Filharmonia Kaliska ::: oficjalna strona internetowa

Repertuar

NIGHT IN CALISIA

Start: 2024-03-03 | Koniec: 2024-03-03

Nadzwyczajny koncert jubileuszowy

KUP BILET

3 marca 2024 r.
Sala koncertowa Filharmonii Kaliskiej
godz. 18:00

Randy Brecker - trąbka
Włodek Pawlik Trio
w składzie:
Włodek Pawlik - fortepian

Cezary Konrad - perkusja

Damian Kostka - kontrabas/gitara basowaPROGRAM KONCERTU NIGHT IN CALISIA
Alexander Humala - dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej


Randy Brecker Plays Włodek Pawlik’s Night In Calisia

Night in Calisia
Amber Road
Orienthology
Follow the Stars
Quarell of the Roman Merchants
Forgotten Song

Niemal dokładnie 10-lat po odebraniu nagrody GRAMMY Awards w kategorii Best Large Jazz Ensemble przez Włodka Pawlika za nagranie albumu "Randy Brecker plays Włodek Pawlik's Night in Calisia", która była wielkim udziałem także Randy Breckera - legendy amerykańskiego jazzu oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej (wówczas pod batutą dyrektora Adama Klocka), na scenie FK zobaczymy i usłyszymy niemal wszystkich bohaterów tego sukcesu.

Randy Breckera, Trio Włodka Pawlika i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej, którą poprowadzi tym razem Alexander Humala, dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej będziemy podziwiać na scenie koncertowej Filharmonii Kaliskiej podczas wydarzenia, które zapowiada obchody jubileuszu 50-lecia powstania Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.
Miejska Orkiestra Symfoniczna zagrała swój pierwszy publiczny koncert jesienią 1974 r. z inicjatywy oraz pod dyrekcją Andrzeja Bujakiewicza.
Wydarzenie honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Kalisza - Krystian Kinastowski.
SPONSORZY I PARTNERZY WYDARZENIA:

Randy Brecker na Scenie koncertowej Filharmonii Kaliskiej, fot. T. Skórzewski
Randy Brecker

Trębacz i kompozytor Randy Brecker od ponad czterech dekad kształtuje brzmienie jazzu, R&B i rocka. Jego występy na trąbce i flugelhornie uświetniły setki albumów szerokiego grona artystów. Współpracował na estradzie i podczas nagrań legend jazzu: Horace'a Silvera, Art Blakey's Jazz Messengers, Charlesa Mingusa, Clarka Terry'ego, Joe Hendersona; uczestniczył również w niezliczonych sesjach studyjnych artystów tej miary co: James Taylor, Bruce Springsteen, Parliament-Funkadelic, David Sanborn, Jaco Pastorius i Frank Zappa. Grając jazz-rockowe fusion Brecker był głównym współpracownikiem Blood Sweat and Tears, Larry Coryell's 11th House i Dreams (wspólnie z bratem Michaelem i perkusistą Billym Cobhamem). W 1975 roku wspólnie z bratem Michaelem muzyk założył legedarny zespół "The Brecker Brothers". Laureat 7 statuetek GRAMMY AWARDS i 20 nominacji do tej nagrody za albumy z własnymi kompozycjami i własnej produkcji muzycznej. Występował w różnych wcieleniach Mingus Dynasty i Mingus Big Band, nagrywał i koncertował z zespołami The Trumpet Summit, The Jazz Times Superband i Brecker Brothers Acoustic Band na całym świecie. Z Polską i polskimi muzykami Randy Breckera łączą silne związki. W 2009 roku został wydany album "Jazz Suite Tykocin", projektu zainicjowanego przez pianistę i kompozytora Włodka Pawlika, w którym Randy wystąpił jako solista z członkami Filharmonii Białostockiej. Z Tykocina bowiem pochodzą przodkowie amerykańskiego trębacza (nazwisko panieńskie matki: Tecosky). Po sukcesie tego projektu przyszedł czas na NIGHT IN CALISIA – suitę jazzową napisaną przez Włodka Pawlika z myślą o Randy’m Breckerze, która wykonana i nagrana wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka uzyskała wielkie uznanie i kolejną w dorobku muzyka nagrodę GRAMMY.

Fot. Marek Bałata
Włodek Pawlik
Światowej sławy pianista i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu za płytę Night in Calisia w kategorii The Best Jazz Large Ensemble. Jego albumy osiągają na rynku status złotych płyt. Pawlik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. W roku 2023 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł Profesora. Pracuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji jazzowej. W jego dorobku znajduje się 45 autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyki do baletu, opery i utworów wokalnych, charakteryzujących się unikalną, oryginalną umiejętnością syntezy różnych gatunków muzycznych. Wśród wielkiej ilości nagród i odznaczeń artysty znajdują się: odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaczenie złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza oraz Miasta – Ogrodu Podkowy Leśnej, „Koryfeusz” Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2014”, Nagroda „Anioł Jazzu” (Lotos Jazz Festival), Artysta Roku 2014 wg Jazz Forum, nagrody polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk”. Współpracował m. in. z tak wybitnymi muzykami jak: Randy Brecker, Mike Stern, Arturo Sandowal, Billy Hart, Tom Kennedy. W roku 2021 artysta otrzymał nominację do 23. Polskich Nagród Filmowych – Orły, za muzykę do filmu M. Imielskiej „Wszystko dla mojej matki”. W 2021 również powstały trzy projekty kompozytorskie Pawlika – „Baczyński 100” wydany na płycie (marzec 2022), „Norwid/ Pawlik” – realizacja dla TVP . W roku 2021 i 2023 zrealizował zamówienia kompozytorskie tworząc dwa cykle pieśni do poezji Zbigniewa Herberta i Bolesława Leśmiana, które wykonał premierowo wraz z wybitnym śpiewakiem Robertem Gierlachem (baryton). W roku 2022 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu miała miejsce premiera musicalu „Irena” opisującego dzieje życia Ireny Sendlerowej. Spektakl ten miał mieć premierę w 2021 roku w Nowym Jorku jednak z powodu pandemii nie udało się go zrealizować. W 2023 roku ukazała się na rynku płyta „Pawlik & Pawlik Duo” nagrana wraz z synem Łukaszem – wiolonczelistą, prezentowana m.in na koncertach w Niemczech.
Fot. Marek Bałata
Cezary Konrad
Perkusista, kompozytor, pianista, absolwentUniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie. Współtwórca płyty Night in Calisia nagrodzonej Grammy 2014.Laureat wielu nagród,min.: Stypendium im.Krzysztofa Komedy, nagrody im. Mateusza Święcickiego, przez 26 lat zwycięzca ankiety Jazz Top miesięcznika Jazz Forum w kategorii najlepszy perkusista. Wziął udział w nagraniu ponad 150 płyt, w tym 3 autorskich (Meeting in Krakow, One mirror many reflections, Cezary Konrad on Classical). Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Randy Brecker, Pat Metheny, Mike Stern, Arturo Sandoval, Maria Schneider, Didier Lockwood, Jim Beard, Mino Cinelu, Gary Husband, Gregory Porter,Troy Miller, a także ze wszystkimi osobistościami polskiej sceny jazzowej. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Jazzu Uniwersytetu Muzycznego im. F.Chopina w Warszawie.

Fot. Jolanta Pszczółowska-Pawlik

Damian Kostka
Utalentowany polski kontrabasista i basista młodego pokolenia, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Jest laureatem licznych nagród, m.in. wyróżnienie indywidualne w konkursie Jazz Juniors 2011, nagroda indywidualna podczas Krokus Jazz Festiwal 2014, nagroda dla najlepszego muzyka w ramach festiwalu Jazz Fruit 2016 w Pradze, nagroda dla najlepszego basisty festiwalu Jazz nad Odrą 2017 oraz dwukrotnej nagrody Grand Prix „Bielskiej Zadymki Jazzowej” w ramach Lotos Jazz Festival. Laureat prestiżowej nagrody „Ery Jazzu”, przyznawanej przez dziennikarza i krytyka muzycznego Dionizego Piątkowskiego. Współpracował z wieloma artystami, m. in. Ben Wendel, Stanley Jordan, Chico Freeman, Mike Stern, Vinx De Jon Parrette, Jean Luc Ponty, Sarah McKenzie, Michael Rabinowitz, Leszek Możdżer. Na stałe koncertuje z duetem Skalpel, Włodkiem Pawlikiem, zespołem Weezdob Collective oraz jako lider własnego zespołu z którym w styczniu 2023 roku wydał swoją debiutancką płytę „Rules for Being Human”. Jest również wykładowcą kontrabasu i gitary basowej na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.


Fot. Anatoly Kleshchuck
Alexander Humala
Studiował dyrygenturę chóralną w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku i dyrygenturę symfoniczną w Konserwatorium w Rotterdamie. Wiedzę pogłębiał na kursach mistrzowskich pod kierunkiem takich nauczycieli, jak Collin Metters, Neeme Järvi, Jorma Panula. Zadebiutował w 2003 roku z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzycznej. W tym samym roku wystąpił z Orkiestrą Symfoniczną Młoda Białoruś, po czym odnotował debiut międzynarodowy z Litewską Państwową Orkiestrą Symfoniczną i został zaproszony do występów gościnnych z włoską Orchestra Giovanile della Saccisica. W latach 2009 i 2012 w ramach programu stypendialnego „Gaude Polonia” odbył staże dyrygenckie w Operze Wrocławskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie, był asystentem dyrygenta w Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia w Katowicach, głównym dyrygentem białoruskiego zespołu Capella Sonorus. Od roku 2017 do 2021 dyrygent Rosyjskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej. Współpracował m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestrą Symfoniczna z Hajfy, Łotewską Narodową Filharmonią, Orkiestrą Symfoniczną z Trondheim i in. Występował podczas Festiwalu w Lucernie (2012, z Orkiestrą Festiwalową Akademii w Lucernie pod kierunkiem Pétera Eötvösa), Letniego Festiwalu w Pärnu (2011, St Magnus International Festival na Orkadach (2011), gdzie pracował z takimi zespołami, jak Scottish Chamber Orchestra i London Sinfonietta. Występował z wieloma wybitnymi solistami, takimi jak Boris Berezowsky, Rosanne Philippens, Marc Coppey, Geneviève Strosser, Urszula Kryger, Szymon Nehring i inni. Dyrygował podczas koncertów z udziałem światowej rangi solistów jazzowych, jak m.in. Chick Corea, Brandford Marsalis, Arturo Sandoval, Adam Makowicz czy Jamie Cullum. Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. J. Vitola w Rydze w 2009 roku, gdzie wystąpił z Łotewską Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną oraz Łotewskim Chórem Narodowym i Chórem Radiowym. Od sezonu 2021/2022 jest Dyrektorem Artystycznym Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

Kup bilet

BILETY:

180 zł (obowiązuje jedna cena biletu na wydarzenie specjalne)

Marzec 2024

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Filharmonia Kaliska
Al. Wolności 2, 62-800 Kalisz

Sala Koncertowa Filharmonii Kaliskiej
Aula WPA UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Copyright © by FilharmoniaKaliska.pl
Engine by Eryk Szolc | Design by Tomek Wolff
BIP