Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

CHEŁMCE - SAKSOFON I ORGANY

Start: 2018-07-29 | Koniec: 2018-07-29

XI Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

29 lipca 2018, godz. 17.30
Kościół p.w. Narodzenia NMP w Chełmcach
Chełmce 8, 62-860 Opatówek

Aleksandra Mańkowska – saksofon
Łukasz Mosur – organy


Jacek Woleński – słowo o muzyce

J. S. Bach (1685-1750) – Preludium i fuga G-dur BWV 541
L. Vinci (1690-1730) – Sonata nr 1 D- dur
Łukasz Mosur (*1988) – Improwizacja w formie barokowego koncertu
G. Bacewicz (1909-1969) – Kołysanka
C. Saint-Saens (1835-1921) – Danse Macabre
A. Tansman (1897-1986) – Sonatina
F. Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) - IV Sonata B-dur op. 65

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach posiada wysokiej klasy historycznych, 24-głosowych, organów świdnickiej firmy Schlag und Söhne pochodzących z roku 1911, wbudowanych w zabytkową, barokową szafę z roku 1783.

Aleksandra Mańkowska
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i IIst. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie dr hab. Pawła Gusnara.
Młoda saksofonistka, od lat zafascynowana klasycznym oraz współczesnym wykonawstwem saksofonowym, brała udział w wielu muzycznych festiwalach, konkursach oraz koncertach w kraju i za granicą. Prowadzi aktywną działalność artystyczną jako solistka,kameralistka i muzyk orkiestrowy.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod okiem wspaniałych saksofonistów i pedagogów, m.in. Jerome Laran'a, Radosława Knopa, Dawida Pitucha, Claus'a Olesen'a, Michael'a Supera, Nobuya Sugawa, Arno Bormkampa, Jean’a Denis Michat, Jana Schulte – Bunert’a, Christiana Wirth’a.
Jest laureatką licznych konkursów i festiwali muzycznych. Najważniejsze z nich to: Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy (II miejsce) w 2006r., Międzynarodowy Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku (wyróżnienie) w 2008r, Konkurs Młodych Talentów w Gdyni w kategorii Instrumenty Dęte Drewniane (laureat) w 2009r, Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem
(III miejsce – duet z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem) w 2012r, Ogólnopolski Konkurs o Stypendium Fundacji Yamaha (I miejsce) w 2012r, Międzynarodowy Konkurs Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach w kategorii zespołów kameralnych ( I miejsce – w duecie z Łukaszem Chrzęszczykiem, II miejsce – w duecie saksofonowym z Bartoszem Sadokiem) w 2013r, I Ogólnopolski
Festiwal Saksofonowy NEW ART SAX we Wrocławiu ( I miejsce) w 2014r oraz VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (II miejsce) w 2014r. W 2013 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.
Podczas „Koncertu Roku” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi przyznana została jej Nagroda Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych. W marcu 2015 roku podczas obchodów 70-lecia Akademii Muzycznej w Łodzi uhonorowana została nagrodą Primus in artibus oraz specjalną nagrodą dyrektora Filharmonii Łódzkiej dla najlepszego absolwenta Uczelni w roku akademickim 2014/2015.
Aleksandra Mańkowska prowadzi również ożywioną działalność pedagogiczną, prowadząc warsztaty saksofonowe dla młodych wykonawców, a także pracując na stanowisku wykładowcy w klasie saksofonu Akademii Muzycznej w Łodzi oraz na stanowisku nauczyciela saksofonu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i IIst. w Gdańsku.

Łukasz Mosur
Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego (studia licencjackie). Studia drugiego stopnia (master of music) ukończył z wyróżnieniem w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Studia trzeciego stopnia (Konzertexamen) ukończył w Hochschule für Musik und Theater w
Hamburgu w klasie prof. Pietera van Dijka, uzyskując również dyplom z wyróżnieniem.
Łukasz Mosur jest asystentem w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Prowadzi także zajęcia w Zakładzie Muzyki Organowej i Sakralnej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu.
Jest laureatem konkursów: I nagroda na konkursie organowym odbywającym się w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi, IV nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Organowym „Mendelssohn-Eben” w Krakowie, II nagroda na II Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in Memoriam” w Poznaniu, II nagroda na
Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Kucharskiego w Łodzi, II nagroda oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji kompozytorów litewskich na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie (Litwa), II nagroda specjalna na konkursie Possehl–Musikpreis w Lubece (Niemcy).
Za swe osiągnięcia otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Do najważniejszych zaliczyć można nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stypendium fundacji Ad infinitum, stypendium DAAD MatchingFund, stypendium Dr. Felix Hinrichsen-Stiftung, stypendium JM Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie
(dwukrotnie).
Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Gerharda Weinbergera, Haralda Vogla, BernhardaGfrerera, Daniela Rotha, Johna Butta, Guy Boveta, Joachima Grubicha, Gerharda Gnanna, Jacquesa Oortmerssena, Michaela Radulescu, Christopha Bosserta, Zsigmonda Szathmáry.
Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz historycznych organów Hansa Hummla w Olkuszu. W Radiu Rodzina Diecezji Kaliskiej prowadzi swoją autorską audycję na temat organów i muzyki organowej zatytułowaną Zacznij od Bacha. Jako solista i kameralista aktywnie koncertuje w kraju i poza jego granicami.


wstęp wolny


Galeria zdjęć

Lipiec 2018

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP