27 października 2023 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19.00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Tegoroczna prezentacja muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej obejmuje dzieła wielkiej trójki klasyków wiedeńskich. W utworach W.A. Mozarta, J. Haydna oraz L. van Beethovena usłyszymy muzyków z wieloletnim stażem w Orkiestrze FK: Nikodema Antosika (fagot), Izabelę Garyantesiewicz (skrzypce), Barbarę Jamroziak (obój), Piotra Łyszczorza (wiolonczela). Na co dzień, w trakcie trwania wielu sezonów koncertowych Filharmonii Kaliskiej są oni członkami wspólnoty muzyków w ramach orkiestry, dbającymi o harmonię brzmienia z koleżankami i kolegami zajmującymi miejsca w równych rzędach tych samych sekcji. Podczas nadchodzącego koncertu zaprezentują pełnię swojego talentu i efekty swojej pracy muzycznej z pozycji solisty, pod czujnym okiem publiczności, a także z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej prowadzonej przez dyrektora FK - Rubena Silvę.
W. A. Mozart — Uwertura do opery Czarodziejski Flet
J. Haydn — Symfonia Koncertująca B-dur op. 84
L. van Beethoven — VI Symfonia F-dur op.68 Pastoralna
Nikodem Antosik
Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu. Już podczas edukacji muzycznej na poziomie średnim współpracował z warszawskim Teatrem Komedia jako instrumentalista. Podczas studiów w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fagotu profesora Zbigniewa Płużka wielokrotnie występował podczas koncertów w Filharmonii Narodowej, a jako reprezentant uczelni dwukrotnie koncertował podczas Internationales Jugendfestspieltreffen w Bayreuth.
Od 1983 roku Nikodem Antosik związał swoją drogę artystyczną z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, obecnie Filharmonią Kaliską. W tym okresie pełnił również funkcję pierwszego fagocisty w Orkiestrze Radia i Telewizji w Sarajewie, a następnie w Orkiestrze Radia i Telewizji w Podgoricy. W sezonie artystycznym 1990/91 w wyniku wygranego konkursu otrzymał zaproszenie do współpracy z Loh Orchester – Sonderschausen oraz współpracował z Teatrem Nordhausen. Artysta współpracował również z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju: w Płocku, Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Koszalinie, Warszawie, Łodzi i Częstochowie.
W wyniku współpracy z Ryszardem Jarosikiem powstało trio stroikowe. Z jego inicjatywy w 2000 r. odbył się pierwszy koncert zespołów kameralnych Filharmonii Kaliskiej. Zostały wówczas powołane kwartet, kwintet instrumentów dętych. Wszystkie zespoły mają na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne. Nikodem Antosik prowadził również działalność pedagogiczną kształcąc z sukcesami kolejne pokolenia instrumentalistów w klasie fagotu. Muzyk regularnie uczestniczył w pracach jury przesłuchań i konkursów w całej Polsce. Od kilku lat jest także instruktorem "akademickiej hatha jogi".
Izabela Garyantesiewicz
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od ponad 20 lat łączy działalność muzyka orkiestrowego, kameralisty i solisty z działalnością pedagogiczną w zakresie gry na skrzypcach. Od 1998r. pełni funkcję prowadzącej drugich skrzypiec w Filharmonii Kaliskiej. Jako członek tego zespołu koncertuje w kraju zagranicą, a także uczestniczy w nagraniach płytowych, spośród których na szczególną uwagę zasługuje płyta Night in Calisia, za którą zespół otrzymał w 2014 r. Nagrodę Grammy Award, w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album. Uczestniczyła również w trasach koncertowych po Japonii i Niemczech z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Brała udział w licznych koncertach kameralnych, uświetniających życie kulturalne naszego regionu, które odbywały się m.in. w Pałacu Radziwiłów w Antoninie, Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. W wydarzeniach tych partnerowała m.in. takim muzykom jak Adam Klocek, Maria Sławek, Andrzej Henryk Bączyk, Dorota Szczepaniak. Dwukrotnie wystąpiła jako solistka z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Kaliskiej wykonując utwory A. Vivaldiego.
Od 1999 r. prowadzi klasę skrzypiec w ZSM im.K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Na przestrzeni tych lat wykształciła liczne grono skrzypków, spośród których wielu kontynuowało swoją edukację w Akademiach Muzycznych. Kilkoro spośród uczniów Izabeli Garyantesiewicz odniosło sukcesy na bardzo prestiżowych konkursach w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną otrzymała m.in.: Srebrny Medal za długoletnią służbę na rzecz kultury, nadany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ( 2019 r.), Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury ( 2013 r.), a także Nagrodę Starosty Ostrowskiego za zaangażowanie i wkład w rozwój ostrowskiej oświaty (2022r.).
Barbara Jamroziak
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie oboju prof. Jerzego Kotyczki i ad. Arkadiusza Krupy (2011). W latach 2004-2011 laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych: II miejsce na XXI Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Luksemburgu, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Serbii i Czarnogórze, II miejsce i nagroda pozaregulaminowa na I Ogólnopolskim Festiwalu Fagotowo-Obojowym im. Wiktora Osadzina i Edwarda Mandery w Bytomiu, I miejsce w VI Ogólnopolskim Festiwalu Instrumentów Dętych Etiuda, wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Oboistów i Fagocistów w Łodzi. Stypendystka Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Prezydenta Miasta Bytomia. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich doskonaląc swój warsztat pod okiem m.in. Tomasza Miczki, Gregora Witta, Maji Kojc czy Petera Tavernaro. Współpracowała z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i Sinfoniettą Cracovią. Od 2012 roku oboistka - solistka Filharmonii Kaliskiej.
Piotr Łyszczorz
Od 2014 roku jest muzykiem wiolonczelistą Filharmonii Kaliskiej. Pracę w kaliskiej orkiestrze symfonicznej rozpoczął jeszcze jako student. W 2015 roku ukończył studia na Akademii Muzycznej w Krakowie – obecnie Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego, w klasie prof. dra hab. Adama Klocka. Naukę i swój rozwój kontynuował podczas studiów podyplomowych, które ukończył także u prof. dra hab. Adama Klocka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. prof. Jeleny Očić-Flaksman, prof. Mortena Zeuthena, prof. Jeroena Reulinga, czy też prof. Roberto Traininiego. Jako muzyk orkiestrowy uczestniczył m.in. w tournee po Chinach i Austrii. Wiolonczela to jego pasja i sposób na życie. Od 2018 roku pełnił funkcję zastępcy koncertmistrza wiolonczel Filharmonii Kaliskiej, zaś od 2023 roku - koncertmistrza. W obszarze jego szczególnych zainteresowań leży muzyka współczesna. Pasjonują go utwory wiolonczelowe i kameralne Alfreda Schnittkego czy Krzysztofa Pendereckiego.
BILETY:
50 zł (normalny)
35 zł (ulgowy)