Filharmonia Kaliska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Zespół nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album za płytę „Night in Calisia”.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest obecnie postrzegana przez artystów i krytykę jako jeden z wyróżniających się zespołów orkiestrowych w kraju. Od sezonu 2006/07 do 2015/2016 miały miejsce kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak” – Multimedia Amber Road Festival, który stał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju.
Ciekawym projektem Filharmonii Kaliskiej okazał się cykl koncertów „Filharmonia nie gryzie”, łączący różne muzyczne style. W wersji symfonicznej z orkiestrą wystąpili: m.in. Gabriela Kulka, Grzegorz Kupczyk z zespołem Ceti, zespół Zakopower, grupa Laboratorium, zespół DeMono. W roku 2016 zainaugurowano nowy cykl koncertów przeznaczonych dla szerokiego grona publiczności - Goplana Music Festival.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej posiada w swoim dorobku kilka płyt. Najważniejsza z nich to nagrodzony Grammy Award 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album „Night in Calisia”
W listopadzie 2010 roku ukazało się trzypłytowe wydawnictwo pt. „Preisner's Voices". Trzecia płyta: „Danse Macabre" została nagrana z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej.
Orkiestra wraz z Polskim Radiem wydała płytę płytę "300 lat Poloneza w kulturze europejskiej". To wydanie płyty CD z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Płyta ukazała się na rynku w listopadzie 2017 roku.
W grudniu 2017 roku ukazała się płyta CD z nagraniem pierwszego po 100 latach wykonania odnalezionej i skompletowane opery "Aleksander i Apelles".
Od roku 2021 Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej jest Ruben Silva.
ORKIESTRA KAMERALNA ENSEMBLE FREDERIC
Orkiestra kameralna Ensemble Frederic to zespół wywodzący się korzeniami z południowej Wielkopolski, związany ideowo z pałacem myśliwskim Radziwiłłów w Antoninie – miejscem pobytu i twórczości Fryderyka Chopina. Logo orkiestry to podobizna młodego Chopina naszkicowana przez księżniczkę Elizę Radziwiłłównę, właśnie podczas jego pobytu w Antoninie.
Zespół skupia młodych wybitnych instrumentalistów, których pasją jest gra w kameralnej formacji o najwyższych parametrach artystycznych i poziomie wykonawczym.
Muzycy związani są z Filharmonią Kaliską, ale współpracują oni także z tak renomowanymi zespołami jak orkiestra Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Filharmonia Narodowa, Sinfonietta Cracovia czy Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.
Orkiestra wykonuje repertuar od czasów Baroku po muzykę współczesną.
Ich debiutem był niezwykły koncert z udziałem fortepianu smyczkowego skonstruowanego na podstawie pomysłu Leonardo da Vinci – viola organista.
Zespół ma w najbliższych planach współpracę z wybitnymi artystami jak Klaudiusz Baran, Andrzej Kosendiak, Volker Schmidt-Gertenbach a takže trasę koncertową po Niemczech. W listopadzie orkiestra wystąpi podczas koncertu finałowego festiwalu Wszystkie Strony Świata w Puławach. W grudniu 2018 r. uświetni galowy koncert Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Sali Ziemi w Poznaniu oraz zarejestruje dla TVP wieczór kolęd emitowany w telewizji w wigilijny wieczór z udziałem m.in. Izabeli Trojanowskiej.
Wyróżniającą cechą członków orkiestry jest gra na wybitnych starowłoskich instrumentach mistrzowskich. Są to skrzypce z warsztatu Andrea Guarneri z roku 1690, Carlo Giuseppe Testore z roku 1711, Domenico Montagnana z roku 1727, instrument włoski ze szkoły Lorenzo Guadagnini ca 1720, a takže wiolonczele: Giovanni Battista Rogeri 1694 na której niegdyś grał jeden z największych wirtuozów wiolonczeli Emanuel Feuermann oraz wiolonczela ze szkoły neapolitańskiej, Vincenzo Ventapane, z ok. 1750 roku.