Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2023-10-20

BARWY ROMANTYZMU

Koncert symfoniczny

KUP BILET

 

 

 

20 października 2023 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19.00

 

 

Elżbieta Karaś-Krasztel  - fortepianJan Miłosz Zarzycki
- dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

 

Danuta Synkiewicz - prowadzenie

 F. Mendelssohn-Bartholdy Uwertura koncertowa Hebrydy h-moll op. 26
J. Brahms
II Symfonia D-dur op. 73
E. Grieg
Koncert fortepianowy a-moll op. 16

 

 

 

 

 

W programie koncertu Barwy romantyzmu usłyszymy jedne z najważniejszych kompozycji XIX wieku. 

Uwertura koncertowa h-moll op. 26 F. Mendelssohna-Bartholdy'ego, znana również pod nazwą Grota Fingala, zostałą zainspirowana niesamowitością tego akustycznego cudu natury, leżącego u szkockich wybrzeży na wyspie Staffa. Kompozytor w pierwotnym zamyśle nie zamierzał stworzyć wyłącznie uwertury, planował wręcz dzieło kompletne. Znajdował się wówczas pod ogromnym wrażeniem naturalnej symfonii wiatru i wzburzonych fal, które w tym miejscu dają od wieków wspaniałe koncerty, dzięki olśniewającej, naturalnej strukturze wnętrza groty. Uwertura koncertowa h-moll doskonale przybliża jej odbiorcom spektakularność tego zjawiska.

Stworzenie I Symfonii zajęło J. Brahmsowi niespełna 20 lat. Na tym tle powstanie II Symfonii D-dur w trakcie wakacji 1877 r. w Karyntii w zaledwie 3 miesiące należy nazwać natchnionym. Dzieło miało swoją premierę 30 grudnia 1877 roku w Wiedniu pod batutą Hansa Richtera. Sam J.Brahms tak wyrażał się o charakterze swojego dzieła: "Symfonia brzmi wesoło i przyjemnie, jakby była napisana specjalnie dla świeżo zaślubionej pary".

Koncert fortepianowy a-moll op. 16 to najsłynniejsza kompozycja Griega obok muzyki do Peer Gynta. Choć początkowo powstały w 1868 r. utwór nie zebrał pochwał ówczesnej krytyki, dziś doceniany jest za niezwykłą urodę tematów fortepianowych, które pozwalają w pełni rozbłysnąć talentowi solisty. Podczas koncertu Barwy romantyzmu w tej roli zobaczymy i usłyszymy Elżbietę Karaś-Krasztel, znakomitą interpretatorkę muzyki m.in. J. S. Bacha czy F. Chopina, cenioną szczególnie za występy w repertuarze W.A. Mozarta.
 
Zapraszamy na koncert z udziałem wyśmienitej solistki, która zagra wraz z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Koncert poprowadzi Danuta Synkieiwcz.

 

Elżbieta Karaś-Krasztel

 

Artystka jest znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Odniosła wielki sukces wykonując na estradzie Filharmonii Berlińskiej Koncert fortepianowy Es-dur, KV 482, tego kompozytora pod batutą Jerzego Maksymiuka. Po wykonaniu przez nią utworów Mozarta z orkiestrą Sinfonia Varsovia napisano w Niemczech: "Wielkości jego muzyki lepiej wyrazić się nie da....".

Pianistka wiele uwagi poświęca muzyce polskiej. Współpracuje z kwartetem Prima Vista wykonując muzykę kameralną, w tym  koncerty J.S. Bacha, W.A. Mozarta i F. Chopina. Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W swojej klasie fortepianu kształci polskich i zagranicznych studentów.

Za działalność artystyczną i pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana, w tym Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz medalem Gloria Artis.

 

Jan Miłosz Zarzycki

 


 
Dyrygent, absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa skrzypiec, dyplom w 1990). W 1994 ukończył także studia w zakresie dyrygentury pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (dyplom z wyróżnieniem) w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Studia uzupełniał w Wiedniu oraz Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Współpracował m.in. z Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Januszem Olejniczakiem, Antonim Witem, Markiem Pijarowskim, Krzysztofem Pendereckim i Mścisławem Rostropowiczem. Koncertował w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Warszawską Operą Kameralną. Obecnie jest adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie oraz adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Pełni także obowiązki kierownika artystycznego Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych w Szczecinie oraz I dyrygenta Warszawskiej Orkiestry Kameralnej "Concentus pro arte". W październiku 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, którą to funkcję pełni z sukcesami nadal.
 BILETY:

70 zł (normalny)

55 zł (ulgowy)

 

Kup bilet

 

Przeczytaj również


2023-12-06
KOLĘDY ŚWIATA

Mikołajkowe koncerty edukacyjne

czytaj więcej

2023-10-27
NASI SOLIŚCI 2023

Koncert symfoniczny

czytaj więcej2023-09-22
PRÓBA GENERALNA DO KONCERTU INAUGURACYJNEGO SEZON 2023/24

Otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży 

czytaj więcej

2023-09-05
KOLĘDY ŚWIATA - MIKOŁAJKOWE KONCERTY EDUKACYJNE

Zapisy ruszają 20 września 2023 roku!

czytaj więcej

Wrzesień 2023

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP