KUP BILET NA GODZINĘ 17.00
KUP BILET NA GODZINĘ 19.00
15 grudnia 2023 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 17:00 i 19:00
Mieczysław Szcześniak — wokal
Karolina Stankiewicz — wokal
Romuald Szałek — flety proste
Lech Wierzbowski — recytacje, wokal
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. H. Melcera w Kaliszu
- Małgorzata Piotrowska przygotowanie chóru
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Turku
- Piotr Mytkowski przygotowanie chóru
Ruben Silva – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Fryderyk Stankiewicz — Oratorium na Boże Narodzenie
Katarzyna Kryśków — autorka libretta
Fot. Szymon Ratajczyk
Fryderyk Stankiewicz
Pochodzi z Kalisza, absolwentka filologii romańskiej i socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zarządzania na Uniwersytecie w Nicei. Obecnie mieszka i pracuje we francuskiej Normandii. Słowa do „Oratorium na Boże Narodzenie” napisała w wieku 17 lat, jako uczennica III LO im. M. Kopernika w Kaliszu. Autorka libretta tak mówi o swojej pracy nad tekstem do muzyki Fryderyka Stankiewicza: "Ani jedno słowo „Oratorium…” nie miałoby szansy powstać bez pomocy i wsparcia śp. Ewy Rosikiewicz, mojej długoletniej nauczycielki języka polskiego, samodzielnego myślenia i wiary we własne siły. Wszystkie te rzeczy mi się w późniejszym życiu przydały."
Artysta ceniony przez krytyków, uwielbiany przez swoją publiczność, szanowany przez branżę muzyczną. Ma wpływ na wielu śpiewaków, kształtował gusty i estetykę, lansował śpiewanie po polsku muzyki gospel i soul, współpracował ze świetnymi instrumentalistami, aranżerami i producentami w kraju i za granicą. Konsekwentnie i wrażliwie opowiada światu historie, których jeszcze nikt nie słyszał - własne historie. Aksamitnym głosem śpiewa bossanovę, z siłą i ekspresją soul, gospel i jazz, z przekonaniem, empatycznie dotyka serca i głowy śpiewając własne popowe pieśni. Wszechstronny, świadomy wokalista, autor tekstów i muzyki, współproducent własnych nagrań. Laureat wielu konkursów polskich i międzynarodowych. Trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem , za największą nagrodę uważa to, że spotkał własną publiczność. Dwie ostatnie płyty artysty okryły się złotem – ”Songs From Yesterday” wydana z Krzysztofem Herdzinem (2015 Sony) i ,,Nierówni”(2016 APR) – jego kompozycje do wierszy ks. Jana Twardowskiego, nagrana m.in. z muzykami brazylijskimi.
Pochodzący z Kalisza wokalista zaczął śpiewać przed publicznością w wieku sześciu lat. W wieku dwudziestu jeden lat zadebiutował oficjalnie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobył główną nagrodę. Uczestniczył w międzynarodowych festiwalach na całym świecie, od Ałma-Aty, Rosji, Turcji, Hongkongu i Izraela po większość krajów europejskich i USA. Laureat Bursztynowego Słowika i Nagrody Dziennikarzy w 1989 w Sopocie. W 1990 roku nagrał swoją pierwszą płytę ,,Niby Nowy” i natychmiast trafił na listy przebojów. Wraz z Edytą Górniak nagrał „Dumkę na Dwa Serca”, najpopularniejszą polską piosenkę filmową. Utwór ugruntował reputację Mietka jako jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Nagrał 10 solowych płyt, i wiele płyt w nurcie gospel z m.in. New Live M, chórami Deus Meus i TGD.
Szcześniak nagrał album w języku angielskim z nominowaną do nagrody Grammy piosenkarką Wendy Waldman, a także płytę z afroamerykańskim chórem LIFE CHOIR i kultowym producentem R&B, kompozytorem i autorem tekstów, dyrektorem muzycznym Arethy Franklin - HB Barnum’em. Album Signs nagrany na dwóch kontynentach z ekipą znakomitych polskich i amerykańskich muzyków – to panoramiczna kolekcja piosenek odzwierciedlających wpływy muzyki słowiańskiej i wschodniej po utwory gospel w amerykańskim stylu, nagrane z legendarnym HB Barnum'em i Life Choir z Los Angeles. Odważna wizja albumu ukazuje Mietka jako gawędziarza i przewodnika po muzycznym świecie bez granic.
Śpiewa z chórami, orkiestrami, dla dzieci i z dziećmi, z innymi artystami, na cele charytatywne, na festiwalach muzyki współczesnej, w telewizji, a przede wszystkim na koncertach. Jego charakterystyczny i pełen wyrazu głos można usłyszeć również na ścieżkach dźwiękowych TV, grach wideo, filmach, wydarzeniach kościelnych, festiwalach jazzowych, popowych i oczywiście w radiu.
Najnowszy projekt Mietka to kolekcja standardów jazzowych przygotowanych i śpiewanych przez niego ze wspaniałą zgrają dzieciaków. Płytę z Joanną Gajdą, jazzową pianistką i autorką polskich tekstów, nazwali „Kameleon – piosenki jazzowe nie tylko dla dzieciaków”. Jak jazzowe standardy przekazać dzieciakom? Oto odpowiedź: napisać do oryginalnych kompozycji śmieszne, inteligentne teksty po polsku i zaśpiewać je z dzieciakami jednym głosem. Teksty napisała Joanna Gajda – pianistka jazzowa. Mieczysław Szcześniak przygotowuje 2 nowe płyty i ma dużo nowych pomysłów.
Jest muzykiem specjalizującym się w grze na fletach podłużnych, kompozytorem muzyki autorskiej, aranżerem, nauczycielem akademickim. Jego twórczość łączy w sobie elementy popu, klasyki, jazzu oraz muzyki rozrywkowej. Muzyka, którą tworzy i wykonuje to instrumentalna muzyka obrazu, muzyka filmowa. Atutem wykonawczym artysty jest nowoczesne, niekonwencjonalne wykorzystanie fletów podłużnych: umiejętność gry na dwóch fletach jednocześnie, równoczesna gra na dwóch fletach z wokalizą (w trzygłosie), gra na łączonych fletach podłużnych z poprzecznym, stosowanie nowatorskich technik wykonawczych w zakresie frazowania, artykulacji oraz brzmienia instrumentów. W jego dorobku artystycznym znajduje się wiele projektów muzycznych, nagrań fonograficznych, koncertów solowych i kameralnych w kraju i zagranicą, współpraca z orkiestrami symfonicznymi (Filharmonia Kaliska, Filharmonia Sudecka, Filharmonia Pomorska, Orkiestra Symfoniczna Namysłowiacy z Zamościa, Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie).
Lech Wierzbowski
Aktor, ukończył Państwowe Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Występował w teatrach: Muzycznym w Gdyni (1974-79), Syrena w Warszawie (1980-81). Od 1986 r. nieprzerwanie występuje w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu, w którym wykreował dziesiątki wspaniałych ról. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2001), laureat Nagrody dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (2005), Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Kalisza (2009), oraz posiadacz Odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016).
BILETY NA GODZINĘ 17.00
BILETY NA GODZINĘ 19.00
BILETY:
80 zł (normalny)
60 zł (ulgowy)