Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

LEKCJE Z FILHARMONIĄ

W październiku rozpoczynamy kolejny cykl koncertów edukacyjnych w przedszkolach i szkołach.

fot. tomekwolff.com

Wakacje odeszły już w niepamięć, a my nie możemy doczekać się nowego spotkania z muzyką. Artyści przygotowują się do kolejnych tras, cały czas ćwiczą i rozgrzewają instrumenty, wkrótce rozpoczynamy nowy sezon!

Scenariusz i prowadzenie koncertów: Piotr Łyszczorz
(muzyk Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej)


Cykl koncertów dla przedszkolaków

Na wokalną nutę
Wakacje już za nami, więc najwyższa pora na kolejne spotkanie z muzyką. Nasi artyści są już gotowi, instrumenty nastrojone, czas na lekcję z filharmonią.
Tegoroczne zajęcia rozpoczniemy od spotkania z muzyką wybitnych polskich kompozytorów, których każdy mały meloman powinien poznać. Usłyszymy więc najpiękniejsze pieśni, arie i inne utwory skomponowane przez Stanisława Moniuszkę i Fryderyka Chopina. Dowiemy się także, czym zajmował się wielki poeta Adam Mickiewicz. Rozwiążemy zagadkę, co łączyło go z naszymi kompozytorami.
Wspólnie udowodnimy wszystkim, że muzyka klasyczna to nie tylko Bach, Mozart czy Beethoven.

terminy koncertów:
14-18 października 2019
12-15, 18 listopada 2019


Jak brzmi zima? Zimowe rytmy?
Gdy za oknem biało i zimno, my gwarantujemy dobrą zabawę. Nic tak nie poprawi nam nastroju jak gorący, egzotyczny… taniec. Wspólnie z muzykami zespołu kameralnego Filharmonii Kaliskiej ACCORINET KLEZMER BAND poznamy karnawałowe rytmy samby, tanga czy dostojnego walca.
W czasie naszego zimowego spotkania nie może oczywiście zabraknąć świątecznych, muzycznych niespodzianek.

terminy koncertów:

16-20 grudnia 2019
20-24 stycznia 2020


Jedwabnym szlakiem
Dzisiaj, wszystko co tylko chcemy, kupimy w sklepie, tuż za rogiem. Nie zawsze tak było. Wiele stuleci temu, cenne towary wędrowały do naszego kraju z dalekich Chin. Przebywały długą drogę, którą nazwano jedwabnym szlakiem. Razem z wędrowcami i kupcami, podróżowali także muzycy.
Nasze kolejne spotkanie z muzyką będzie naprawdę wyjątkowe. Specjalnie dla naszych słuchaczy, zabrzmią egzotyczne, orientalne instrumenty. Każdy mały meloman pozna sarangi, gadułkę, morin khur, duduka czy zumę. Ich dźwięki przeniosą nas do dawnych Chin, Indii i Armenii.

terminy koncertów:
24-28 lutego 2020
23-27 marca 2020 - koncerty odwołane


Serce z blachy
Choć na co dzień ciężko pracują w Filharmonii, słyszymy ich podczas symfonii czy koncertu, lubią także nieco inne gatunki muzyczne. Mowa o muzykach grających na instrumentach dętych blaszanych. Właśnie przy muzyce filmowej i rozrywkowej, utworach ze słynnego już Króla Lwa czy filmów z cyklu Indiana Jones, poznamy brzmienie tych wspaniałych instrumentów. Dowiemy się kiedy powstały, skąd bierze się ich dźwięk i czy faktycznie mają blaszane serce.

terminy koncertów:
15-17, 20-21 kwietnia 2020 - koncerty odwołane
18-22 maja 2020 - koncerty odwołaneCykl koncertów dla uczniów szkół

Na wokalną nutę
Czy wiecie, że w tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki? A czy słyszeliście, że jesienią upłynie sto siedemdziesiąt lat od śmierci Fryderyka Chopina, a w 2020 roku będziemy obchodzić dwieście dziesiąte urodziny tego wielkiego kompozytora?

Co łączy muzykę owych mistrzów z narodowym wieszczem- Adamem Mickiewiczem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznamy podczas pierwszego z tegorocznych koncertów edukacyjnych. W programie audycji znajdą się najpiękniejsze pieśni, arie i utwory instrumentalne wybitnych polskich twórców minionych epok.

Dajmy się porwać twórczości polskich kompozytorów i bądźmy dumni z naszej kultury. W końcu muzyka klasyczna to nie tylko Bach, Mozart czy Beethoven.

terminy koncertów:
14-18 października 2019
12-15, 18 listopada 2019


Jak brzmi zima? Zimowe rytmy?
I znowu przyszła, zmroziła liście, a świat pokryła białym śniegiem. Zima, oto ona!
My jednak spróbujemy ogrzać się gorącą muzyką karnawałową w rytmie różnych rodzajów tańca: tanga, walca czy egzotycznej samby. Z pewnością także usłyszymy parę zaskakujących, muzycznych niespodzianek z całego świata. Nie zapomnimy też o obowiązkowych o tej porze roku akcentach świątecznych.

Specjalnymi gośćmi naszych audycji będą muzycy zespołu kameralnego Filharmonii Kaliskiej ACCORINET KLEZMER BAND. „Uzbrojeni” w skrzypce, klarnet, akordeon i kontrabas przedstawią nam najpopularniejsze taneczne standardy. Nasi młodzi goście poznają historie i charakterystyczne rytmy najbardziej znanych i lubianych tańców.

terminy koncertów:
16-20 grudnia 2019
20-24 stycznia 2020


Jedwabnym szlakiem
Podążała w ukropie, deszczu, śniegu, przez góry, dolinami i po piaskach pustyni - barwna karawana. Szła tysiące kilometrów z Chin aż do Europy, wioząc ze sobą towary luksusowe, w tym jedwab. Jedwabny szlak to nie tylko trakt handlowy, to także wymiana kultury. Wieczorem, kupcy zmęczeni całodzienną wyprawą, chętnie oddawali się muzyce.
Podczas kolejnego koncertu z cyklu lekcje z filharmonią spróbujemy tę muzykę odtworzyć. Poznamy instrumenty ludowe takie jak sarangi, gadułka, morin khur, duduk, zuma, pqu czy rzadko słyszane instrumenty perkusyjne. Kto wie, być może to właśnie ich brzmienie słyszał podczas swoich dalekich wypraw słynny podróżnik Marco Polo.
W czasie audycji młodzi melomani będą mieli unikalną okazję usłyszeć na żywo brzmienie orientalnych instrumentów, rodem ze starożytnych Chin, Indii czy też Armenii.

terminy koncertów:
24-28 lutego 2020
23-27 marca 2020 - koncerty odwołane


Serce z blachy
Blacha kojarzy nam się ze wszystkim, tylko nie z muzyką. O tym, jak błędne to przekonanie, dowiedzą się nasi goście z audycji poświęconej jednej z najstarszych grup instrumentów.
Mowa bowiem o instrumentach dętych blaszanych, do których należą m.in. trąbki, tuby, puzony czy rogi. Jak to się stało, że w ogóle powstały, skąd bierze się ich piękny dźwięk? Przekonamy się wspólnie w trakcie ostatniej już, przedwakacyjnej lekcji z Filharmonią Kaliską.
Choć instrumenty dęte blaszane mają swój długi muzyczny rodowód, wybrzmiewały w niejednej symfonii, koncercie czy sonacie, doskonale odnalazły się w muzyce współczesnej.
W czasie audycji zabrzmią utwory rozrywkowe i fragmenty muzyki filmowej rodem ze Stanów Zjednoczonych. Na wskroś europejskie instrumenty tym razem usłyszymy w takich klasycznych już utworach jak muzyka z filmu Król Lew czy Indiana Jones.

terminy koncertów:
15-17, 20-21 kwietnia 2020
18-22 maja 2020


  • Rezerwacja terminów: Renata Matuszczak, tel. 62 767 84 64

    koszt koncertu:
  • koncert dla przedszkolaków - 260 zł
  • koncert dla uczniów szkół - 300 zł

Lipiec 2020

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP