VIVA ESPAÑA

N. Rimski-Korsakow, Kaprys hiszpański op. 34

PROGRAM KONCERTU VIVA ESPAÑA

Bartłomiej Dobrowolski
Rozpoczął edukację muzyczną w wieku 10 lat. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu Arkadiusza Adamskiego w 2018 roku. Tego samego roku rozpoczął studia doktoranckie w swojej Alma Mater, które ukończył broniąc tytułu doktora w 2022 roku. Od 2019 roku pierwszy klarnecista Filharmonii Kaliskiej. Szerokiej publiczności dał się poznać występując jako solista z takimi orkiestrami jak: Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Filharmonia Zabrzańska, Filharmonia Kaliska. Występował pod batutami wielu znakomitych dyrygentów takich jak: Krzysztof Penderecki, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura, Jose Maria Florencio, Antoni Wit, Marek Moś, Bassem Akiki, Larry Livingston. Bartłomiej jest laureatem wielu konkursów zarówno klarnetowych jak i kameralnych. Do
najważniejszych z nich należą: Pierwsza Nagroda na 3rd Silverstein Clarinet Contest (2021, USA), Trzecia Nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka (2021, Polska), Trzecia Nagroda na XVI Międzynarodowym Konkursie Klarnetowym “Saverio Mercadante” (2020, Włochy), Trzecia Nagroda na 51. Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Klarnecistów (2018, Polska), Pierwsza Nagroda na V Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach (2018, Polska).

Prowadąc ożywioną działalność koncertowa jako kameralista i muzyk orkiestrowy może pochwalić się udziałem w tak renomowanych festiwalach jak: Musikfestspiele Saar, World Music Days we Wrocławiu, Festiwal Katowice Kultura-Natura, Morawska Jesień, Ticino Musica Festival, ECA Clarinet Festivals, ICA Festivals, Festiwal Emanacje, Wielkanocny Festiwalu Ludwika van Beethovena.
Jego zamiłowanie do muzyki kameralnej objawia się również w promowaniu muzyki polskiej. W jego repertuarze można znaleźć dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Mieczysława Weinberga, Witolda Lutosławskiego, Stefana Kisielewskiego, Tadeusza Paciorkiewicza i wielu innych polskich kompozytorów. Razem z pianistą Maciejem Słapińskim zostali docenieni jako laureaci II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej (2021 Rzeszów, Polska). Z kolei podczas trzeciej edycji tegoż konkursu wystąpił jako członek kwintetu dętego Silesian Wind Quintet, jeszcze bardziej poszerzając swój repertuar muzyki polskiej o nazwiska takich kompozytorów jak Wojciech Kilar, Józef Świder, czy Grażyna Bacewicz. Silesian Wind Quintet został nagrodzony piątą nagrodą w kategorii zespołów kameralnych.

Bartłomiej Dobrowolski jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” za swoje wybitne osiągnięcia. Był również nominowany do nagrody Fryderyk za nagranie oncerto Grosso no. 2 per 5 clarinetti ed orchestra, które znalazło się na płycie Penderecki (wyd. DUX).
Natalia Łęt
Ukończyła studia na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest także absolwentką Szkoły Muzycznej I stopnia w Radziejowie (klasa saksofonu) oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Inowrocławiu (klasa śpiewu solowego). Podczas studiów wokalnych swoje umiejętności doskonaliła biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich u wielu profesorów. W 2017 roku zadebiutowała na deskach Opery Nova w Bydgoszczy partią III Damy w operze W.A. Mozarta „Czarodziejski Flet”, pod batutą Macieja Figasa. W 2018 roku wcieliła się w rolę Jadwigi w koncertowym wykonaniu opery „Straszny Dwór” S. Moniuszki, pod batutą Piotra Wajraka podczas 25. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich w Toruniu. Zdobyła nagrodę specjalną w konkursie kameralistyki wokalnej „Cztery pieśni, cztery emocje, trzy języki” (Bydgoszcz, 2017) oraz nagrodę dla najlepszej aktorki podczas II Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych w Polsce „Przygrywka” (Toruń, 2017). W latach 2016-2018 była aktorką Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino”. W 2020 roku wystąpiła w roli Marty w operze S. Moniuszki „Straszny Dwór” realizowanej w Operze Nova w Bydgoszczy. Jest członkiem zespołu „Invocatio” prowadzonym przez amerykańskiego kompozytora i dyrygenta Daniela Knaggsa. W 2021 roku nagrała płytę „Kolędy Świata” w aranżacji Macieja Banachowskiego na solistów, chór i orkiestrę. Na płycie znalazły się 24 kolędy w 24 językach. W 2022 r. odbyła tournee po Holandii wraz z zespołem „Gregorian Grace”. Solistka wykonuje muzykę różnych gatunków. Są to zarówno dzieła klasyczne, rozrywkowe, a także muzyka ludowa. W październiku 2023 roku została laureatką II nagrody III Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka organizowanego przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

BILETY:

80 zł (bilet normalny)