Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2023-07-29

16. FESTIWAL MUZYCZNY POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI - NOCHE DE TANGO

Plenerowy koncert kameralny

 

29 lipca 2023 r.
Patio Calisia One
godz. 18.00

 

 

 

Magdalena Lechowska – wokal

Wiesław Ochwat – akordeon

Mikołaj Kostka– skrzypce

 

Urszula Nowocin – taniec

Brian Hilario Celaya – taniec

 

 

 


 

16. Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski w rytmach tanga argentyńskiego i Tango Polaco w wykonaniu wokalistki Magdaleny Lechowskiej oraz Wiesława Ochwata (akordeon) i Mikołaja Kostki (skrzypce). W programie koncertu przewidziano także pokaz taneczny tanga argentyńskiego!

Tango Polaco - czyli stare polskie tanga po hiszpańsku i z nutą elektroniki! Magdalena Lechowska, polska wokalistka o latynoskiej duszy, w swojej twórczości zawsze próbuje łączyć dwa światy: południowoamerykański i polski... stąd pomysł na projekt Tango Polaco - czyli stare polskie tanga po hiszpańsku i z nutą elektroniki. W ramach projektu powstały nowe interpretacje najwybitniejszych utworów wywodzących się z ponad stuletniej tradycji polskiego tanga. Nowe aranżacje łączą elementy jazzu, muzyki elektronicznej i tradycyjnego brzmienia tanga. Unikalność projektu polega również na tym, że Magdalena przetłumaczyła na język hiszpański wybrane polskie tanga.

W 2009 roku tango taniec i muzyka – zostało umieszczone na liście światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Polski wkład w rozwój tego gatunku muzycznego pozostaje w większości mało znany i niedoceniony, czego najdobitniejszym przykładem jest utwór J. Petersburskiego z 1929 r. Tango Milonga, które powszechnie uważane jest za tango argentyńskie! Główną ideą projektu Magdaleny Lechowskiej jest popularyzacja polskich tang za granicą oraz przybliżenie naszej rodzimej twórczości publiczności hiszpańskojęzycznej.


Koncert odbędzie się na patio Calisia One, przy ul. Chopina 9.

 Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 16. Festiwalu Muzycznego Południowej Wielkopolski jest wolny.

 

  

 

Magdalena Lechowska

 

 

Urodziła się w Krakowie, ale wychowała w egzotycznej Kolumbii. Śpiewa flamenco, bolero, tango, ranczerę, cumbię i wiele innych. Łączy gatunki, kulturę śpiewu i… temperament kultur! Wszechstronność muzyczna i niespotykana głębia charakteru w wokalu! Wiernie oddająca temperament muzyczny – osobowość! Fenomen muzyki latynoskiej, flamenco i tango na polskim rynku.
Laureatka konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty w ramach Grechuta Festival 2011 oraz Złotego Liścia Retro XV Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga 2018.

Mikołaj Kostka - esteta skrzypcowego brzmienia. Wrażliwiec i poszukiwacz. Kompozytor. Eksperymentator, balansujący między wirtuozerską zadziornością, a minimalistyczno-ascetyczną przestrzenią, bliską ciszy. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współtwórca zespołu Raczkowski/Kostka Duo oraz lider formacji Follow Dices, laureata XIII Hanza Jazz Festiwal, wyróżnionego na Blue Note Poznań Competition 2017.Koncertował solo we Francji, Szwecji, na Łotwie z projektem Koncert Niepodległości oraz w Portugalii z Filharmonią Częstochowską. Pięciokrotnie uczestniczył w International Jazz Platform w Łodzi, międzynarodowych kursach mistrzowskich.

Wiesław Ochwat - akordeon. W 2014 roku ukończył ukończył z wynikiem: bardzo dobry z wyróżnieniem dwustopniowe studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu Janusza Patera. Obecnie jest studentem trzeciego roku studiów doktoranckich, również na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczestnikiem drugiego roku "Italian Accordion Accademy" zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę i pedagoga Claudio Jacomucci’ego w Urbino we Włoszech.

 

Przeczytaj również


2023-12-06
KOLĘDY ŚWIATA

Mikołajkowe koncerty edukacyjne

czytaj więcej

2023-10-27
NASI SOLIŚCI 2023

Koncert symfoniczny

czytaj więcej

2023-10-20
BARWY ROMANTYZMU

Koncert symfoniczny

czytaj więcej2023-09-22
PRÓBA GENERALNA DO KONCERTU INAUGURACYJNEGO SEZON 2023/24

Otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży 

czytaj więcej

Wrzesień 2023

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP