23 listopada 2018
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30
Małgorzata Trojanowska - sopran
Anna Lubańska - alt
Tomasz Kuk - tenor
Robert Gierlach - bas
Chór mieszany “Vivid Singers”
Dawid Ber- przygotowanie chóru
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Adam Klocek - dyrygent
Joseph Haydn - Msza nr 6 G-dur "Sancti Nicolai" Hob.XXII:6
***
Ludwig van Beethoven - IX Symfonia d-moll op. 125
*** W przerwie koncertu wystąpią uczniowie
Städtische Musikschule w Hamm
oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. H. Melcera w Kaliszu
Pod honorowym patronatem
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
prof. dr. hab. Piotra Glińskiego
(zachowano oryginalną pisownię)
Gazeta Warszawska d.3 Mca Grudnia 1818 r.
Z Kalisza 25 Listopada
Dzień 22 b.m. iako Patronki muzyki Śtey. Cecylii, obchodzony był z świetną uroczystością przez Towarzystwo Przyjaciół Muzyki w tuteiszem mieście, które odebrawszy potwierdzenie urzędowe, reskryptem Komissy Rządowey Spraw Wewnętrznych i Policyi, z dnia 8 Października r.b. obrało ten dzień na otwarcie swoiego stowarzyszenia, poświęcaiąc tak przyiemny talent, na cześć Naywyższego, w Kościele tuteyszym katedralnym. Przeszło sześćdziesięciu kilku Członków Towarzystwa pod dyrekcją W. JP. Witkowskiego, wykonali znaną z piękności swey, mszą nieśmiertelnego Haydena Nro 6. Wiadome w niey znawcom trudności, przezwyciężone zostały z powszechnem zadowolnieniem; a zacne osoby płci piękney, posiadaiący niebieski dar głosu, w licznem zgromadzeniu, wykonanie tego pięknego dzieła muzyki wielkiego Mistrza wesprzeć raczyły. Dzień ten uczynił szczęśliwą wróżbę znacznych postępów , w udoskonaleniu muzyki w mieście Kaliszu, a Towarzystwo iey przyjaciół, iuż dotąd nie tylko nadzieię, ale istotne daie dowody swey pracy i gorliwości.
Małgorzata Trojanowska - sopran
Edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach (szkoła muzyczna I i II stopnia). Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku. W 2008 roku ukończyła dyrygenturę chóralną w klasie
prof. Bożenny Sawickiej, w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej i wciąż pozostaje pod jej opieką wokalną.
Warsztat wokalny kształciła również podczas kursów wokalnych z wybitnymi śpiewakami, m.in.: Anitą Garancią, Olgą Pasiecznik, Izabelą Kłosińską, Markiem Rzepką.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych: Konkursu im. Karola Kurpińskiego – III nagroda i nagroda specjalna (2011), III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w ramach 3. Letniej Akademii Śpiewu – III nagroda i nagroda publiczności (2011), VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Złote Głosy” – III nagroda i nagroda specjalna ZASP (2011), X Międzynarodowego Festiwalu Belcanto w Nałęczowie (2012) – Złoty Słowik, nagroda publiczności, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Brześciu – nagroda (2013), Konkursu Moniuszkowskiego „Pieśń wieczorna” w Białymstoku – III nagroda (2015), I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Viva Calisia – III nagroda, nagroda Filharmonii Kaliskiej oraz nagroda „za prawdę sceniczną” (2018); stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010/11.
Jako solistka współpracowała ze znakomitymi zespołami i dyrygentami: M. J. Błaszczykiem (orkiestra OiFP), A. Klockiem (orkiestra Filharmonii Kaliskiej), J. Salwarowskim (orkiestra Filharmonii Częstochowskiej), Cz. Grabowskim (orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej), J. Swobodą (orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze), J. M. Zarzyckim (orkiestra Filharmonii Kameralnej w Łomży), P. Wijatkowskim (orkiestra UMFC), M. Kluczyńską (orkiestra UMFC oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej), A. Sosnowskim (Białoruś), N. Pavilionisem (orkiestra OiFP), P. Deptuchem, N. Athineosem (Brandenburska Orkiestra Państwowa), Z. Gracą. Od 2007 roku współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto Anny Moniuszko.
Anna Lubańska - mezzosopran
Ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Akademię Muzyczną w klasie Krystyny Szostek-Radkowej. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari, gdzie otrzymała I nagrodę i trzy wyróżnienia, (za najlepsze wykonanie pieśni francuskiej i utworu Mozarta, a także za najlepsze wykonanie utworu Lutosławskiego). Już podczas ostatniego roku studiów zaczęła występować na warszawskiej scenie operowej, z którą związana jest do dzisiaj.
Na scenie Teatru Wielkiego debiutowała jako Blumenmadchen w „Parsifalu” Richarda Wagnera.
Wszechstronny talent, temperament i zdolności aktorskie oraz różnorodny repertuar, czynią z niej jedną z najbardziej wszechstronnych współczesnych polskich śpiewaczek, zdolnych z równym powodzeniem wykonywać role tragiczne, a także partie o lżejszym charakterze.
Do najważniejszych ról w jej repertuarze, które wykonywała na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej, należą: Księżniczka Eboli w „Don Carlos”, Amneris w „Aidzie” i Fenena w „Nabucco” Giuseppe Verdiego, a także Herodiada w „Salome” Richarda Straussa, Jadwiga w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki, Matka Ubu w „Ubu Rex” Krzysztofa Pendereckiego, Olga w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego, Suzuki w „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego, Cześnikowa w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki i Ortruda w „Lohengrinie” R. Wagnera.
Tomasz Kuk - tenor
Urodził się w Gorlicach. Dla studiów wokalnych porzucił naukę na wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Prof. Wojciecha Jana Śmietany ukończył z wyróżnieniem.
Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach wokalnych prowadzonych przez Prof. Helenę Łazarską, Prof. Ryszarda Karczykowskiego i Maestrę Montserrat Caballe.
Jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów wokalnych. Zdobył m.in. I nagrodę na Konkursie Wokalnym we Wrocławiu (1994).
II nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1996).
Na VII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
w Nowym Sączu (1997) otrzymał III nagrodę regulaminową oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii Jontka z opery Halka S. Moniuszki.
W 1999 roku został laureatem Międzynaradowego Konkursu Wokalnego im. V. Belliniego w Caltanissettcie.
Na IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. S. Moniuszki
w Waszawie zdobył I nagrodę.
Tomasz Kuk ma na swym koncie wiele prestiżowych koncertów oratoryjnych i estradowych, m.in. wykonania „Stabat Mater” A. Dvořaka pod dyrekcją H. Rillinga, „Mszy Es-dur” F. Schuberta pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego, „Requiem” W. A. Mozarta, „Requiem” G. Verdiego pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego, „IX-Symfonii” L. van Beethovena, „Petite Messe Solenelle” G. Rossiniego, cyklu pieśni „Schöne Müllerin”
F. Schuberta, „Dichterliebe” R. Schumana.
Na stałe związany jest z Operą Krakowską. Współpracuje Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, a także Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie.
Często występuje gościnnie na zagranicznych scenach operowych, m.in w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach.
Artysta występował wielokrotnie jako: Ismael w „Nabucco”
G. Verdiego, Alfred w „Traviacie” G. Verdiego, Macduff w operze „Macbeth”
G. Verdiego, Carlo w „Joannie d’Arc” G. Verdiego, Duca w „Rigoletto” G. Verdiego, Radames w „Aidzie” G. Verdiego, Manrico w „Trubadurze” G. Verdiego Don Jose w „Carmen” G. Bizeta, Arturw „Łucjii z Lammermoor” G. Donizettiego, Tebaldo w „Capuletti e i Montecchi” V. Belliniego, Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascaniego, Jontek w „Halce” S. Moniuszki, Stefan w „Strasznym Dworze” S. Moniuszki, Idamor w „Parii” S. Moniuszki, Princ w „Rusałce” A. Dvoraka, Leński w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Cavaradossi w „Tosce” G. Pucciniego, Pincerton w Madama Butterfly G. Pucciniego, Rudolf w „Cyganerii” G. Pucciniego, Kalaf w „Turandot” G. Pucciniego, Canio w „Pajacach” R. Leoncavallo, Stary Król w „Hagith” K. Szymanowskiego, Bacchus w „Ariadnie na Naxos” R. Straussa, Hoffmann w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha czy tytułowy Tannhäuser w operze R. Wagnera
Różnorodny i nieustannie rozszerzany repertuar Vivid Singers obejmuje głównie muzykę chóralną a cappella wielu epok, od renesansu po kompozycje XX i XXI-wieczne, a także opracowania standardów muzyki rozrywkowej. W stałym repertuarze znajdują się również takie dzieła jak Magnificat J. Różyckiego, Msza C-dur "Koronacyjna" W. A. Mozarta, Alleluja z oratorium "Mesjasz" G. F. Haendla, Requiem A. Dvoraka czy "Romancero Gitano" M. Castelnuovo-Tedesco.
Chór występował już wielokrotnie zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Akademii Muzycznej w Łodzi w ramach sesji "Musica Moderna", w Festiwalu "XII i XIII Lato z Muzyką - Grotniki 2005 i 2006", w Filharmonii Łódzkiej na koncertach z cyklu "Młodzi w Łodzi", "Ars Cameralis", czy podczas wędtownego festiwalu „Kolory Polski” oraz na Międzynarodowych Spotkaniach Młodzieży "Eurotreff Musik 2005" w Niemczech. W grudniu 2007 roku Chór koncertował wraz z tenorem Markiem Torzewskim w znanej sali "Concert Noble" podczas uroczystej "Polskiej Wigilii", zorganizowanej przy współpracy Województwa Łódzkiego z Urzędem Miasta Łodzi.
30 zł
dzieci i młodzież do lat 18 - 10 zł