Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

EUROPA ROMANTICA

Start: 2024-03-15 | Koniec: 2024-03-15

Koncert symfoniczny

KUP BILET



15 marca 2024 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 19:00


Mauricio Silva — fortepian

Zbigniew Graca — dyrygent

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej







F. Schubert — Uwertura Rosamunde

F. Schubert — VIII Symfonia h-moll, "Niedokończona"

J. Brahms — Koncert fortepianowy nr 1 d-moll op.15.

PROGRAM KONCERTU W WERSJI ELEKTRONICZNEJ


Mauricio Andres Silva

Mauricio Andres Silva jest pianistą urodzonym w Warszawie w polsko-boliwijskiej rodzinie o wieloletnich tradycjach muzycznych. Ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj.


Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Wystąpił wówczas po raz pierwszy na scenie Filharmonii Narodowej i odniósł kilka pierwszych sukcesów konkursowych. Następnie kontynuował naukę pod kierunkiem prof. Pawła Skrzypka w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym czasie wziął udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Profesora Ludwika Stefańskiego w Płocku w grudniu 2002 roku, gdzie jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego przyznało mu II Nagrodę. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach interpretacji w kraju i za granicą, pracując między innymi z tak wybitnymi pedagogami, jak Prof. Lee Kum Sing z Vancouver Academy of Music, prof. Boris Berman z Yale School of Music czy prof. Andrzej Ratusiński z Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart.
W tym okresie pianista zaczął rozwijać działalność koncertową, występując na wielu warszawskich i polskich estradach, takich jak Filharmonia Narodowa, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina czy Galeria Porczyńskich gdzie w październiku 2002 roku wystąpił ze specjalnym recitalem z okazji rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, a w roku 2003 brał udział w telewizyjnym koncercie promocji młodych talentów.


Współpracował również z Warszawską Filharmonią Młodzieżową. W czerwcu 2002 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych, gdzie wystąpił w Santa Cruz, Roseville i Nevada City w Kalifornii, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności.W kwietniu 2006 roku wystąpił po raz pierwszy pod batutą swojego ojca, dyrygenta Rubena Silvy w Filharmonii Koszalińskiej, gdzie wykonałII Koncert fortepianowy c-mollop. 18 Sergiusza Rachmaninowa.We wrześniu 2007 roku odbył trasę koncertową po Chile, dając recitale w miastach La Serena, Coquimbo, Copiapo i Antofagasta oraz w Boliwii, gdzie występował w La Paz i Santa Cruz. Rok później powrócił do Boliwii, występując jako solista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną w La Paz, gdzie od tamtej pory jest regularnie zapraszany. W sierpniu 2009 koncertował po raz pierwszy w Hiszpanii, dając dwa recitale w mieście Marbella w Andaluzji wraz z boliwijską skrzypaczką Ingrid Neyza Copa. Koncerty te odbyły się pod patronatem Ambasady Boliwii. W roku 2010 zagrał kilkadziesiąt recitali z muzyką Fryderyka Chopina z okazji obchodów Roku Chopinowskiego. Momentem przełomowym w karierze artysty okazał się ponowny występ na scenie Filharmonii Koszalińskiej w marcu 2011 roku, gdzie jego interpretacja I Koncertu fortepianowego d-mollop. 15 Johannesa Brahmsa spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności. Ten sukces powtórzył później z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Boliwii. Od tamtej pory gości regularnie na estradach licznych filharmonii i sal koncertowych.


Ważnymi wydarzeniami w życiu koncertowym pianisty były również występy podczas III Międzynarodowych Koncertów Pianistycznych, na Festiwalu Muzycznym w Fondi we Włoszech oraz koncert z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną na wyspie Norderney w Niemczech w 2014 roku. Zwieńczeniem dotychczasowej kariery pianisty był debiut z orkiestrą prestiżowego Palacio de Bellas Artes w Meksyku, stając się jednym z największych jego sukcesów. W repertuarze artysty znajdują się liczne utwory solowe, jak i te z towarzyszeniem orkiestry oraz muzyka kameralna obejmujące wszystkie epoki i style.

Zbigniew Graca

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w Szkole Muzycznej w Ełku. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec u prof.Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno- operowej u prof. Stanisława Wisłockiego. Swoje umiejętności doskonalił u mistrzów: Franco Ferrary w Sienie (Włochy), oraz u Rafaela Kubelika w Lucernie (Szwajcaria).
Jest laureatem głównych nagród w konkursach dyrygenckich: w Kopenhadze (Konkurs im. N. Malko- III.), w Katowicach (Konkurs im. G. Fitelberga- V.), w Wiedniu (Konkurs im. H. Swarowskiego- III.).


W latach 1975-80 współpracował z Orkiestrą Radiową w Warszawie, a następnie – jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno- Operową w Akwizgranie (Niemcy). W latach 1985-88 był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze. W sezonie 1989/90 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Państwowej Opery we Wrocławiu. W latach 1992-95 był regularnym gościnnym dyrygentem Opery Poznańskiej, gdzie przygotował i prowadził premiery m.in. „Aidy” Verdiego, „Cyganerii” Pucciniego, „Święta wiosny” Strawińskiego, czy „Cudownego Mandaryna”. Od 1989 – do r. 2017 był etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej.
Tu przygotował i pełnił kierownictwo muzyczne wielu oper Mozarta, Rossiniego, czy Donizettiego. Współtworzył muzycznie coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991. Od 2017 r. pełnił funkcję dyrygenta nowo powstałej Polskiej Opery Królewskiej z siedzibą w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Występuje niemal we wszystkich krajach Europy (regularnie w Skandynawii, Francji Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, na Litwie i Łotwie), w Japonii i USA. Od 1995 r. był wielokrotnie zapraszany na występy do Izraela. W latach 2008 i 2009 prowadził premiery oper mozartowskich w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od 1998 r. występuje w Turcji z Prezydencką Orkiestrą Symfoniczną, oraz w Operze Narodowej w Ankarze. Rok 1999 zaowocował współpracą z Łotewskim Narodowym Teatrem Operowym, która trwa do dziś. W LNO w Rydze kierował muzycznie premierami oper Mozarta: „Don Giovanni”, ”Cosi fan tutte”, ”Wesele Figara”, oraz „Czarodziejski Flet”. Od 2012 roku ponownie współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, gdzie dyryguje operami: „Wesele Figara”, „Cyrulik sewilski, ”Don Giovanni”, „Traviata” i „Toska”. W Polsce koncertuje z zespołami niemal wszystkich orkiestr: Fillharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, filharmoniami w Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Białymstoku, Lublinie, Bydgoszczy, Szczecinie, Rzeszowie, Opolu, z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, czy z Polską Orkiestrą Kameralną – Sinfonią Varsovią. W swoim dorobku posiada liczne nagrania archiwalne oraz płytowe.







Kup bilet






BILETY:

80 zł (bilet normalny)

65 zł (bilet ulgowy)

Marzec 2024

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP