru im. W.Bogusławskiego w Kaliszu. Na przestrzeni 25 lat zagrał ponad 70 ról, m.in. Skierka w "Balladynie" Juliusza Słowackiego (reż. Stanisław Banaś), Walpurg - "Wariat i zakonnica" Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Rafał Matusz), Majken - trylogia Teatru Wirokiro Michała Wierzbickiego (reż. Michał Wierzbicki), Miętus - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza (reż.Wojciech Kościelniak), John Smith - "Mayday" Raya Cooney'a (reż. Igor Michalski), Prodan - "Orkiestra Titanic" Christo Bojczewa (reż. Rudolf Zioło), Francois Pignon - "Plotka" (reż. Norbert Rakowski) i Francois Pignon - "Kolacja dla głupca" (reż. Bartosz Zaczykiewicz) Francisa Vebera, Mick Dowd - "Czaszka z Connnemary" Martina McDonagh'a (reż. Judyta Berłowska, Lekarz - "Kim jest pan Schmitt" Sebastiena Thierry (reż. Cezary Iber), Arcybiskup Monselet - "Czerwone nosy" Petera Barnes'a (reż. Anna Wieczur).
Talent wokalny potwierdził w spektaklu muzycznym "Byłaś serca biciem", w którym wykonuje piosenki Andrzeja Zauchy i w kryminale muzycznym "Prosna" Michała Chludzińskiego i Łukasza Czuja.
Dorobek filmowy to m.in. "Biały Potok", "Erotica", "Małe sztuczki", "Koleżanki", "Opiekun", " Hitler w operze", "Śmierć w teatrze", "Non sono pronto", "Jeszcze jeden koniec świata".
W plebiscycie publiczności na najpopularniejszego aktora Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu zwyciężył w sezonie 2005/06. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku.


Krzysztof Jakub Kozakiewicz

Dyrygent, ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie profesora Marka Pijarowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W czerwcu 2012 roku poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej w ramach swojego koncertu dyplomowego. W 2006 roku wziął udział w Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Szczecinie prowadzonym przez Jana Miłosza Zarzyckiego. Był najmłodszym uczestnikiem V Międzynarodowego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2011). Jako dyrygent zadebiutował w wieku 17 lat na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadząc wykonanie nagrodzonego na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Uczniowskie Forum Muzyczne” utworu, dyrygując założoną przez siebie młodzieżową orkiestrą „Ad hoc”. Był również jednym z dyrygentów orkiestry szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K.Szymanowskiego w Warszawie. W 2013 r. Asystował przy produkcji “Napoju miłosnego” G. Donizettiego współtworzonego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Warszawską Operę Kameralną. W grudniu 2013 r. brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez maestro Gabriela Chmurę. W sezonie 2013/14 artysta odbył rezydencję w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”.

Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej, łomżyńską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Sudecką, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Koszalińską, Polską Filharmonią Bałtycką, Operą i Filharmonią Podlaską, Radomską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią oraz Polską Orkiestrą „Sinfonia Iuventus”. Koncertował z takimi artystami jak: Katarzyna Duda, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Paweł Gusnar, Łukasz Długosz i in. Od wielu lat prowadzi również działalność edukacyjną. Od stycznia 2016 roku do grudnia 2022 roku pełnił funkcję kierownika artystycznego i dyrygenta Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.

Koncert jest przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym dla klas I-VI.

Ceny biletów dla grup zorganizowanych:
Dziecko - 25 zł
Opiekun - 1 zł

Indywidualne uczestnictwo w koncercie: 35 zł osoba dorosła, 25 zł dziecko.

Rezerwacji biletów można dokonać wyłącznie mailowo, pisząc na adres: rezerwacje@filharmoniakaliska.pl i podając wszystkie niezbędne dane.
Przed dokonaniem rezerwacji prosimy o zapoznanie się z Regulaminem udziału w koncertach edukacyjnych FK.
