Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2018-03-16

ARCYDZIEŁA BEETHOVENA

 koncert symfoniczny

 

16 marca 2018
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

Robert Kwiatkowski - skrzypce
Krzysztof Karpeta - wiolonczela 
Michał Rot - fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Andrzej Kosendiak - dyrygent
 

Ludwig van Beethoven – Koncert potrójny C-dur op. 56
***
Ludwig van Beethoven – II Symfonia D-dur op. 36

Ludwig van Beethoven – indywidualność, jakich w dziejach muzyki było zaledwie kilka. Twórca nowego sposobu muzycznego myślenia. Ostatni, po Haydnie i Mozarcie, z trójcy tzw. klasyków wiedeńskich. Twórca arcydzieł. Wywarł ogromny wpływ na późniejszych kompozytorów.

Jeżeli dzieje muzyki podzielimy na czasy przed- i pobeethovenowskie, II Symfonia jest przykładem wewnętrznych zmagań pomiędzy „starym”, a „ nowym”.
16 marca w Filharmonii Kaliskiej usłyszymy II Symfonię D-dur op. 36, do której podobno powstały aż trzy wersje partytury. Tak perfekcyjny i surowy w ocenie swych dokonań był kompozytor. Wiele nowości w materiale dźwiękowym jest tu wspaniałym świadectwem wyłaniania się indywidualnego stylu kompozytora.

Drugim dziełem, który usłyszymy tego wieczoru będzie powstały 4 lata później (1806) Koncert potrójny C-dur op. 56 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian. W koncercie zaprezentuje się trójka równorzędnych solistów – fortepianu, skrzypiec i wiolonczeli. W dziele można dostrzec wiele zachwycających momentów, które decydują o jego niezaprzeczalnej urodzie jak np. kończące koncert wspaniałe Rondo alla Polacca.

Solistami koncertu będzie trzech artystów młodego pokolenia: Robert Kwiatkowski - skrzypce, Krzysztof Karpeta - wiolonczela oraz Michał Rot – fortepian. Całość poprowadzi jeden z najaktywniejszych muzyków i organizatorów życia muzycznego w Polsce, dyrektor Narodowego Forum Muzyki - Andrzej Kosendiak
 

Andrzej Kosendiak - dyrektor Narodowego Forum Muzyki, artysta, dyrygent i pedagog, należy do najaktywniejszych muzyków 
i organizatorów życia muzycznego w Polsce. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA (m.in. współpracował z Chapel Hill University NC), występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i w salach koncertowych Polski. Dokonał nagrań nieznanych dotąd dzieł z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu – Musica da Chiesa (DUX), Biblioteki w Strasburgu – F.X. Richter: Missa Pastorale, Dixit, Magnificat (CYPRES) oraz Stabat Mater A.M. Bononciniego (DUX). W 2012 i 2014 roku ukazały się płyty (CD Accord) zawierająca dzieła G.G. Gorczyckiego pod batutą Andrzeja Kosendiaka, za pierwszą z płyt artysta otrzymał Wrocławską Nagrodę Muzyczną i nominację do nagrody Fryderyk. Jako dyrygent regularnie koncertuje z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną NFM, a także Wrocławską Orkiestrą Barokową oraz zespołami filharmonicznymi z całej Polski. 
W ostatnich latach poprowadził wykonania m.in. oratoriów Stworzenie Świata Haydna i Mesjasz Händla, Mszy c-moll Mozarta, a także obu Bachowskich Pasji (artysta wprowadził we Wrocławiu tradycję wykonywania tych dzieł w Wielkim Tygodniu).

Jest mistrzem mocnego i pięknego dźwięku” - „Visionescriticas”
„posiada zmysł dramatyzmu, który w utworach jest wyjątkowo spójny i przekonujący” -„Visionescriticas”
„Kwiatkowskiego trudno słuchać bez wzruszenia”, - „Dziennik Bałtycki”
Robert Kwiatkowski to artysta o nietuzinkowej osobowości. Swoją charyzmą i umiejętnościami zdobywa serca publiczności a swoim profesjonalizmem zyskuje sobie szacunek i uznanie muzyków. Jego kultura pracy, rzetelność, oraz niesamowita muzykalność podkreślana wielokrotnie przez wybitne autorytety świata artystycznego przyczyniają się do sukcesu jego aktywnej kariery.
Jako solista występował ponad czterdziestokrotnie z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Chile, Polska Filharmonia Bałtycka, Radomska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna „Hanseatica”, Filharmonia Częstochowska, Filharmonia Kaliska.
Na codzień piastuje stanowisko koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku często zapraszany jest również do regularnej współpracy w takim charakterze przez uznane orkiestry w Polsce i na świecie. Wśród nich można wymienić: Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Chile, Orquesta Sinfónica de Navarra oraz Orquesta Sinfónica de Galicia

Krzysztof Karpeta  ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja. W latach 2009 - 2012 kształcił się również w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim pod okiem prof. Michaela Flaksmana oraz prof. Jeleny Očić.
Ogromną pasją Krzysztofa Karpety jest muzyka kameralna. Jest założycielem i członkiem zespołu Polish Cello Quartet - jedynego w Polsce kwartetu wiolonczelowego zajmującego się wykonywaniem utworów napisanych oryginalnie na ten skład. Zespół współpracuje z wybitnymi muzykami oraz kompozytorami z kraju i zagranicy. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2014 roku otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki przyznawane przez Kapitułę Stypendium im. Jerzego Grotowskiego, działającą w ramach Wrocławskiego Programu Stypendialnego.

Michał Rot - Polski pianista młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, dyplom z wyróżnieniem w 2012 roku w klasie fortepianu Prof. Cezarego Saneckiego. Ponadto doskonalił swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, klasa fortepianu KS Prof. Andrzeja Ratusińskiego oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim, klasa kameralistyki Prof. Michaela Flaksmana i Prof. Jeleny Očić.
Artysta jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Najważniejszymi osiągnięciami są: Wyróżnienie na Konkursie Chopinowskim im. Wł. Kędry w Łodzi, II miejsce oraz Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie współczesnego utworu polskiego na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Łodzi, Nagroda dla najlepszego pianisty na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach oraz IV Nagroda oraz Nagroda specjalna na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów im. R. Straussa w Sofii. 

Normalny: 30 zł
Ulgowy: 20 zł.

Rezerwacja od dnia 5 lutego 2018
od godziny 9.00
pod numerem tel. 62 757 07 48

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również


2020-01-31
MAGIA KINA

muzyka filmowa ubiegłego stulecia w symfonicznych aranżacjach Marcina Mirowskiego 

czytaj więcej

2020-01-17
ROK TADEUSZA KULISIEWICZA

koncert na zakończenie obchodów

czytaj więcej

2020-01-10
KONCERT NOWOROCZNY 2020

 Nathalie de Montmollin

czytaj więcej


2019-12-13
ROSYJSKIE PEJZAŻE

HAYOUNG CHOI

czytaj więcejFilharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP