Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

W ogrodach Hiszpanii

Start: 2022-10-21 | Koniec: 2022-10-21

Godzina: 19:30

Koncert muzyki hiszpańskiej

KUP BILET

21 października 2022 r.
godz. 19:30

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Mauricio Silva – fortepian

Jose Miguel Rodilla – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Witold Pelka – prowadzenie
Solista będzie grał na instrumencie marki Steinway.
Enrique Granados - Intermedio de Goyescas
Manuel de Falla - Noce w ogrodach Hiszpanii
Gerónimo Giménez - Intermezzo La Boda de Luis Alonso
Joaquín Turina - Sinfonia Sevillana op. 23

Mauricio Andres Silva – fortepian

Mauricio Andres Silva jest pianistą urodzonym w Warszawie w polsko-boliwijskiej rodzinie o wieloletnich tradycjach muzycznych. Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Wystąpił wówczas po raz pierwszy na scenie Filharmonii Narodowej i odniósł kilka pierwszych sukcesów konkursowych. Następnie kontynuował naukę pod kierunkiem prof. Pawła Skrzypka w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym czasie wziął udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Profesora Ludwika Stefańskiego w Płocku w grudniu 2002 roku, gdzie jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego przyznało mu II Nagrodę. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach interpretacji w kraju i za granicą, pracując między innymi z tak wybitnymi pedagogami, jak Prof. Lee Kum Sing z Vancouver Academy of Music, prof. Boris Berman z Yale School of Music czy prof. Andrzej Ratusiński z Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart.
W tym okresie pianista zaczął rozwijać działalność koncertową, występując na wielu warszawskich i polskich estradach, takich jak Filharmonia Narodowa, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina czy Galeria Porczyńskich gdzie w październiku 2002 roku wystąpił ze specjalnym recitalem z okazji rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, a w roku 2003 brał udział w telewizyjnym koncercie promocji młodych talentów.
Współpracował również z Warszawską Filharmonią Młodzieżową.
W czerwcu 2002 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, gdzie wystąpił w Santa Cruz, Roseville i Nevada City w Kalifornii, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności.
W kwietniu 2006 roku wystąpił po raz pierwszy pod batutą swojego ojca, dyrygenta Rubena Silvy w Filharmonii Koszalińskiej, gdzie wykonałII Koncert fortepianowy c-mollop. 18 Sergiusza Rachmaninowa.
We wrześniu 2007 roku odbył trasę koncertową po Chile, dając recitale w miastach La Serena, Coquimbo, Copiapo i Antofagasta oraz w Boliwii, gdzie występował w La Paz i Santa Cruz. Rok później powrócił do Boliwii, występując jako solista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w La Paz, gdzie od tamtej pory jest regularnie zapraszany.
W sierpniu 2009 koncertował po raz pierwszy w Hiszpanii, dając dwa recitale w mieście Marbella w Andaluzji wraz z boliwijską skrzypaczką Ingrid Neyza Copa. Koncerty te odbyły się pod patronatem Ambasady Boliwii.
W roku 2010 zagrał kilkadziesiąt recitali z muzyką Fryderyka Chopina z okazji obchodów Roku Chopinowskiego.
Momentem przełomowym w karierze artysty okazał się ponowny występ na scenie Filharmonii Koszalińskiej w marcu 2011 roku, gdzie jego interpretacja I Koncertu fortepianowego d-mollop. 15 Johannesa Brahmsa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności. Ten sukces powtórzył później z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Boliwii. Od tamtej pory gości regularnie na estradach licznych filharmonii i sal koncertowych.
Ważnymi wydarzeniami w życiu koncertowym pianisty były również występy podczas III Międzynarodowych Koncertów Pianistycznych, na Festiwalu Muzycznym w Fondi we Włoszech oraz koncert z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną na wyspie Norderney w Niemczech w 2014 roku. Zwieńczeniem dotychczasowej kariery pianisty był debiut z orkiestrą prestiżowego Palacio de Bellas Artes w Meksyku, stając się jednym z największych jego sukcesów.
W repertuarze artysty znajdują się liczne utwory solowe, jak i te z towarzyszeniem orkiestry oraz muzyka kameralna obejmujące wszystkie epoki i style.


José Miguel Rodilla - dyrygent

Urodzony w Walencji w Hiszpanii. Studiował dyrygenturę, kompozycję oraz grę na klarnecie w konserwatoriach w Walencji, Alicante, Rotterdamie i Mozarteum w Salzburgu. Ukończył z wyróżnieniem Royal College of Music. Studia uzupełniał na kursach prowadzonych przez J. Collado, M. Gielen i A. Cecatto. Obecnie jest kierownikiem wydziału dyrygentury orkiestrowej w Conservatorio Superior de Música de Murcia, nauczycielem w Conducting Academy DIESIS i dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej MEDITERRANEAN SOLOISTS.
Jose Miguel Rodilla debiutował jako dyrygent w 1990 roku z Orquesta del Conservatorio de Murcia, gdzie od 1996 roku jest pierwszym dyrygentem i z którą odwiedził Hiszpanię, Węgry i Portugalię. W 1991 roku otrzymał nagrodę “Best Conductor Prize” na Murcia International Youth Orchestra Festival.
W 1993 roku założył Concertus Novo Chamber Orchestra, z którą wykonuje dzieła muzyki współczesnej. Orkiestra występowała na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej, a niektóre spośród jej wykonań zostały zarejestrowane przez radio RNE. W latach 1996-2012 był pierwszym dyrygentem Orquesta Sinfónica de la Región de Murcia.
Maestro Rodilla jest zapraszany na najbardziej prestiżowe festiwale takie jak: Cesky Krumlov Festival (Czechy), Ravelo Festival (Włochy), Festival Internacional del Teatro Teresa Carreno de Caracas (Wenezuela), Alicante International Contemporary Music Festival (Hiszpania).
W kolejnym sezonie artystycznym będzie gościnnie dyrygował w Czechach, we Włoszech, w Polsce, Francji, Korei Południowej i Hiszpanii.

Normalny: 50 zł
Ulgowy: 40 zł

Kup bilet

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP