13 lipca 2019, godz. 17.00
Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie
Śmiełów 1, 63-210 Żerków
Trio fortepianowe w składzie:
Paweł Kulczycki – skrzypce
Adam Klocek – wiolonczela
Joanna Zathey-Wójcińska – fortepian
Danuta Synkiewicz – słowo o muzyce
Dymitr Szostakowicz - Trio fortepianowe e-moll op. 67
Johannes Brahms – Trio fortepianowe H-dur op. 8
Dwa muzyczne światy. XIX wieczne salony Wiednia i Petersburg XX wieku.
Johannes Brahms i Dymitr Szostakowicz. Kompozytorzy, którzy hołdowali tradycji i na niej właśnie zbudowali swój własny styl. Obaj obdarzeni niezwykłą inwencją melodyczną, z melodii uczynili najważniejszy atrybut.
A w repertuarze jeden z najznakomitszych utworów w historii gatunku, dzieło niezwykłe- Trio fortepianowe e-moll op. 67 Dymitra Szostakowicza.
To wszystko będzie udziałem melomanów, którzy zajrzą w sobotnie popołudnie do Śmiełowa. Troje muzyków Paweł Kulczycki (skrzypce), Adam Klocek (wiolonczela) Joanna Zathey-Wójcińska (fortepian) wykonają także Trio fortepianowe H-dur op. 8 Johannesa Brahmsa.
Joanna Zathey-Wójcińska – fortepian
Brała udział z uczniami i studentami w konkursach skrzypcowych, na których otrzymała kilkadziesiąt dyplomów uznania za wyróżniający się akompaniament. Doskonaliła swoje umiejętności zarówno pianistyczne, jak i kameralne pod kierunkiem takich profesorów jak: Bruno Canino, Włodzimierz Obidowicz, Nelson Goerner, Maria Szwajger-Kułakowska, Andrzej Tatarski, Paul Gulda, Werner Bartschi, Pierre Amoyal, Robert Kabara, Roman Totenberg, Herman Krebbers, Ana Czumaczenko, Wen Sin Yang.
Od 1999 roku pracuje jako pianistka - kameralistka w Katedrze Instrumentów Smyczkowych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, na stanowisku adiunkta oraz jest nauczycielem - akompaniatorem ( w stopniu nauczyciela dyplomowanego) w klasie skrzypiec i klarnetu w OSM II stopnia im. J. Kaliszewskiej. Repertuar pianistki obejmuje większość utworów
literatury skrzypcowej i klarnetowej, a także fletowej oraz altówkowej. Pozostali członkowie zespołu to muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, którzy poświęcają się kameralistyce występując, wraz z Adamem Klockiem, w zespole Stradivarius.
Paweł Kulczycki Ur. w 1975 roku we Wrocławiu, jest absolwentem Akademii Muzycznej (1999) w klasie skrzypiec prof. Luby Czajkowskiej.
W roku 1995 zdobył wyróżnienie w Uczelnianym Konkursie Miniatur we Wrocławiu. Brał udział w konkursach zespołów kameralnych w Jaworze i w Łodzi. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich u prof. Bartosza Bryły i Vadima Brodskiego.
Od siedemnastu lat pracuje w Filharmonii Kaliskiej a także prowadzi aktywną działalność kameralną i solową. Ma w swoim dorobku wykonania na scenie Filharmonii Kaliskiej Sonaty Debussy'ego oraz Sonaty c-moll E. Griega, a także innych utworów kameralnych, z których warto wymienić Kwintet smyczkowy c-moll oraz Kwintet fortepianowy „Pstrąg” F. Schuberta. Ostatnio występował podczas Festiwali Muzycznych Południowej Wielkopolski, wykonując takie utwory jak Koncert d-moll na dwoje skrzypiec J.S. Bacha, Wiosnę z Czterech Pór Roku A. Vivaldiego oraz Mity K. Szymanowskiego. W 2008 roku wraz z Filharmonią Kaliską wykonał jako solista Koncert skrzypcowy Albana Berga. Przez kilka lat był także koncertmistrzem zespołów operowych pod egidą agencji Pro Musica, odbywających tournées w Polsce, Europie Zachodniej oraz w Chinach. Obecnie skupia się na działalności pedagogicznej.
Jest założycielem i nauczycielem Muzycznej Akademii Smyka w Kaliszu, gdzie uczy gry na skrzypcach metodą Suzuki, jest także pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Turku.
Dwukrotnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Kalisza za działalność artystyczną.
Adam Klocek – dyrygent i wiolonczelista, laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014.
Od 2006 r. pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej. W roku 2012 został również dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej.
Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego. Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej.
W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.
wstęp wolny
Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski
organizowany jest przy wsparciu finansowym
właściciela marki OrganicHouse