Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2022-09-23

WIOLONCZELOWY CZAR

Koncert Symfoniczny

 KUP BILET

 
23 września 2022 r.
godz. 19:30

Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
 
 
 
 
 
Bartłomiej Fromm –   wiolonczela

Paweł Kos-Nowicki  – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
 
Witold Paprocki – prowadzenie
 
 
 
 

Wojciech Kilar - Orawa 

Robert Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

Ludwig van Beethoven - II symfonia D-dur op. 36

 

 

 

 

 

 

Bartłomiej Fromm

Urodził się w 1993 roku w Bydgoszczy w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 5 lat, pobierając lekcje wiolonczeli u koncertmistrza Filharmonii Pomorskiej. W tym czasie zaczął występować przed publicznością, a w 15 roku życia miał już swoich pierwszych uczniów.

Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie jednego z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów Marcina Zdunika. Studiował również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie został nagrodzony stypendium dla wyróżniających się studentów. Pobierał lekcje w ramach kursów mistrzowskich i letnich festiwali u Arto Norasa, Markusa Möllenbecka, Kazimierza Michalika, Tomasza Strahla i Bartosza Koziaka.
Jeszcze w trakcie studiów prowadził klasę wiolonczeli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.
Koncertował w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i Hiszpanii.
W 2019 roku wystąpił w Narodowym Konserwatorium w Paryżu.
W 2021 roku jako solista grał z orkiestrą Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod batutą Rubena Silvy.
Wśród artystów, z którymi występował na scenie, znajdują się m.in. takie osobistości, jak: Eva León, Tomoki Akiyama, Aleksandra Świgut, Johanna Röhrig czy Piotr Nowak.
Pomimo młodego wieku, może pochwalić się rozległym repertuarem, zawierającym m.in. 11 koncertów wiolonczelowych.
Do najnowszych osiągnięć artysty należy otrzymane w 2021 roku wyróżnienie na Primuz International Strings Competition w Łodzi oraz wyróżnienie na Bach Solo Competition w Poznaniu. Obecnie jest również w gronie finalistów Starker Foundation Competition.
Swój warsztat w zakresie kameralistyki doskonalił na International Mendelssohn Festival Summer School w Hamburgu. Jako kameralista przyczynił się do powstania dwóch nagrań płytowych, dwukrotnie uczestniczył także w tournée po Europie z Mozart Chamber Orchestra.
Od listopada 2021 roku pełni funkcję zastępcy koncertmistrza wiolonczel

w Filharmonii Kaliskiej, wcześniej pełnił obowiązki koncertmistrza wiolonczel w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. 

 

 

 

Paweł Kos-Nowicki 

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. B. Madeya. Uczestniczył w kursach dyrygenckich prowadzonych przez Sir Colina Daviesa i J. Salwarowskiego. Laureat III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku, stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Jest cenionym interpretatorem muzyki oratoryjnej oraz dzieł klasycznych. Nie stroni również od muzyki innych epok oraz dzieł najnowszych.
Zadebiutował w 1999 r. w sali Filharmonii Lubelskiej jako dyrygent Orkiestry Trybunału Koronnego. Współpracował także z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Warszawie, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Filharmonii Częstochowskiej oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Zamojską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną Academia i Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz zespołami muzyki dawnej: Warsaw Harmony i Altberg Ensemble.
W latach 2000-2010 był szefem Nowej Orkiestry Kameralnej. W 2010 r. z jego inicjatywy rozpoczęły działalność chór i orkiestra Warsaw Camerata. Ma w swoim dorobku archiwalne nagrania dla Polskiego Radia, m.in.: Czterech pór roku z K. Dudą, oratorium Mesjasz G. F. Handla z E. Kirkby i M. Chancem, Koncertu fortepianowego Es-dur op. 42 F. Riesa i in. Dokonał szeregu prawykonań utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in.: P. Mossa, R. Twardowskiego, A. Williamsa, J. Dawe’a.
Współpracuje z wieloma znakomitymi solistami, m.in.: E. Kirkby, E. Connell, M. Tschopp, M. Chancem, L. Armellini, J. Kuszlikiem, E. Wolaninem, M. Boberską, P. Kusiewiczem, R. Gierlachem, W. Gierlachem, P. Kowalskim, J. Moskowicz.
Jest członkiem Społecznej Rady Kultury II i III kadencji działającej przy prezydencie Warszawy. 
Normalny: 40 zł
Ulgowy: 30 zł 

Kup bilet

Przeczytaj również


2024-02-16
NAJPIĘKNIEJSZA JEST MUZYKA KLASYCZNA

Koncert symfoniczny

czytaj więcej
2024-01-28
W RYTMIE SWINGU

Familijny koncert karnawałowy

czytaj więcej


Grudzień 2023

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP