Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

KOPERNIK - MALAPERT

Start: 2024-04-05 | Koniec: 2024-04-05

Godzina: 19:00

Multimedialny koncert symfoniczny

KUP BILET



5 kwietnia 2024 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:00


Adam Michalak - tenor

Mariusz Monczak - skrzypce

Robert Adamczak - fortepian/syntezator

Janusz Młyński - narrator




Ruben Silva - dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej

Chór Kameralny WPA UAM w Kaliszu - przygotowanie chóru Beata Szymańska

Studencki Chór WPA UAM w Kaliszu - przygotowanie chóru Joanna Piech-Sławecka, Agnieszka Sobczak


Krzysztof Niegowski, Septem Sidera
Krzysztof Niegowski, Astrolabum Malapertum
Norbert Palej, Powrót z Gwiazd
Gustav Holst, Suita orkiestrowa Planety op. 32

Krzysztof Niegowski

Ukończył Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera oraz szkołę muzyczną II stopnia w klasie organów w Kaliszu.

W roku 1999 ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie kompozycji profesora Józefa Świdra i chóralistyki w klasie profesora Jana Wojtachy. W tym samym roku podjął pracę w Katedrze Kaliskiej na stanowisku organisty, gdzie gra do dnia dzisiejszego. Od roku 2004 do 2018 był wykładowcą na Wydziale Wychowania Muzycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, filii w Kaliszu.

W roku 2007 obronił pracę doktorską w Akademii Muzycznej w Gdańsku uzyskując tytuł doktora sztuki w zakresie dyrygentury.

Od roku 2013 pełni funkcję dyrektora Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Kaliszu. Krzysztof Niegowski jest czynnie działającym kompozytorem specjalizującym się w muzyce chóralnej oraz kantatowo – oratoryjnej. Wśród jego twórczości warto wymienić Tryptyk Rzymski do słów Jana Pawła II na solistów, chór i orkiestrę – jedne z nielicznych, jeśli nie jedyne opracowanie całości tego utworu na duży skład orkiestrowy. W 2006 roku jego utwór Hymnum gloriae Tuae Canimus był hymnem ogólnopolskiego kongresu chórów chłopięcych Pueri Cantores w Toruniu. Jego kompozycje na chór dziecięcy od 2013 r. wykorzystywane są jako utwory obowiązkowe na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a cappellla Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy, w roku 2024 są to 3 utwory. Kompozycje Krzysztofa Niegowskiego oprócz krajów Europy były wykonywane w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Brazylii, Chinach i na Filipinach. Dzieło Septem Sidera do słów Mikołaja Kopernika i jemu dedykowane było wykonane w Nowojorskim Carnegie Hall w 2023 r.

Mariusz Monczak
Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową, występując w najbardziej renomowanych salach jak Carnegie Hall i w Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Zamku Królewskim w Warszawie.
Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami między innymi Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandemburg Symphony Orchestra, Toruńską, Sudecką, Kaliską Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Filharmonii Kameralnej z Łomży. Występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych jak m.in. International Shanghai Arts Festival (Chiny), Międzynarodowy Festiwal im Pablo Casalsa (Hiszpania), Magalin Festiwal (Serbii), Primavera Festiwal (Brazylii).
Podczas podróży koncertowych udziela wykładów i kursów mistrzowskich (m.in. Brazylia, Kanada, Włochy, USA, Niemcy, Hiszpania, Szwajcaria, Armenia, Grecja). Występuje z wybitnymi muzykami i współpracował ze współczesnymi kompozytorami jak: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Denis Gougeon, Andre Prevosti inni. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i na świecie m.in. Festiwalu im Karola Szymanowskiego w Brazylii, koncertów w cyklu „Polish Music at Carnegie Hall” (7 koncertów od 2016), Festiwalu Wielkanocnego w Montrealu od 2002r.


Adam Michalak

Absolwent wokalistyki na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, a także absolwent UAM Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, gdzie obecnie jest wykładowcą emisji głosu. Wszechstronny wokalista, który nie boi się wyzwań muzycznych. Swoją karierę solową rozpoczął w zespole wokalnym Cantori Domenicali, który założył w 2003. Wtedy zespół specjalizował się w muzyce barokowej a obecnie pod nazwą The Sunday Singers, wykonuje a capella współczesną muzykę rozrywkową, popową, jazzową oraz klasyczną. Był zapraszany do uświetniania wielu prestiżowych uroczystości muzycznych w Kaliszu (m.in. III Kaliskie Forum Organowe czy koncerty z cyklu „Pod niebem Kalisza”, a także w wielu miastach Niemiec i Holandii.

Uczestniczył w wielu festiwalach w kraju. Były to między innymi: III Europejski Festiwalu Muzyki Organowej „Silesia Sonans” w Jeleniej Górze; XVII, XIX i XXI Międzynarodowy Festiwal „Non Sola Scripta” we Wrocławiu, XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy w Legnicy, I Międzynarodowe Forum Muzyczne w Bardo Śląskim, X Letni Festiwal Muzyki Operowej w Krynicy-Zdroju, a także w 49. Festiwal Moniuszkowski w programie „Pieśni i arie Stanisława Moniuszki” w Kudowie-Zdroju. Współpracuje z Filharmonią Kaliską, Wrocławską, Częstochowską, oraz z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Koncertował m.in. w Zakopanem, w Amfiteatrze Warszawskim, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, w kościele p.w. NMP w Polanicy-Zdroju oraz poza granicami kraju w Chinach we Włoszech, Kanadzie, Izraelu i dwukrotnie w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wystąpił też w TVP1, TVN, oraz Radiu Zet.



Kup bilet






BILETY:

70 zł (bilet normalny)

55 zł (bilet ulgowy)


Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP