Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2018-10-12

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO

2018/2019

 

12 października 2018
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

Szymon Naściszewski - skrzypce
Dominik Kossakowski - skrzypce
Grzegorz Warzecha - skrzypce
Jakub Śmigielski - skrzypce

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Adam Klocek - dyrygent

Danuta Synkiewicz - słowo o muzyce


 

A. Vivaldi – Koncert na 4 skrzypiec h-moll RV 580 op. 3 nr 10

C. Saint-Saens - Introdukcja i Rondo Cappriccioso op.28 
Szymon Naściszewski

E. Chausson – Poemat op. 25 
Dominik Kossakowski

F. Waxman – Carmen-Fantasie
Grzegorz Warzecha

A. Dvořák – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95

 

  

Młodzi koncertmistrzowie i stare skrzypce. Rudy ksiądz i niedoszły rzeźnik. I to wszystko na jednym koncercie. Taki początek sezonu przygotowaliśmy dla Państwa. 
Po raz pierwszy w pełnym składzie zabrzmią trzy historyczne instrumenty sprzed trzech wieków, które kaliska filharmonia otrzymała w użyczenie. To wyjątkowe starowłoskie skrzypce pochodzące z warsztatów słynnych lutników. 
Podczas inauguracji sezonu zagra na nich trzech nowych koncertmistrzów. Każdy wykona wirtuozowski koncert solowy, tak by można było usłyszeć pełne brzmienie tych instrumentów.
Usłyszymy zarówno skrzypce Testore, które już od półtora roku są w posiadaniu Filharmonii Kaliskiej, ale także dwa inne instrumenty, czyli skrzypce Montagnany z 1727 roku oraz instrument ze szkoły Guadagniniego z I połowy XVIII wieku. A na pulpitach m.in utwory Vivaldiego, Il Prete Rosso, kapłana o rudych włosach, a także słynna IX Symfonia "Z Nowego Świata" Antonina Dvořáka, który porzucił 
rzeźniczy fach, na rzecz partytury. Zapraszamy!
 
Szymon Naściszewski
Urodzony w Rzeszowie, rozpoczął naukę gra na skrzypcach w wieku 10 lat pod kierunkiem mgr. Roberta Naściszewskiego. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr. Jakuba Jakowicza oraz Hochschule für Musik, Tanz und Medien Hannover w klasie prof. Adama Kosteckiego. W trakcie studiów zakwalifikował się do drugiej edycji programu Akademia Sinfonia Varsovia i w następnych latach kontynuował współpracę z Orkiestrą Sinfonia Varsovia i Polską Orkiestrą Kameralną. Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy. Doskonalił swoje umiejętności pod okiem znakomitych skrzypków i pedagogów, m.in. Bartłomieja Nizioła, Aleny Baevy, Evgeny Levina, Wang Xiaominga, Moniki Urbaniak-Lisik. Laureat stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska". W październiku bieżącego roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Pawła Przytockiego.

 Dominik Kossakowski
Absolwent (dyplom z wyróżnieniem) Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec Rolanda Baldiniego. Solista i kameralista, wielokrotny koncertmistrz orkiestr młodzieżowych i zespołów towarzyszących krajowym i międzynarodowym projektom orkiestrowym (m.in. Młoda Polska Filharmonia, International Lutosławski Youth Orchestra w Szczecinie czy Akademicka Orkiestra Symfoniczna). Laureat nagród w konkursach solowych (m. in. Wenecja 2015, Barletta 2015, Rybnik 2011, Dolný Kubín 2009) i kameralnych (m. in. Bydgoszcz 2018, Gdańsk 2016) oraz stypendysta Prezesa Rady Ministrów (2013), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury (program „Młoda Polska” 2017), JM Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach (2014-18) i Starosty Tarnogórskiego (2013-18). Swoje umiejętności doskonalił pod okiem takich pedagogów, jak: Janusz Skramlik, Jakub Jakowicz, Szymon Krzeszowiec, Rainer Honeck, Ivry Gitlis, Zsolt-Tihamér Visontay, Alena Baeva, Henrik Hochschild i innych, a w ramach programu „Erasmus+” odbył roczne studia u Ericha Höbartha w Hochschule für Musik und Theater «F. Mendelssohn-Bartholdy» w Lipsku (Niemcy). W zakresie kameralistyki kształcił się m.in. u Marii Szwajger-Kułakowskiej, Piotra Szumieła, Marka Mosia, Hansa-Martina Schreibera, Franka Reinecke, Grzegorza Biegasa i Joanny Galon-Frant. Aktywność orkiestrowa i solistyczna, a także gra w zespołach kameralnych pozwoliła młodemu artyście wystąpić w wielu salach koncertowych świata – Filharmonii Narodowej, Narodowym Forum Muzyki, Sali NOSPR-u w Katowicach, Alte Oper Frankfurt i Gewandhaus Leipzig (Niemcy), Béla Bartók National Concert Hall w Budapeszcie (Węgry), Shanghai Symphony Hall (Chiny), Teatro Mayor Julio Mario Santo Domingo Bogotá (Kolumbia) oraz wziąć udział międzynarodowych festiwalach (tu warto wymienić Festiwal Kameralistyki ENSEMBLE im. Księżnej Daisy na zamku Książ, Festiwal „Chopin i jego Europa”, Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”). Był uczestnikiem 6. edycji Akademii Sinfonia Varsovia, w ramach której pracował z koncertmistrzami Orkiestry: Jakubem Haufą i Anną Marią Staśkiewicz. Współpracuje z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Muzyki Nowej, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Staatskapelle Halle, której był stałym członkiem w sezonie koncertowym 2016/2017.

Grzegorz Warzecha – jest absolwentem PSM II im. W. Lutosławskiego w Nysie w klasie mgr Janusza Gajownika. W roku 2014 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G i K. Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie w klasie tego samego pedagoga, a obecnie jest w trakcie realizacji rozpoczętego w 2016 roku przewodu doktorskiego. Jest laureatem wyróżnień na konkursach skrzypcowych w Bystrzycy Kłodzkiej, Świdnicy i Rybniku. W roku 2015 był półfinalistą IX Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Z. Jankhego w Poznaniu. Wartym podkreślenia jest jego działalność kameralna. W roku 2011 został zakwalifikowany do udziału w Juilliard String Quartet Seminar w Nowym Yorku. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Poznański Daevay Prize, przyznawanej dla najlepszego zespołu kameralnego Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2013 jako członek kwartetu Navis otrzymał Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych podczas Koncertu Roku dla najlepszych akademickich zespołów kameralnych. Z kwartetem Navis otrzymał także III nagrodę na Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy. Jako solista koncertował z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Opolskiej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, której był liderem drugich skrzypiec do roku 2016. Od marca 2016 współpracuje z Baltic Neopolis Orchestra, a od listopada 2017 jest członkiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Jakub Śmigielski - skrzypek solista, kameralista, muzyk orkiestrowy. Koncertmistrz Filharmonii Kaliskiej. Poprzednio związany z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, orkiestrą młodych talentów Sinfonia Iuventus, a także Radomską Orkiestrą Kameralną.
Ukończył Warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina, gdzie kształcił się u Krzysztofa Jakowicza, Janusza Kucharskiego oraz Marii Orzechowskiej. Uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich szlifował swoje umiejętności u takich mistrzów jak: Jadwiga Kaliszewska, Antoni Cofalik, Tadeusz Gadzina, Jan Stanienda, Sherban Lupu.
Jak solista oraz kameralista koncertował w wielu miejscach w Polsce, a także we Francji, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz Korei Południowej. Od 2011 uczy gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu.


Normalny: 40
Ulgowy: 30

rezerwacja pod numerem telefonu 62 757 07 48

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również

2024-06-06
ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

Koncerty edukacyjne z okazji Dnia Dziecka

czytaj więcej

2024-06-05
ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

Koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

czytaj więcejFilharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP