FESTIWALE I CYKLE KONCERTOWE
Doskonali soliści, otwarta formuła, wspaniały nastrój.
Calisia Factory czyli Optymistyczna Orkiestra Rytmiczna to projekt Filharmonii Kaliskiej, który odbywa się pod honorowym patronatem Krzesimira Dębskiego. Koncert inaugurujący cykl miał miejsce 14 lutego 2017 roku. Koncerty CF są skierowane do szerokiego grona odbiorców bez wskazania grupy wiekowej. Ideą cyklu jest zapraszanie na koncerty rodzin.
Filharmonia Kaliska, dzięki wsparciu finansowemu firmy Colian sp. z o.o., powołała do życia Goplana Music Festival.
Do końca 2016 roku w ramach festiwalu zaplanowano siedem koncertów. Łączy je wspólny mianownik – otwarcie filharmonii na rodziny. Poszczególne wydarzenia to propozycje kontaktu z popularną literaturą symfoniczną, zachęcanie do udziału w kulturze wysokiej.
Cykl zainaugurował, 1 czerwca 2016, koncert dla dzieci i rodziców pt. Gwiezdne wojny symfonicznie.
W 2017 roku odbyło się siedem koncertów w ramach festiwalu: począwszy od koncertu DE MONO w lutym, przez koncert z piosenkami Kabaretu „Elita”, występ Mieczysława Szcześniaka z jego autorskim repertuarem, piosenkiami zespołu Breakout w wersji symfonicznej, muzyką z serii filmów Harry Potter na Dzień Dziecka, wielką galą operowo-operetkową na Placu św. Stanisława, po światową premierę kompozycji Adama Bałdycha w grudniu 2017.
Kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Bursztynowy Szlak” Multimedia Amber Road Festival odbywały sięw latach 2006-2015. Festiwalstał się ważnym wydarzeniem muzycznym w kraju. Wystąpili na nim międzynarodowej sławy artyści jak: Collegium Vocale Gent, King Singers, Shlomo Minz, Randy Brecker, Sophia Gubaidulina, Freddy Kempf, Sayaka Shoji, Pierre Amoyal, Elmar Oliveira, Julius Berger, Christian Bezhuidenhout, Gilles Vonsattel, Richard Hyung-Ki Joo, Marcelo Nisinman, Kałudi Kałudow, Avri Levitan, Evgenyi Samoylov, Marc Kadin, Dimitry Vasiliev, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Zbigniew Preisner, Jadwiga Rappe, Leszek Możdżer, Waldemar Malicki, Krzesimir Dębski, Włodek Pawlik, Brahms Trio, Dimension Trio.
Zespół występował z najwybitniejszymi polskimi solistami i dyrygentami jak: Wanda Wiłkomirska, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Rafał Blechacz, Ewa Pobłocka, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Izabela Kłosińska, Bernard Ładysz, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Bogusław Madey.
W ramach tego festiwalu miał miejsce premierowy koncert "Night in Calisia". 19-go czerwca 2010. W koncercie udział wzięli: legendarny trębacz Randy Brecker, Włodek Pawlik, Włodek Pawlik Trio oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Album w rankingu Rzeczpospolitej zyskał już tytuły Album roku 2012 ora Hit roku 2012 a amerykańskie
wydanie (Summit Records) znalazło się na niezwykle prestiżowej liście 50-ciu najczęściej emitowanych nagrań płytowych we wszystkich rozgłośniach jazzowych w USA. 26 stycznia 2014 roku album otrzymał nagrodę Grammy Award w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album.Nagrodzona Grammy płyta uzyskała we wrześniu 2014 status "podwójnej platynowej" i pozostaje nadal w czołówce bestsellerów najważniejszych sieci sprzedaży w Polsce.14 listopada 2014 miała miejsce premiera Night In Calisia Live (DVD + CD). produkcji Telewizji Polskiej SA oraz Agencji STX Jamboree.Jest to zapis koncertu, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie w kwietniu tego roku. Był to pierwszy koncert zespołu po otrzymaniu nagrody Grammy.
Od początku festiwalu (2006) sponsorem strategicznym była Multimedia Polska.
Filharmonia nie Gryzie – to autorski, nowatorski pomysł Filharmonii Kaliskiej na poszerzenie oferty artystycznej i zaprzeczanie stereotypom, prezentujący inne spojrzenie na muzykę klasyczną.
Łamanie konwenansów, przełamywanie barier pomiędzy światem muzyki symfonicznej i jazzowo/popowej, łączenie dźwięków różnych stylów muzycznych – to nasz cel.
Znakomity, ogólnopolski oddźwięk projektu „Filharmonia nie Gryzie” po występach Filharmonii m.in. z zespołem ZAKOPOWER, Gabą Kulką, metalowym zespołem CETI czy klezmerskim Di GALITZYANER KLEZMORIM a w listopadzie ubiegłego roku z legendarna grupą jazzową LABORATORIUM potwierdza, że tego typu projekt jest niezwykle potrzebny. Łamie stereotyp "sztywności" i niedostępności muzyki symfonicznej dla przeciętnego odbiorcy muzyki. Przybliża słuchaczowi świat klasycznych dźwięków poprzez jego łączenie z innymi gatunkami muzyki.
Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski – cykl koncertów skierowanych do potencjalnych melomanów, odciętych od kontaktu z kulturą z powodu oddalenia od Kalisza oraz ogranicznonych możliwości finansowych (wstęp na koncerty festiwalu jest bezpłatny). To wyjście ku publiczności w małych ośrodkach ma na celu umożliwienie jej kontaktu z żywą muzyką, pozwala na udział w koncercie całych rodzin. Miejsca koncertów Festiwalu nie zostały wybrane przypadkowo. Są to miejsca ważne dla lokalnych społeczności, wiążą się z obecnością sztuki w wielu aspektach. To miejsca kojarzone z muzyką, duchowością, wiedzą, edukacją i wieloma indywidualnymi odczuciami. Pomysł organizacji festiwalu w przepięknych wnętrzach wielkopolskich pałaców, zamków, kościołów na pewno jest pewnego rodzaju promocją tych miejsc, a za sprawą zespołów kameralnych z Kalisza, Warszawy czy Krakowa melomani południowej Wielkopolski mają okazję posłuchać świetnych wykonań muzyki różnych epok.