Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2024-11-08

BELLA ITALIA - WIECZÓR MUZYKI WŁOSKIEJ

Koncert symfoniczny

 

 KUP BILET

 
 


 


8 listopada 2024 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:00


 

 

 

Victoria Vatutina  (Ukraina) – sopran

Aleksander Kruczek – tenor
 

 
Vito Clemente
(Włochy) – dyrygent


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
 

 


 
 

Nino RotaSinfonia sopra una canzone d'amore

Giacomo Puccini – Intermezzo z opery Manon Lescaut

Giacomo Puccini Capriccio sinfonico

Giacomo Puccini Cyganeria - fragment I aktu opery

 

 

"Bella Italia - wieczór muzyki włoskiej" to koncert, podczas którego wysłuchamy utworów dwóch wielkich mistrzów muzyki z Półwyspu Apenińskiego. Nino Rotę powszechnie utożsamia się z pamiętnymi melodiami włoskiego kina z czasów jego wielkich triumfów. Autor muzyki do dzieł Felliniego (La Strada, Osiem i pół, Słodkie życie, Amarcord) czy Viscontiego (Lampart), ale również Francisa Forda Coppoli (Ojciec Chrzestny I i II) stworzył także szereg mniej znanych, choć równie pięknych utworów autonomicznych: symfonie, balet La strada, opery, utwory kameralne. Podczas włoskiego wieczoru Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej wykona jego Sinfonia sopra una canzone d'amore, a poprowadzi ją Vito Clemente - wybitny włoski dyrygent i wykładowca słynnego Conservatorio Di Musica Nino Rota Monopoli - instytucji edukacyjnej, która kultywuje pamięć i dba o muzyczne dziedzictwo legendarnego kompozytora.

Maestro Vito Clemente wygrał niegdyś Międzynarodowy Konkurs Franco Capuana dla dyrygentów orkiestr Wspólnoty Europejskiej, w którym utworem konkursowym była Manon Lescaut Giacomo Pucciniego.To właśnie dzieł tego mistrza opery wysłuchamy w drugiej części koncertu: obok intermezzo z opery Manon Lescaut usłyszymy także Capriccio sinfonico oraz romantyczny fragment I aktu opery Cyganeria, w którym rodzi się uczucie pomiędzy bohaterami Mimì i Rodolfo. W roli solistów wystąpią: ukraińska sopranistka Victoria Vatutina oraz tenor Aleksander Kruczek. 


 

 

Fot. z archiwum własnego artysty

Vito Clemente


 

 

Wygrał Międzynarodowy Konkurs Franco Capuana dla dyrygentów orkiestr Wspólnoty Europejskiej, w którym utworem konkursowym była Manon Lescaut Pucciniego. Ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę orkiestrową, kompozycję, fortepian, kameralną muzykę wokalną, instrumentację zespołową, dyrygenturę chóralną i muzykę chóralną w Konserwatorium Niccolò Piccinniego w Bari, a następnie doskonalił swoje umiejętności w Akademii Chigiana. Po ukończeniu studiów humanistycznych ukończył z wyróżnieniem dyscypliny muzyczne. Jest dyrektorem artystycznym i muzycznym Traetta Opera Festival, AMIFest, Japan Apulia Festival w Tokio, Tokyo Academy of Music oraz Idea Press Musical Editions USA w Nowym Jorku. Był dyrektorem muzycznym sezonu operowego w Teatro della Fortuna w Fano, Orkiestry Symfonicznej Lucana oraz gościnnym dyrygentem takich zespołów jak I.C.O. Sinfonica di Bari, I.C.O. di Lecce, O.T.Li.S., Orchestra Rossini, Tokyo Chamber Opera Theatre i OperaSai w Tokio. We Włoszech dyrygował takimi orkiestrami jak Teatro Comunale di Bologna, Arena di Verona, Teatro Petruzzelli, Filarmonica Toscanini, Teatro Marrucino di Chieti, Teatro Vittorio Emanuele di Messina, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Pro Arte, Milano Classica, Sinfonica Abruzzese, Sinfonica di Sanremo, Bergamo Musica Festival Orchestra, Philharmonia Mediterranea, Filarmonica Italiana, Benedetto Marcello, Orchestra di Grosseto, Orchestra del Friuli Venezia Giulia, Filarmonica Bulgara di Plovdiv i Solisti di Astana. Od 2004 roku dyrygował w najbardziej prestiżowych teatrach w Japonii. Nagrał ponad dwadzieścia płyt CD i DVD dla Dynamic, Bongiovanni, Tactus i DigressioneMusic. Ma na swoim koncie około 150 światowych premier. Dokonał nagrań telewizyjnych i radiowych dla Rai1, Rai3, Raisat, Canale5, Rete4. Prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie dla dyrygentów orkiestr i śpiewaków. Jako zwycięzca krajowego konkursu tytułów i egzaminów, jest profesorem teorii i analizy harmonii w Konserwatorium Niccolò Piccinni w Bari. Obecnie jest dyrektorem artystycznym I.C.O. Sinfonica della Città Metropolitana di Bari.

Fot. Marek Hofman

Victoria Vatutina

Victoria Vatutina pochodzi z Ukrainy. Studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie Narodowym w Kijowie. Ukończyła z wyróżnieniem Narodową Akademię Muzyczną oraz Studio aktorskie przy teatrze Lesia Kurbasa we Lwowie. Zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Sztuka XXI wieku” w Kijowie. W Polsce zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w 2006 roku w partii Violetty w “Traviacie” G. Verdiego. W latach 2007 – 2017 była solistką Opery Nova w Bydgoszczy. Od sezonu 2017/2018 jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie. Występuje m.in. w takich operach jak: W.A. Mozart - Così Fan Tutte (Fiordiligi), Czarodziejski flet (Pamina), Wesele Figara (Susanna), G. Rossini - Cyrulik sewilski (Rosina), G. Donizetti - Napój miłosny (Adina), G. Verdi - Traviata (Violetta), Rigoletto (Gilda), Bal maskowy (Oscar), Trubadur (Leonora), G. Puccini - Cyganeria (Mimi, Musetta), Gianni Schicchi (Lauretta), G. Bizet - Carmen (Micaela), Ch. Gounod - Romeo i Julia (Julia). Była dwukrotnie nominowana do nagrody im. J. Kiepury w kategorii “Najlepsza śpiewaczka operowa”: w 2019 za Fiordiligi w “Così Fan Tutte” W. A. Mozarta oraz w 2021 za Julię w “Romeo i Julii” Ch. Gounoda. W 2022 roku otrzymała od Ministra Kultury honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. Posiada stopień doktora sztuki.

 

Aleksander Kruczek 
 

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego przy Teatrze Muzycznym w Gliwicach. Uczestnik prestiżowego Programu Kształcenia Młodych Talentów- Akademii Operowej w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej.  Angażowany  jako akrobata oraz kaskader do wielu projektów teatralnych i telewizyjnych. Wielokrotny uczestnik programu  TVP1 „Jaka To Melodia”, jako śpiewak oraz tancerz. Brał udział w warsztatach tanecznych i wokalnych na terenie całego kraju i Europy. W swojej działalności artystycznej, w  trakcie trwania studiów związany był z Teatrem Muzycznym w Gliwicach, biorąc udział w bardzo wielu spektaklach. Brał udział w licznych festiwalach, takich jak: Europejski Festiwal Muzyczny "Gloria" oraz Śląski Festiwal im. Ludwiga von Beethovena,  XVII Festiwal "Ave Maria", XXV Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, XIII Letni Festiwal Muzyczny w Krynicy-Zdroju, XX Festiwal Operowo-Operetkowy w Ciechocinku,  Śląski Festiwal Operetki, XXVII Podzimni Festival Duchovni Hudby w Czechach. W 2015 roku, debiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi partią Caramella "Noc Wenecji". W tym samym roku współpracował z Operą Kameralną w Warszawie śpiewając partię I tenora, "The Seven Deadly Sins" Kurta Weilla oraz we współpracy z Akademią Operową w Teatrze Wielkim "Cud albo Krakowiaki i Górale" - Morgal. W 2016 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie brał udział w spektaklach: "Goplana"- Grabiec, "Eugeniusz Oniegin"- Triquet oraz w Teatrze Wielkim w Poznaniu: "Borys Godunow"- Szujski. W 2018 r.  wraz z Operą Narodową-Teatrem Wielkim w Warszawie brał udział w spektaklu "Eugeniusz Oniegin"- Triquet w Operze w Dubaju. Związał się na stałe z Narodni Divadlo Moravskoslezske w Czechach. Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych m.in.: II Nagrody w XIV edycji konkursu "W Kręgu Muzyki Słowiańskiej" (2014), Nagroda Wydawnictwa "Regiony" w Międzynarodowym Konkursie im. A. Hiolskiego (2014), I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie im. Imricha Godina na Słowacji "Juventis Canti" (2015), Nagroda za wykonanie arii Stanisława Moniuszki w X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym "Złote Głosy Mazowsza" (2015), wyróżnienie w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz, nagroda za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz (2017). Laureat I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Operetkowo-Musicalowym im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2018), Laureat nagrody specjalnej VII Międzynarodowego Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy- Zdroju  (2019). II Nagroda w 54 International Antonin Dvorak Singing Competition Karlove Vary (2019), Laureat srebrnej róży w programie telewizyjnym VI edycji Bitwy Tenorów na Róże (2019).
 
 

 

 

 




 
 

Kup bilet


 


BILETY:

80 zł (normalny)

70 zł (ulgowy)

 



 

 

Przeczytaj również



2024-11-29
CZAR HISZPAŃSKIEJ MUZYKI

Koncert symfoniczny

czytaj więcej


2024-10-11
KONCERT PAMIĘCI MARII DĄBROWSKIEJ

Koncert symfoniczny

czytaj więcej

2024-10-11
OTWARTA PRÓBA GENERALNA DO KONCERTU PAMIĘCI MARII DĄBROWSKIEJ

Otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży

czytaj więcej



Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP