Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2022-09-09

30. EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - POŁĄCZENI MUZYCZNYM DZIEDZICTWEM

Kalisz Wielokulturowy

KUP BILET 

 

 

9 września 2022 r.
godz. 19:30
 
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
 
 
 
 
Natan Dondalski – skrzypce

Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
 
Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu
Beata Szymańska – przygotowanie chóru
 
Monika Sobczak-Waliś – prowadzenie
 
 

Maksym Berezovsky - Symfonia C-dur nr 1

Ludwig van Beethoven - Romans na skrzypce i orkiestrę nr 1     

G-dur op.40 

Ludwig van Beethoven - Romans na skrzypce i orkiestrę nr 2   

F-dur op.50

Jerry Bock - Suita orkiestrowa Skrzypek na dachu

Wojciech Kilar - Exodus 

 
 
 
 
 
Doktor sztuk muzycznych. Urodził się w 1980 r. w Olsztynie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat pod kierunkiem ojca Jana Dondalskiego. Kontynuował ją w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Olsztynie w klasie skrzypiec Antoniego Hoffmana, a następnie u prof. Mirosława Ławrynowicza w Państwowym Liceum Muzycznym im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.
W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Mirosława Ławrynowicza, jako jeden z ostatnich absolwentów tego pedagoga. Doskonalił swoje umiejętności u tak wybitnych skrzypków, jak: Grigorij Zyhslin w Würzburgu i Rosa Fain w Düsseldorfie. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych m.in.: w Gdańsku (1994 r.), w Pradze (1994 r.), w Weimarze (im. L. Spohra, 1995 r.), we Freiburgu (im. L. Spohra, 1997 r.) i w Warszawie (1997 r.). Uczestniczył w mistrzowskich kursach skrzypcowych u takich sław jak Wanda Wiłkomirska, Marina Jaszwili, Wolfgang Marschner czy Pierre Amoyal. Był wielokrotnym stypendystą Fundacji Kultury Polskiej oraz Ministra Kultury i Sztuki. Występował w większości krajów europejskich oraz w Japonii. Stale współpracuje z większością polskich filharmonii. Koncertował również z takimi orkiestrami symfonicznymi jak: Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Vratislavia, Słowacka Sinfonietta, Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Orchestra Nationala a Republicii Moldova, Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Weimarze, Orkiestra Filharmonii we Freiburgu, SWR Rundfunkorchesters Kaiserslautern, Klassische Philharmonie Bonn. Grał pod batutą takich dyrygentów jak: Andrzej Straszyński, Tomasz Bugaj, Simca Heled, Makoto Suehiro, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Swoboda, Wolfgang Marschner, Peter Falk, Heribert Beissel, Ovidiu Balan, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Paweł Przytocki, Leos Svarovski, Jerzy Maksymiuk i Antoni Wit. Brał udział w wielu festiwalach krajowych i międzynarodowych m.in.: w Tarnowie, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie, im. Hubermana w Częstochowie, w Helsinkach, w Kuhmo, Sztokholmie, Upsali, w Kalmarze, Paryżu, Kiszyniowie, Pradze, Berlinie, Sapporo i w Tokio.
Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych takich jak: Cristal Saal w Obihiro, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Studio Koncertowe im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Filharmonia Narodowa w Sofii, White Hall w Helsinkach, Meistersingerhalle w Norymberdze, Kölner Philharmonik, Musikhalle w Hamburgu, Liederhalle w Stuttgardie, Konserthuset w Oslo, Beethovenhalle w Bonn oraz Schauspielhaus w Berlinie. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla radia i telewizji polskiej, czeskiej, mołdawskiej, niemieckiej, francuskiej i fińskiej. Jako pierwszy wykonywał w Polsce zapomniane koncerty skrzypcowe J. Hubay'a, Ch. Sindinga, L. Spohra (na dwoje skrzypiec) i G. Faure. Jest zdobywcą Nagrody Złotej Dziesiątki "Gazety Olsztyńskiej", Atutu Warmii i Mazur oraz Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Od 2004 r. działalność koncertową łączy z pracą na stanowisku I koncertmistrza Filharmonii Koszalińskiej. W latach 2006-2021 I koncertmistrz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Od 2004 r. zajmuje się również działalnością pedagogiczną jako nauczyciel skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Koszalinie. Prowadzi również klasę skrzypiec na Akademii Sztuki w Szczecinie. Wśród jego licznych wychowanków znajdują się laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów. Od 2017 r. jest wykładowcą na Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. Juror konkursów krajowych i międzynarodowych. Za swoją działalność artystyczną otrzymał w roku 2016 nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został odznaczony odznaką honorową za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego. Wielokrotnie otrzymał nagrodę Dyrektora Centrum Edykacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego w Polsce. W roku 2019 otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej. W 2021 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zdaniem krytyki i prasy Natan Dondalski zaliczany jest do czołówki polskich skrzypków.
 
 
 
 
 
Normalny: 40 zł
 
Ulgowy: 30 zł
 
 
Kup bilet

Przeczytaj również


2023-12-06
KOLĘDY ŚWIATA

Mikołajkowe koncerty edukacyjne

czytaj więcej

2023-10-27
NASI SOLIŚCI 2023

Koncert symfoniczny

czytaj więcej

2023-10-20
BARWY ROMANTYZMU

Koncert symfoniczny

czytaj więcej2023-09-22
PRÓBA GENERALNA DO KONCERTU INAUGURACYJNEGO SEZON 2023/24

Otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży 

czytaj więcej

Wrzesień 2023

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP