Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

2017-09-29

MŁODE TALENTY

koncert symfoniczny

   

29 września 2017
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:30

Tomasz Zając - fortepian
Wojciech Bafeltowski - wiolonczela
Waldemar Wlekliński - trąbka
Wiesław Ochwat
 - akordeon
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej
Justyna Maj - dyrygent

 

Edward Elgar - Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85
Ferenc Liszt - Koncert fortepianowy Es-dur 
Johann Nepomuk Hummel - Koncert na trąbkę Es-dur
Mikołaj Majkusiak - Koncert akordeonowy Concerto Classico

Koncert wiolonczelowy e -moll Edwarda Elgara to dziś jeden z najważniejszych filarów repertuaru wiolonczelowego. Kompozytor długo odkładał napisanie koncertu
z wiolonczelą w roli głównej, zajęty komponowaniem innych dzieł. Przełomowym momentem była operacja usunięcia migdałków w 1918 roku. Podobno, kiedy obudził się po narkozie, natychmiast poprosił o papier nutowy i ołówek by zapisać szkic tematu który pojawia się w pierwszej części. Temat ten towarzyszył mu do końca życia, gwizdał go nawet na łożu śmierci. Mimo spektakularnej porażki podczas premiery, Elgar był świadom, jak wartościowy utwór napisał, a ten doczekał się w końcu znakomitych nagrań i wykonań koncertowych.

Również Koncert fortepianowy Es-dur Franciszka Liszta powstawał długo. Od chwili, kiedy w 1830 r. dziewiętnastoletni kompozytor zapisał szkic pierwszego tematu, do momentu ukończenia dzieła minęło 26 lat. Liszt miał swój cel – chciał skomponować koncert o równoprawnej z fortepianem partii orkiestry. Legenda głosi, że pierwszy temat powstał do słów „Das versteht Ihr alle nicht” („nie rozumie tego nikt”), ale my dziś z pewnością rozumiemy i doceniamy intencje kompozytora, który wiele pracy włożył w naukę orkiestracji, aby móc napisać swój wspaniały koncert, jeden z najchętniej wykonywanych przez pianistów.

Johann Nepomuk Hummel napisał swój Koncert na trąbkę (oryginalnie w tonacji E-dur) zdecydowanie szybciej. Była ku temu specjalna okazja – obejmował po słynnym Józefie Haydnie stanowisko nadwornego kapelmistrza na dworze książąt Esterházych. Koncert powstał w 1803 r. dla wiedeńskiego trębacza-wirtuoza, Antona Weidingera, który wprowadził na estrady trąbkę w jej współczesnej, wentylowej formie. Utwór to jedyne dzieło kompozytora z trąbką w partii solowej. Jest za to niezwykle popularny i zwykle grywany w tonacji Es-dur, wygodniejszej na współczesnych instrumentach.

Mikołaj Majkusiak jest wirtuozem akordeonu, ale dogłębnie poznał również tajniki brzmienia i możliwości wyrazowych orkiestry. Jak nazwa wskazuje, Concerto Classico nawiązuje do spuścizny muzyki klasycznej, da się w nim usłyszeć echa Szostakowicza i Prokofiewa, ale też barokową przejrzystość konstrukcji i faktury. Kompozytor nie byłby jednak sobą, gdyby nie wyszedł poza ramy klasycznej stylistyki. Nie brakuje w utworze motoryki przywodzącej na myśl muzykę rozrywkową, co jest obecne również w innych jego utworach, np. śmiałym Hard Rock Trio. Przez kilkanaście lat koncert doczekał się obecności na znaczących estradach i z pewnością będzie w dalszych ciągu umacniał swą pozycję w kanonie repertuaru akordeonowego.

tekst Anna Markiewicz
 

 

Wiesław Ochwat - akordeon. Absolwent studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie akordeonu dra Janusza Patera. Obecnie student ostatniego roku studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie pod opieką naukową dra hab. Pawła Palucha. Uczestnik dwuletniego kursu „Italian Accordion Accademy” - zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę Claudio Jacomucci'ego w Urbino we Włoszech. Laureat ponad dwudziestu konkursów i festiwali akordeonowych w Polsce, jak i za granicą. 

Tomasz Zając – 23-letni pianista. W czerwcu 2017 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj i dr hab. Agnieszki Przemyk-Bryły na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.
Spośród licznych nagród i wyróżnień Tomasza Zająca ostatnie to:
2012 - I miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie, nagrody dodatkowe:
Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu F. Chopina, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego,
II miejsce na VII Konkursie Pianistycznym EPTA Uczniów Szkół Muzycznych II Stopnia, Kraków,
2013 r. - Wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Wykonawstwo Bez Limitu”, Łódź,
2014 r. - III miejsce na „Chopinowskich Interpretacjach Młodych Konin-Żychlin 2014”,
Występował w takich salach jak m.in.: NOSPR, Rudolfinum, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Krakowska, Filharmonia Olsztyńska, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Witebska, a także w wielu innych w Polsce i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Norwegia, Białoruś, Czechy, Japonia).

Wojciech Bafeltowski (18 lat) jest uczniem piątej klasy w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Tomasza Strahla i p. Mateusza Szmyta.
Jest laureatem prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych m.in.: laureat I miejsca na XIII Młodzieżowym Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2016 r.) oraz nagród specjalnych za najlepsze wykonanie utworu Kazimierza Wiłkomirskiego oraz za najlepsze wykonanie Sonaty Luigi Boccheriniego. Uczestnik wielu wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą. Stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Fundacji Sinfonia Varsovia. W listopadzie 2016 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Waldemar Wlekliński (1993). Student ostatniego roku w klasie trąbki prof. Romana Grynia. Jest laureatem kilku konkursów Ogólnopolskich oraz Międzynarodowych, do najważniejszych należą: II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych - Brno 2015, wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych - Katowice 2016, I miejsce na VIII Festiwalu Trębaczy - Kalisz 2017, III miejsce na VIII Festiwalu Trębaczy w kategorii studiów orkiestrowych - Kalisz 2017.

Normalny: 40 
Ulgowy: 30

rezerwacja 62 757 07 48

Kup bilet
Galeria zdjęć

Przeczytaj również


2018-10-26
VIOLA ORGANISTA fortepian smyczkowy

Wyjątkowy instrument zbudowany na podstawie szkiców Leonarda da Vinci

czytaj więcej


2018-09-23
TOURNEE KONCERTOWE

W NIEMCZECH

czytaj więcej

2018-09-14
VIVA CALISIA 2018

KONCERT LAUREATÓW  I. MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU WOKALNEGO

czytaj więcej

2018-09-02
FESTIWAL TRZECH KULTUR

“Trzy kultury na 100-lecie Niepodległej”

czytaj więcej

2018-08-05
KALISZ SZCZYPIORNO - U ŹRÓDEŁ NIEPODLEGŁOŚCI

XI Festiwal Muzyczny Południowej Wielkopolski

czytaj więcej


Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by erykszolc.com | Design by Tomek Wolff
BIP