ZACZAROWANY FLET

F. Mendelssohn-Bartholdy - III symfonia a-moll op.56

Łukasz Długosz, Fot. Z. Szypowicz

Łukasz Długosz

Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.

Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Jako solista współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami.

Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Robertas Servenikas, Stanisław Skorwaczewski, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal.

Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę "Flute Stories" okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 58 albumów płytowych które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Otrzymał za nie wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki.Wraz z Agatą Kielar-Długosz stworzyli nowatorski projekt portalu edukacyjnego FLAUTOFORTE.PL, który polega na zamawianiu, prawykonaniu, nagrywaniu i udostępnianiu polskiej współczesnej literatury fletowej wraz z nutami oraz wskazówkami interpretacyjno-dydaktycznymi artystów i kompozytorów o zasięgu międzynarodowym, promując kulturę polską na świecie.

Laureat Orfeusza 2016, przyznanego przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich oraz Nagrody Honorowej Związku Kompozytorów Polskich za szczególne zasługi dla promocji muzyki polskiej oraz poszerzanie repertuaru współczesnych kompozycji fletowych; za stymulowanie twórczości kompozytorskiej w tym zakresie oraz promocję nowej muzyki polskiej na świecie. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski, otrzymał tytuł Profesora sztuki oraz medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

BILETY:

Normalny 50 zł