Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2018-08-05

KALISZ SZCZYPIORNO - U ŹRÓDEŁ NIEPODLEGŁOŚCI

XI Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

 

5 sierpnia 2018, godz. 18.00
Plac Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej 
Kalisz, ul. Wrocławska 193-195
 

Piotr Kosiński - fortepian
Orkiestra Kameralna Filharmonii Kaliskiej
Adam Klocek – dyrygent
 

Jacek Woleński – słowo o muzyce

 

 

F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
W. Kilar – Orawa
M. Karłowicz – Serenada op. 2
 

Piotr Kosiński – krakowski pianista młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa. Studiuje w ramach specjalnego programu międzynarodowego w Buchmann-Mehta School of Music w Tel Awiwie, w klasie fortepianu prof. Arie Vardiego. Zwycięzca m.in. I Międzynarodowego Amerykańskiego Konkursu im. I. J. Paderewskiego (Los Angeles, 2010); laureat nagród i wyróżnień m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Palma d’Oro” we Włoszech (2009) czy Ricard Viñes Concurso Internacional de Piano w Hiszpanii (2009). Otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w latach 2003-2008 znajdował się pod opieką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Koncertował w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Macedonii, Norwegii, USA i Kanadzie. Jako kameralista współpracuje z wybitnymi muzykami, m. in. z Kają Danczowską i Danielem Stabrawą, a także z wieloma obiecującymi muzykami młodego pokolenia. Za płytę CD/DVD z muzyką kameralną „Chopin Zarębski” otrzymał nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyk”. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
W roku 2017, wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, nagrał płytę CD pt. "Polonaise" zawierającą najsłynniejsze polonezy w literaturze muzycznej.


Szczypiorno - miejsca internowania w 1917 roku Legionistów Józefa Piłsudskiego i narodzenia się nowej dyscypliny sportu – piłki ręcznej (Szczypiorniaka).
Międzywojenna społeczność Kalisza przywiązywała ogromna wagę do tego miejsca, dlatego też wysiłkiem społecznym wzniesiono i w 1927 roku odsłonięto mauzoleum poświęcone internowanym. W zorganizowanych wówczas uroczystościach uczestniczyła Aleksandra Piłsudska z córkami.
Dziś, po pomniku, zniszczonym w okresie II wojny światowej, jak i po obozie pozostały fotografie i pamięć, zarówno ta przekazywana przez kolejne pokolenia mieszkańców Szczypiorna, jak i utrwalana w opracowaniach historycznych i publikacjach.
Aby uczcić i upamiętnić bohaterską postawę internowanych w 1917 roku Żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego - „Pierwszej Drużyny Narodowej Szczypiorniaka”, a także wpisać w codzienność Kalisza zmagania współczesnych zawodników, od 2014 roku organizowany jest w naszym mieście Turniej Piłki Ręcznej SZCZYPIORNO CUP.
 

wstęp wolny

Bezpłatny dojazd na koncert i powrót z koncertu:
Oznaczony autobus KLA z przystanku przy ul. Nowy Świat (przy Sali koncertowej Filharmonii Kaliskiej).
Odjazd godz. 17.15. Powrót godz. 20.00

Parkingi dla zmotoryzowanych:
wyznaczony pas ruchu wzdłuż Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej
oraz plac przy Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, ul. Wrocławska 182

Zmotoryzowani chcący dojechać na koncert oznaczonym autobusem KLA
mogą pozostawić auta na parkingu WPA UAM (wjazd od ul. Ułańskiej)

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć

Przeczytaj również





2024-06-06
ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

Koncerty edukacyjne z okazji Dnia Dziecka

czytaj więcej

2024-06-05
ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

Koncert familijny z okazji Dnia Dziecka

czytaj więcej



Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP