Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

XII FESTIWAL MUZYCZNY POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI

Start: 2019-07-06 | Koniec: 2019-07-06

Śmiełów

6 lipca 2019, godz. 17.00
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Śmiełów 1, 63-210 Żerków

Maria Leszczyńska – wiolonczela
Radosław Kurek - fortepian

Witold Paprocki – słowo o muzyce

Ludwig van Beethoven - Sonata na fortepian i wiolonczelę C-dur op. 102 nr 1
Krzysztof Penderecki - Divertimento na wiolonczelę solo
Bohuslav Martinů - Wariacje na temat Rossiniego H.290
***
Ludwig van Beethoven - Sonata na fortepian i wiolonczelę g-moll op. 5 nr 2
Niccolo Paganini - Wariacje na jednej strunie na temat Rossiniego (opr. Maurice Gendron)


Młoda wiolonczelistka i wytrawny pianista zaprezentują repertuar, w którym poznamy trzy oblicza wiolonczeli. Po pierwsze - wyrafinowana kameralistyka w dwóch sonatach Beethovena; po drugie - błyskotliwa wirtuozeria w wariacyjnych cyklach Martinu i Paganiniego; i po trzecie - ekspresyjne brzmienie instrumentu solo w dziele Pendereckiego, łączącym współczesny język muzyki z XVIII-wieczną estetyką. Jest to jednocześnie program, w którym szlachetna rozrywka spotyka się z artyzmem najwyższej próby, oferując słuchaczowi przyjemności tak dla ucha jak i dla ducha.

Maria Kamila Leszczyńska urodziła się w 1998 r. w Warszawie. Mając 5 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, a 3 lata później na wiolonczeli początkowo u Michała Nyżnyka, a następnie Marcina Zdunika. Obecnie studiuje w klasie prof. Andrzeja Bauera. Wielokrotnie brała udział w konkursach wiolonczelowych i kameralnych zdobywając czołowe lokaty m.in.: II miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria - 2014), I miejsce i nagroda specjalna za wykonanie utworu kompozytora XX i XXI w. na XVIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych Bohdana Warchala w Dolnym Kubinie (Słowacja - 2014) III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym CEA w Warszawie (2016) oraz II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Ludwiga van Beethovena w Hradec nad Moravicí (Czechy – 2018). Uczestniczyła w kursach muzycznych prowadzonych przez: Wolfganga Emanuela Schmidta, Jacoba Shaw, Arto Norasa, Danjulo Ishizaka, Kazimierza Michalika, Andrzeja Bauera, Marcina Zdunika, Bartosza Koziaka, Magdalenę Bojanowicz i Tomasza Strahla. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Sinfonia Varsovia oraz Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2013r. wraz z Ewą Pobłocką i Ewą Leszczyńską współtworzy zespół Multi Trio, występując z nim na wielu estradach w Polsce, jak również w Stanach Zjednoczonych.
Radosław Kurek
Od zdobycia wyróżnienia The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie w 2012 roku oraz zwycięstwa XV Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w austriackim Pörtschach w 2008 roku (wraz z wiolonczelistą Georgyim Lomakovem), Radosław Kurek intensywnie pracuje nad poszerzaniem swojego repertuaru. Stale doskonali wysokie umiejętności na polu interpretacji muzyki kameralnej i dzieli się swoją wrażliwością z publicznością wykonując muzykę od klasycyzmu do współczesności na starannie przemyślanych recitalach solistycznych.
Owocem wielu muzycznych spotkań pianisty są nagrania dla takich wytwórni płytowych jak niemiecka GENUINE Classics, Bayerischer Rundfunk, ANAGRAM, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, DUX, Soliton czy BeArTon. Artysta uczestniczył w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych, występując zarówno jako solista jak i kameralista w Europie, Ameryce, Azji oraz Afryce. Grywał między innymi z orkiestrami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „Sinfonietta Cracovia” oraz Capellą Bygdostiensis pod dyrekcją wielu znakomitości dyrygenckich takich jak Jacek Kaspszyk, Jose Maria Florencio, Michał Nesterowicz czy Jakub Chrenowicz.
Radosław Kurek ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń pozostając jej asystentem w
latach 2008-2009.
Od jesieni 2009 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. Tam też w 2014 roku uzyskał stopień
doktora sztuk muzycznych.

wstęp wolny


Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski
organizowany jest przy wsparciu finansowym
właściciela marki OrganicHouse

Galeria zdjęć

Lipiec 2019

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP