PASJE SUBTELNE I NAMIĘTNE

Start: 2021-03-05 | Koniec: 2021-03-05

Zespół Instrumentów Dętych Filharmonii Kaliskiej

Informujemy, że podczas koncertu przestrzegane będą wszelkie wymogi sanitarne związane z epidemią. Tym samym liczba uczestników koncertu będzie musiała zostać ograniczona do 200 osób.
W związku z wymogami sanitarnymi prosimy o przybycie 30 minut przed rozpoczęciem koncertu. Każdy z widzów będzie musiał przekazać pracownikom Filharmonii Kaliskiej oświadczenie na temat stanu zdrowia. Regulamin oraz oświadczenie są do pobrania w zakładce BILETY na naszej stronie internetowej.
5 marca 2021
Zespół Instrumentów Dętych Filharmonii Kaliskiej
Paweł Kotla – dyrygent
Paweł Adamczyk - słowo o muzyce
Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada nr 12 c-moll, KV388 „Nachtmusik”
Georges Bizet – Suita z opery „Carmen”
Serenada c-moll Mozarta to utwór niezwykły, skomponowany najprawdopodobniej pod koniec 1782 lub 1783 roku, prawdziwa „muzyka nocy”, całkowicie wyłamujący się z konwencji „muzyki wieczorowej”. Już choćby stąd, iż ma cztery części (z jednym tylko menuetem), co było układem typowym dla podniosłego cyklu sonatowego, lecz nie dla formalnie niezobowiązującej, suitowej serenady. Pod względem formy określana jest jako „symfonia na oktet dęty”.
Mozart wysoko cenił tę kompozycję, wykorzystał ją bowiem w dwóch późniejszych utworach. W K. 406 dokonał transkrypcji na kwintet smyczkowy, a główną melodię drugiej części zapożyczył z opery Così fan tutte.
Jakąkolwiek mroczną tajemnicę Mozart zamierzał zgłębić w tym utworze, wydaje się ona być uchylona przez triumfalne zakończenie Serenady w tonacji C-dur.
Suita z opery „Carmen” to muzyczny emblemat całej opery Bizeta – dzieła wybitnego pod każdym względem, na którym krytycy nieprędko się jednak poznali. Dzieło spotkało się z niezrozumieniem i niechęcią do tego stopnia, że niektórzy biografowie doszukują się w tym przyczyny załamania nerwowego i przedwczesnej śmierci kompozytora, jednakże teoria ta nie ma udokumentowanego potwierdzenia. Utwory Bizeta zostały docenione dopiero po jego śmierci.Podczas koncertu usłyszą Państwo aranżację Suity na kwintet dęty drewniany, której autorem jest Jean-François Taillard.
Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Ceny biletów:
Normalny: 40