10 sierpnia 2024 r.
Patio Calisia One
godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
Klarnet i kwartet smyczkowy:
Bartłomiej Dobrowolski – klarnet
Aleksander Głazunow - Reverie Orientale
Carl Maria von Weber - Kwintet klarnetowy B-dur op. 34
Jules Massenet - Medytacja z opery Thais
Aleksander Krein - Dwie Suity op.12 i 13, Esquisses hebraïques
Muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej zaprezentują publiczności szerokie spektrum repertuaru kameralnego z wykorzystaniem klarnetu i kwartetu smyczkowego. Uwerturą koncertu będzie miniatura Reverie Orientale Aleksandra Głazunowa, ilustrująca bezkresne piękno orientalnych stepów. Główny punkt programu stanowi dzieło reprezentujące nurt muzyki klasycznej - kwintet C.M. von Webera zabierający słuchaczy w podróż do czasu przełomu epok klasycyzmu i romantyzmu, by poznać cechy stylu brillante. Interludium w postaci Medytacji na kwartet smyczkowy poprzedzi dwie suity Kreina inspirowane muzyką etniczną rosyjskich Żydów, które wykona kwintet muzyków Orkiestry FK powołany specjalnie na ten koncert.
Koncert odbędzie się na patio kompleksu Calisia One.
W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do jednej z sal w Calisia One.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 17. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski jest wolny.
Bartłomiej Dobrowolski
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu w 2018 roku. W 2022 roku obronił tytuł doktora na tej samej uczelni. Od 2019 roku pierwszy klarnecista Filharmonii Kaliskiej. Szerokiej publiczności dał się poznać występując jako solista z takimi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Występował z wybitnymi dyrygentami: Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura i in. Jest laureatem wielu konkursów klarnetowych oraz kameralnych. Do najważniejszych z nich należą m.in.: Pierwsza Nagroda na 3rd Silverstein Clarinet Contest (2021, USA), Trzecia Nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (2021, Polska), Trzecia Nagroda na XVI Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym “Saverio Mercadante” (2020, Włochy). Brał udział w renomowanych festiwalach: Musikfestspiele Saar, World Music Days we Wrocławiu, Festiwal Katowice Kultura-Natura, Morawska Jesień, Ticino Musica Festival, ECA Clarinet Festivals, ICA Festivals, Festiwal Emanacje, Wielkanocny Festiwalu Ludwika van Beethovena. W jego repertuarze można znaleźć dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Mieczysława Weinberga, Witolda Lutosławskiego, Stefana Kisielewskiego, Tadeusza Paciorkiewicza i wielu innych polskich kompozytorów. Razem z pianistą Maciejem Słapińskim zostali docenieni jako laureaci II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej (2021 Rzeszów, Polska). Z kolei podczas trzeciej edycji tegoż konkursu wystąpił jako członek kwintetu dętego Silesian Wind Quintet, jeszcze bardziej poszerzając swój repertuar muzyki polskiej o nazwiska takich kompozytorów jak Wojciech Kilar, Józef Świder, czy Grażyna Bacewicz. Silesian Wind Quintet został nagrodzony piątą nagrodą w kategorii zespołów kameralnych. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Był również nominowany do nagrody Fryderyk za nagranie Concerto Grosso no. 2 per 5 clarinetti ed orchestra, które znalazło się na płycie Penderecki (wyd. DUX).
Adrianna Ciemińska
W 2023 roku ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki w Gdańsku w klasie wiolonczeli Prof. Marcina Zdunika oraz mgr Macieja Kułakowskiego. Jest stypendystką programu „Akademia Orkiestrowa” Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu w sezonie 2021/2022. Występowała jako solistka z towarzyszeniem Filharmonii Koszalińskiej oraz Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Poza muzyką klasyczną pasjonuje ją także muzyka dawna. Współtworzy zespół „The Medievals”, wykonujący muzykę średniowieczną.
Izabela Garyantesiewicz
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od ponad 20 lat łączy działalność muzyka orkiestrowego, kameralisty i solisty z działalnością pedagogiczną w zakresie gry na skrzypcach. Od 1998r. pełni funkcję prowadzącej drugich skrzypiec w Filharmonii Kaliskiej. Jako członek tego zespołu koncertuje w kraju zagranicą, a także uczestniczy w nagraniach płytowych, spośród których na szczególną uwagę zasługuje płyta Night in Calisia, za którą zespół otrzymał w 2014 r. Nagrodę Grammy Award, w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album. Uczestniczyła również w trasach koncertowych po Japonii i Niemczech z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Brała udział w licznych koncertach kameralnych, uświetniających życie kulturalne naszego regionu, które odbywały się m.in. w Pałacu Radziwiłów w Antoninie, Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. W wydarzeniach tych partnerowała m.in. takim muzykom jak Adam Klocek, Maria Sławek, Andrzej Henryk Bączyk, Dorota Szczepaniak. Dwukrotnie wystąpiła jako solistka z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kaliskiej wykonując utwory A. Vivaldiego. Od 1999 r. prowadzi klasę skrzypiec w ZSM im.K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Na przestrzeni tych lat wykształciła liczne grono skrzypków, spośród których wielu kontynuowało swoją edukację w Akademiach Muzycznych. Kilkoro spośród uczniów Izabeli Garyantesiewicz odniosło sukcesy na bardzo prestiżowych konkursach w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną otrzymała m.in.: Srebrny Medal za długoletnią służbę na rzecz kultury, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ( 2019 r.), Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury ( 2013 r.), a także Nagrodę Starosty Ostrowskiego za zaangażowanie i wkład w rozwój ostrowskiej oświaty (2022r.).
Szymon Półtorak
Edukację muzyczną na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku, naukę kontynuował w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. W 2009 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1996 roku, będąc w szkole średniej, otrzymał wyróżnienie na Konkursie Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi. Cztery lata później uczestniczył w międzynarodowym projekcie The Anglo - Italian Music Society: Millennium International Youth Orchestra pod patronatem Michaela Rose. Brał czynny udział w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, których wykładowcami byli m. in. prof. A. Cofalik, prof. Z. Grudzień oraz prof. J. Kaliszewska. Swoją karierę zawodową związał z muzyką kameralną oraz orkiestrową. W latach 2005-2008 koncertował wraz z muzykami Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz „Capeli Bydgostiensis”. Od 2009 roku jest etatowym pracownikiem Filharmonii Kaliskiej, a także członkiem kwartetów „Libiamo” i „Calisia” gdzie wykonuje partie skrzypiec i altówki. W 2020 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Od 2019 roku pełni funkcję zastępcy lidera sekcji altówek Filharmonii Kaliskiej.